Bir Kedinin Sosyal Etkileşimi ile İlgili 4 İlginç Gerçek

Bir kedinin sosyal olarak etkileşim tarzını anlamak basit bir iş değildir. Çünkü duygusal ipuçlarının çoğu insanlar tarafından neredeyse hiç algılanmaz.
Bir Kedinin Sosyal Etkileşimi ile İlgili 4 İlginç Gerçek
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Avrupa’da köpeklerden daha fazla evcil kedi vardır. Çoğu zaman, kediler ve insanlar birlikte yaşadığında, bize davranışlarını anlama zorluğunu da beraberinde getirir. Uzmanlar arasında, örneğin bir kedinin insanlarla sosyal etkileşiminin köpeklerin sahip olduğu etkileşimden farklı olduğuna dair bir görüş vardır.

Buna rağmen ve çeşitli anketlere göre kedi sahipleri, evcil hayvanlarıyla olan duygusal bağların köpeklerle olan bağlarla karşılaştırılabilir olduğunu düşünüyor. Yine de birçok evcil hayvan sahibi için kedi davranışını açıklığa kavuşturmak oldukça zordur. Ve onlar bu konuda yalnız değiller!

Hayvan davranışı uzmanları, bu konu hakkında hala daha fazla bilgiyi öğrenmemiz gerektiğinin de farkındadır. Bu nedenle hayatınızı bir kediyle paylaşırsanız, muhtemelen onlarla ilgili daha fazla şey okumak isteyeceksiniz! Bu dört ipucu bir kedinin sosyal etkileşimini yorumlamanıza yardımcı olabilir.

1.Kediler ve köpekler bazı olaylara benzer şekilde tepki verir

Birincisi, evcilleştirme sürecinde kedilerin ve köpeklerin geçmişte farklı olduğunu kabul etmek önemlidir. Kedilerin farklı görevleri yerine getirmek için seçilmediği açıktır. Oysa bu köpekleri evcilleştirmede oldukça sık görülen bir durumdur.

Bu gerçeğe rağmen insanlarla bir arada yaşama ihtiyacı, bazı kedilerde yeteneklerini etkileyecek kadar güçlü bir baskı yaratabilir. Bu fikri destekleyen birçok bilimsel çalışma, çeşitli görevleri yerine getirirken hem kedilerde hem de köpeklerde benzer performanslar sergilendiğini bildirmektedir.

Örneğin her iki türün de benzerlik gösterdiği bir durum, hareketleri izleyerek bir ödül gizlenen iki nesne arasında seçim yapmaktır. Bu ya işaretleri takip ederek ya da insan bakışlarını takip ederek hayvan tarafından yapılır.

Kedi ve köpeklerin de bilinmeyen nesnelerle karşılaştıklarında sahiplerinin verecekleri tepkiye güvendikleri bilinir.

Araştırmalar, kedilerin bazı sosyo-bilişsel yeteneklerinin köpeklerde gözlemlenenlere benzer olabileceğini göstermektedir.

2.Bir kedinin insanlarla sosyal etkileşimi

2017’de ABD’li araştırmacılar, iki popülasyondaki (Evcil kediler ve Barınak kedileri) yetişkin kedileri dört kategoriye ayırmış ve üç uyarının kullanıldığı bir araştırma yaptılar. Bu dört kategori; insan sosyal etkileşimi, yiyecekler, oyuncaklar ve kokulardı.

  • Kedilerin tercihlerinde açık bir bireysel değişkenlik olmasına rağmen, çoğu kedinin tercihi (%50) insanlarla sosyal etkileşimi tercih edilen uyarıcı kategorisiydi.
  • İkinci olarak sırayı gıda uyarımı (%37) izledi.

Rapor, evcil hayvan olarak yaşayan kediler ve barınaklarda yaşayanlar için sonuçların benzer olduğunu gösteriyor. İlginç, değil mi?

3.Kediler, davranışlarını kişinin sağladığı sosyal etkileşimin kalitesine göre ayarlayabilir.

Köpekler, domuzlar, kargalar ve birkaç primat dahil olmak üzere birçok türün insan dikkatinin derecesini algılayabildiğini belirtmeliyiz. Böylece, bu hayvanlar dikkatli ve dikkatsiz insanlara tepki olarak davranışlarını uyarlar ve değiştirirler.

2016 yılında uzmanlar, görsel ve işitsel sinyaller veren dikkatli insanlara önce kedilerin yemek için daha yoğun bir şekilde yalvardıklarını bildirdi. Başka bir çalışma, kedilerin pasif yabancılardan daha dikkatli yaklaştığı, etkileşimli yabancılara başlarını ovuşturduğunu ve daha fazla oynadığını belirtti.

Son zamanlarda araştırmacılar, iki grup kedide (evcil ve barınak kedileri) insan dikkatinin etkisini (dikkatli ve dikkatsiz) incelediler. Çalışma, kendi sahiplerine veya bilinmeyen bir kişiye yanıt olarak yakınlık derecelerini ve temas konusundaki davranışını değerlendirdi.

Bu deney, her iki kedi grubunun da özenli insanlarla yakın ve temas halinde önemli ölçüde daha fazla zaman geçirdiğini gösterdi.

Bu nedenle bu bulgular, kedilerin insanların davranışlarına duyarlı olduklarını ve dikkatli insan davranışıyla daha sosyal olma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Ek olarak evcil kediler sahiplerini değil kimden ilgi görürlerse onu tercih ederler.

4.Bir kedinin sosyal etkileşimi, bir insanın duygularına ve ruh hallerine duyarlıdır

Birkaç araştırmaya göre, bir insanın ruh hali bir kedinin davranışını büyük ölçüde etkileyebilir. Örneğin, kedilerin depresif sahiplere yaklaşma olasılığı daha düşüktür. Öte yandan, kediler daha neşeli ve dışa dönük sahiplere yakın olmaya daha çok yatkındırlar.

Bu anlamda kedilerin içgüdülerine itaat ederek güçlü bir şekilde hareket ettiğini öğrendik. Dolayısıyla, bu azalmış sosyal etkileşimin, çevrede algılanan bir tehditten kaynaklanması mümkündür. Kedi, sahibinin ruh halini bir tehdit veya güvensizlik olarak görebilir.

Bazen bunun günlük hayatta sıkça görebileceğimiz ilgisizlik gibi basit bir nedeni olabilir. Sahipleri şeker veya belirli bir oyuncağı kötüye kullanırsa, etkisi çok kısa sürede kaybolabilir.

Bu koşullarda, kedinin sahibiyle sosyal etkileşimini güçlendirmek için yeni uyarıcılar bulmak gerekecektir.

kedi davranışları, uyarıcılar

Son Olarak

Gelecekteki araştırmalar, bir kedinin insan davranışlarını algılama yeteneğini etkileyen faktörlere ilişkin anlayışımızı geliştirecektir. Bu sinyaller duygusal bağları veya dikkat durumlarını içerebilir.

Tüm bu kedi duyuları, kedilerin insanlardan hayati kaynakları almasını kolaylaştırmış olabilir. Tabi burada yiyecek, barınak ve sosyal yardım almak gibi konulardan bahsediyoruz. Kuşkusuz, bu kedi adaptasyonlarının gelişimi, sosyal davranışların evrimi ve türlerimiz arasındaki ilişki için çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.