Kediler Ne Zaman Büyümeyi Durdurur?

Kedigiller sürprizlerle dolu hayvanlardır. Kedilerin büyümesinin ne zaman durduğunu belirlemenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin.
Kediler Ne Zaman Büyümeyi Durdurur?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2022

Kedinizin büyüklüğü ne olursa olsun, her zaman sizi neşe ve unutulmaz anlarla dolduracak harika bir varlık olacaktır.  Peki ama kediler ne zaman büyümeyi bırakır? Bu sorunun cevabı, evcil hayvanlarımıza her aşamada mümkün olan en iyi yaşam kalitesini verebilmek için her kedi sahibinin bilmesi gereken bir konudur.

Her kedinin farklı bir gelişim hızı vardır, ancak her zaman gerekli bakımı sağlamak ve böylece tamamen büyüdükten sonra bile tam gelişimlerini tamamlamaları ve yaşam evreleri hakkında endişelenmek önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Kediler hangi yaşta büyümeyi bırakır?

Evcil kedinin (Felis silvestris domesticus) vahşi kediden (Felis silvestris ) geldiğine inanılır, ancak farklı melezler ve yeni ırkların yaratılması, genel özelliklerinde değişiklikler getirmiştir. Günümüzde tüm dünyada bu türden elde edilen 40’tan fazla ırk bulunmaktadır.

Bu nedenle alandaki profesyoneller, evcil kedilerde morfometrinin (boyut ve şekil) az çalışılmış bir konu olduğunu ve onlar için hayati düzeyde standart bir ölçünün bulunmadığını söylüyorlar. Her cins ve birey, sahibinin ve çevre koşullarının bakımına da tabi olan kendi büyüme modeline sahiptir.

Bununla birlikte, kedilerin büyümesinin hangi yaşta durduğunu bilmek için dikkate alınabilecek yaklaşımlar vardır. Örneğin Cat Care for Life, bu memelilerin yaklaşık 3 yaşında fiziksel ve davranışsal olarak tamamen geliştiğini iddia ediyor.

Diğer kaynaklar, birinci ila ikinci yılda ( küçük aşama) bu memelilerin tam boyutlarına ulaştığını belirtir. Madalyonun diğer tarafında, uzmanlar çoğu kedinin 18 aylıkken büyümeyi bıraktığını söylüyor.

Kafaları aynı yöne eğik iki yavru kedi.

Kediler cinslerine göre büyümeyi ne zaman durdurur?

Kedilerin hangi yaşta büyüdüğünü belirlemek için cinsiyet ve cins gibi faktörleri hesaba katmak önemlidir. Tekir, Siyam ve kısa tüylü kedigillerin büyümesi genellikle 12 ila 19 aylıkken durur. Öte yandan, Savannahs ve Bengal cinsi kediler 2 yaşında ve Ragdoll ve Maine Coon cinsi kedilerse 4 yaşında büyümeyi bırakır.

Bir kedinin yaşı nasıl anlaşılır?

Kedigiller insanlardan çok daha hızlı olgunlaşır, ancak bir kez tamamen geliştiklerinde dış görünümleri çok az değişir. Yetişkin olduklarında genellikle çok genç görünürler ve bu nedenle gerçek yaşlarını söylemek çok zor olabilir.

Genç dış görünümüne rağmen, kedinin içi yaşlanır. Yaşlarını insan yılı ile ilişkilendirirseniz, kedilerin yaşamını, sağlığını ve davranışını nasıl yöneteceğinizi anlamak çok daha kolaydır.

Karşılaştırmalı bir insan figürü elde etmek için genellikle bir kedinin yaşını 7 ile çarpmanız gerektiği öne sürülmüştür. Ancak bu işlem yavru kedilerin nasıl olgunlaştığını ve yaşını hesaba katmaz.

Çok daha uygun bir yöntem, kedinin yaşamının ilk yılının sonunu 15 insan yılına eşdeğer olarak almaktır. Daha sonra ikinci yılın sonu 24 yaşında sayılır ve sonraki yaşlardan itibaren bir kedinin ömrünün her yılı bizim türümüzde 4 yıla denk kabul edilir. Kedi 3 yaşındaysa, eşdeğeri 28 olacaktır. 4 yaşındaysa 32 yaşında olacaktır, 5 yaşındaysa 36 yaşında olacaktır, vb. Bununla birlikte, her kedi (her insan gibi) benzersiz bir birey olduğundan ve olgunlaşma ve yaşlanma ölçütleri değişiklik gösterdiğinden, bunun yalnızca bir tahmin olduğunu unutmamalısınız.

Kedilerin yaşam evreleri

Kedilerde hem fiziksel hem de davranışsal olarak nasıl olgunlaştıklarına ve yaşlandıklarına bağlı olarak tanınan 6 farklı yaşam evresi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Yavru kedi (doğumdan 6-7 aya kadar). Bu aşamada, memeli, yaşamının herhangi bir döneminde olduğundan daha fazla fiziksel ve zihinsel değişiklikten geçer. Bu nedenle, dengeli, arkadaş canlısı ve kendine güvenen bir yetişkin kedi yavrusu sağlamak için evcil hayvanınıza odaklanmanız ve bu aşamada ona çok iyi bakmanız önemlidir.
  • Çocuk kedi (1 ve 2 yıl). İnsanlarda olduğu gibi, ergenlik veya gençlik dönemi kediler için zorlu bir dönem olabilir. Bu aşamada, kedigillerin çoğu tam boyutlarına ulaşır ve çevrelerinde nasıl hayatta kalacaklarını zaten öğrenmişlerdir.
  • Yetişkin kedi (3 ila 6 yıl). Bu aşamada, kediler temel mizaçlarını ve kişiliklerini zaten oluşturmuşlardır.
  • Olgun kedi (7 ila 10 yıl). Olgun aşamadaki kedigiller, 40 ila 50 yaşındaki bir insana eşdeğerdir. Bu nedenle, burada yetişkin kedilerden daha az aktif olma eğilimindedirler ve fiziksel problemlere dayalı özel değerlendirmelere ihtiyaç duyabilirler.
  • Daha yaşlı kedi (11 ila 14 yıl). Bu yıllarında kediler daha çok uyumaya, daha az yemeye başlarlar ve eskisi kadar aktif değillerdir.
  • Yaşlı kedi (15 ve üstü). Bu aşamada yılda iki kez veteriner muayenesi yapılması önerilir. Evcil hayvanınızı mümkün olduğunca rahat ve sağlıklı tutmak, onun huzur içinde olması için son derece önemlidir.

Kediler ne kadar yaşar?

Kediler boyutları nedeniyle uzun süre yaşama eğilimindedir. Genel olarak, daha küçük memelilerin yaşam beklentisi daha kısadır, ancak kediler bir istisnadır. Her ne kadar kediler çoğu köpekten daha küçük olsalar da, genellikle daha uzun yaşarlar. Bir evcil kedinin ortalama yaşam beklentisi 13 ila 14 yıldır.
Ancak yaşam süreleri değişse de bakımlı bir kedi 15 yıl veya daha fazla yaşayabilir. Her halükarda, bazıları 18 veya 20’ye ulaşır ve bazı olağanüstü kedigiller 25 veya 30 yaşına bile ulaşır.

bir minder de yatan yorgun bir kedi.

Bildiğiniz gibi, diğerlerinin yanı sıra doğum çizgisindeki konumları, diyetleri ve genetikleri gibi faktörleri hesaba katmanız gerektiğinden, kedilerin kaç yaşında büyüyeceklerini belirleyemezsiniz. Evcil hayvanınızın mutlu ve sağlıklı bir yaşamın tüm aşamalarından geçmesini sağlamanın en iyi yolu, onun için besleyici, dengeli bir beslenme düzeni takip etmek ve ona bol miktarda egzersiz, ilgi ve sevgi sağlamaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.