Hayvan Alemindeki En İnanılmaz Savunma Mekanizmaları

Bazı hayvan türlerinin kendilerini savunmak için çok garip yöntemleri vardır. Aslında, bazı durumlarda, aynı insanlar gibi olduklarını düşünürsünüz.
Hayvan Alemindeki En İnanılmaz Savunma Mekanizmaları

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2021

Bazı hayvanlar hızla kaçmaya başvurur, bazıları da saklanır. Bulunduğu ortamda kamufle olmaya çalışan bazı hayvanlar var ve bazılar da ölü taklidi yapıyor. Hayvanlar alemindeki tüm savunma mekanizmaları gerçekten inanılmaz. Bu yazıda, hayvan savunma mekanizmalarından en büyüleyici olanlarını okuyabilirsiniz!

Hayvanlar Alemindeki En Şaşırtıcı Savunma Mekanizmaları

Şüphesiz, “doğa bilgedir” ve her hayvana özel bir yetenek vermiştir. Yırtıcı hayvanlara saldıramayan hayvanların hayatta kalma ihtiyaçları, bazı gerçekten şaşırtıcı savunma mekanizmaları geliştirmelerine neden oldu.

1. Possum – Keseli Sıçan

Sayfanın başında gördüğünüz hayvan, keseli sıçan. Pek çok insan bu keseli hayvanı, belki biraz çirkin olduğu, çöp tenekelerine girdiği ve oldukça kötü bir koku yaydığı için hor görüyor.

Ancak, bu keseli hayvanların oldukça zeki olduğu gerçeğini kimse inkar edemez. Bu hayvan kendini tehdit altında hissettiğinde, ölü taklidi yapıyor! Kendini yere atıp, ağzını açar, dilini çıkarır ve gözlerini kapatır. Bir keseli sıçan birkaç dakika hareketsiz kalabilir ve hatta kalbini ve nefes alma hızını bile düşürebilir.

2. Balon balığı

“Deniz kirpisi” olarak da bilinen balon balığının savunma mekanizması, gerçekte olduğundan daha büyük görünmesi için tüm vücudunu şişirmekten ibarettir. Kendini tehdit altında hissettiğinde balon gibi şişer ve potansiyel yırtıcıları korkutur.

balon balığı

Ama bunu nasıl yapıyor? Temelde çok elastik olan midesini genişletir ve saniyeler içinde büyük miktarda suyu yutar. Balon balığı kendi boyutunun birçok katına çıkabilir ve hatta bazı türler daha da tehlikeli görünmek için dikenler geliştirmiştir.

Ve hepsi bu kadar da değil. Ayrıca diğer balıklar ve hatta insanlar için ölümcül olabilen tetrodotoksin adlı bir madde yayar.

3. Kertenkele

Amerika Kıtalarında ve İspanya’da yaşayan kertenkelelerin çoğu, tehdit edildiklerinde “kuyruklarını bırakma” yeteneğine sahiptir. Örneğin, bir avcı onu arkadan yakalarsa, sanki bir sihir numarasıymış gibi kendilerini uzun kuyruklarından ayırırlar.

kertenkele

En merak edilen şey, kısa bir süre sonra… yenisini yeniden büyütmesidir! Bu şekilde, bu hileyi birçok zaman avcılara karşı kullanabilir. Elbette sahip oldukları tek numara bu da değil. Birçoğu çevrelerinde (özellikle ormanlarda veya ormanlarda) kendilerini kamufle edebilir.

4. Elektrikli Yılan Balığı

Birkaç saniye içinde 700V elektrik boialması başlatabilen bir hayvana saldırmayı kim düşünebilir ki? En cesur insan bile değil! Elektrikli yılan balığı, bu savunma mekanizması sayesinde yeryüzündeki en tehlikeli balıklardan biridir.

elektrikli-yilan-baligi

Elektrikli yılan balığı, iki metreden fazla uzunluğa sahip vücudunun her yerine yayılan bir grup özel hücreyi kullanarak kurbanlarına elektrik verir. Elektrik boşalmasının voltajı, vücudunun konumuna bağlı olarak değişebilir. Bu şekilde avını sersemletebilir. Bu harika hayvanlar bir dakikaya kadar bunu sürdürebilir!

5. Kokarca

Hayvanlar alemindeki tüm farklı savunma mekanizmaları arasında, sık sık mide bulandırıcı bir koku ile sıvı yaymak kullanılır. Ancak, kokarca bu tekniğin “kralı” dır. Şüpheli biri çok yaklaşır yaklaşmaz, zararsız görünen bu memeli, anal bezinden kötü kokulu bir sıvı salgılar.

kokarca

İnsanları sadece hasta hissettirmekle kalmaz, ayrıca bu sıvı kurbanlarının gözlerine girerse geçici körlüğe neden olabilir. Bir kokarca, ona zarar vermek istemeseniz bile bunu yapabilir!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.