Kedi Tırmalama Tahtaları Hakkındaki Her Şey

Bu makalemizde kedi tırmalama tahtaları hakkındaki her şeyi ve bunları evde kendiniz nasıl yapacağınızı öğrenin.
Kedi Tırmalama Tahtaları Hakkındaki Her Şey

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2021

Tırmalama tahtaları kediler için çok önemlidir çünkü kedilerin tırmalama alışkanlığı onlar için oldukça gereklidir.

Birçok sahip, kedilerin zarar vermek amacıyla etraftaki eşyaları bilerek tırmaladığına inansa da aslında onlar için bu, içgüdüsel bir eylemdir. Kedilerin bir şeyleri kırmak istemesi, aslında hayvanları bir bakıma insanlaştırır. Kedilerin gerçekleştirdiği eylemlerin arkasındaki nedeni anlamak amacıyla, onların doğal içgüdüleri hakkında daha fazla şey öğrenmeyi denemelisiniz.

Kedinizin eşyalarınıza zarar vermesini önlemek için bir tırmalama tahtası satın alabilirsiniz. Bu tahtalar, kedilerin tırmalaması ve etraftaki diğer mobilyalara yönelmemesi için tasarlanmıştır.

Kediniz için bu tahtalardan bir tane satın alabilir ya da kendiniz bile bir tane yapabilirsiniz!

Tırmalamanın önemi

Bazı sahipler şunu anlamıyor: insanlar için uyumak, nefes almak, yemek yemek ya da egzersiz yapmak ne ise kediler için de bir objeyi tırmalamak odur.

Temelde tırmalama kedileri rahatlatır çünkü bu onların esnemesine (böylece gerginlikten kaçınılır) ve hatta kendi bölgelerini belirlemesine olanak tanır.

Bunlara ek olarak kedilerin tırmalama eylemi onların tırnaklarını keskinleştirir ve bu, onların daha güçlü ve sağlıklı büyümelerini sağlar. Unutmayın; tırnakları kediler için zaruridir.

Kediler gerçekten neyi tırmaladıklarını bilmezler. Onlar için herhangi bir obje bu amaçlarına hizmet eder.

İyi haber ise şu; kedinizin evinizi mahvetmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca, kedinizin tırnaklarını kesmek korkunç bir uygulamadır ve sırf sorunu “çözmek” adına böyle bir şeye başvurmanız gerekmez çünkü çözüm çok daha kolay: tırmalama tahtaları!

Kedi tırmalama tahtaları ve çeşitleri

Kedi tırmalama tahtalarının birçok çeşidi mevcut. Bunlar hem ev içi kullanım hem ev dışı kullanım için tasarlanmıştır. Ek olarak bazı tırmalama tahtaları, onları uzatmak veya kısaltmak için aksesuarlarla birlikte üretildiğinden herhangi bir alana sığar.

Kedi tırmalama tahtaları hakkındaki her şey

Diğer kedi tırmalama tahtaları başka kullanım şekilleri için de tasarlanmıştır. Örnek verecek olursak bazı tahtaların yatağı vardır. Hatta bazılarına ise bir kedi “oyun alanı” dahil edilmiştir.

Evcil hayvan mağazalarında pek çok çeşit kedi tırmalama tahtası bulabilirsiniz.

Birden fazla kediniz varsa aralarında doğabilecek sorunların önüne geçmek için her ikisine de ayrı birer tırmalama tahtası almanızı tavsiye ediyoruz. Kediler için kendilerine ait tırmalama tahtası olması önemlidir.

En yaygın kedi tırmalama tahtaları şunlardır:

1. Temel kedi tırmalama tahtası

Dik durması için bir temeli olan uzun bir direkten ve sağlam olması için üstte olan başka bir temelden oluşur. Sisal sicimle ya da diğer sağlam malzemelerle sarılabilir. Bu temel tasarım, kedilerin iki arka ayağı üzerinde gerinmesine ve ön ayaklarıyla kaşınmasına izin verir. En ucuz tırmalama direği seçeneklerinden biridir.

2. Aksesuarlı tırmalama tahtası

Bazı tahtalar, bir kedi evi ya da kediniz için bir oyun alanı gibi bazı aksesuarlarla birlikte üretilir.

Yeteri kadar alanınız varsa bu sizin için harika bir seçenek olacaktır. Kedinizin saklanabileceği bir ya da daha fazla kutu ya da oyuk, merdivenler ve kedinizi saatlerce eğlendirecek çeşitli seviyeler içerebilir. Oyuna düşkün kediler için idealdir!

3. Düz tırmalama tahtası

Bu tür bir tırmalama tahtası, büyük bir yerde yaşamıyorsanız ve küçük yavru bir kediniz varsa en uygun seçenektir. Bu, hayvanın çok fazla baskı uygulamadan tırmalamasına olanak tanıyan pedli bir kasnak gibidir.

Bu çeşit tahtalar aynı zamanda yetişkin kediler ya da aşırı “atletik” hareketler yapamayan kediler için de iyi bir seçim olacaktır. İsterseniz kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

4. Karton kedi tırmalama tahtası

Bu tüm tırmalama tahtalarının arasında en ucuz olanıdır.

Kediniz varsa kedilerin karton kutular karşısında nasıl büyülendiğini mutlaka bilirsiniz. Kutunun içinde ne olduğu fark etmeksizin kediniz saatlerce bununla çok eğlenecek! Kutunun içine saklanacak, uyuyacak, tırmalayacak ve keyifli vakit geçirecek!

Bir kedi tırmalama tahtası nasıl yapılır

Sanat ve el işlerinden hoşlanıyorsanız ve biraz da boş zamanınız varsa, vaktinizi kendi kedi tırmalama tahtanızı yaparak değerlendirebilirsiniz. Yapımı aslında sandığınızdan daha kolay!

Kediler için tırmalama tahtası

Malzemeler

 • 1 tahta çubuk (kedinizle aynı boyda)
 • 2 tahta kare (kenarları bir çubuğun yarısı kadar olmalıdır)
 • Zımpara kağıdı
 • Sisal sicim
 • Halı parçaları
 • Tutkal
 • Çiviler ve çekiç

Uygulanacak adımlar

 1. Kedinize zarar verebilecek tüm kıymıklı ve pürüzlü yüzeyleri düzeltmek için tahtaları zımparalayın.
 2. Kare ahşap parçaları önceden seçilmiş halı parçalarıyla (her iki taraftan) hizalayın. Yapıştırıcıyı tahta çubuğa sürün ve sisal sicimi mümkün olduğunca sıkı bir şekilde etrafına sarın.
 3. Tahta çubuğun hem temelinin hem de tepesinin uçlarına çekiçle vurun.
 4. Bırakın her şey güzelce bir kurusun.
 5. Yaptığınız tırmalama tahtasını kedinize gösterin ve eğlence başlasın!

İsterseniz kedinizin dikkatini çekmesi için birkaç ip ya da yün yumağı da ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Tırmalama Tahtaları: Kedimin Neden İlgisini Çekmiyor?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Tırmalama Tahtaları: Kedimin Neden İlgisini Çekmiyor?

Tırmalama tahtaları kedinizin ilgisini çekmiyorsa, evdeki mobilyalar çekebilir. Belki de dikkat çekmek için bazı önlemler almalısınız...