Kedi Kuyruğunun Dili – Kedinizi Nasıl Anlarsınız?

Kedilerin kuyruğu bize çok şey anlatır ve eğer okumayı bilirsek, bu anlaşılması zor hayvanları daha iyi anlayabilmek için işimize yarayacak bir dil öğrenmiş oluruz. 
 

Kedi kuyruğunun dili, kedilerin beden dilinin sadece bir kısmıdır. Onları yalnızca gözlemleyerek, duruşlarına ve nasıl hareket ettiklerine bakarak modları ve niyetleri hakkında birçok bilgi edinebiliriz. Özellikle de kuyruğuna dikkat ederseniz kedinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Köpeklerin duygularını ifade ederken kuyruğunu salladığı zaten hepimizin bildiği bir şeydir. Ancak kediler köpekler kadar duygularını açıkça belli etme eğilimde değildir, hatta genelde duygularını saklamaya çalıştıkları için hasta ya da acı çekiyor olup olmadıklarını anlamak çok zordur.

Kedi kuyruğunun dili bize ne anlatır

Kedinizin kuyruğunu izleyerek elde edeceğiniz bilgiler sayesinde onunla iletişim kurabileceğiniz için beraber geçinmeniz daha kolay olacaktır. Bu iki taraf için de kazançlı olur.

Her hayvanın kendine has farklı bir karakteri olsa da ortak kullandıkları bazı kuyruk hareketleri vardır. O halde, bunları yorumlamayı öğrenirseniz tırmalanmaktan ve ısırılmaktan kurtulmanız daha kolay olur.

kedi kuyruğunun dili

Dimdik yukarı bakan kuyruk: Kedinin kuyruğu dik duruyorsa bulunduğu yerde güvende hissediyor demektir. Bu her zaman olumlu bir mesaj gönderir. Ayrıca, bu kuyruk pozisyonuyla beraber bir de çok yavaş hareket ediyorsa bu mutlu olduğunu gösterir.

Dik ve titreyen kuyruk: Kedinin kuyruğu dik bir şekilde hızlı hareket ediyorsa mutlu ve heyecanlıdır. Bu genelde sahibi eve gelince ya da yemek hazırlanırken gösterdiği bir davranıştır. Erkek kediler kendi alanını belirlemek için işerken de kuyruğunu bu şekilde hareket ettirir.

 

Kıvrık kuyruk: Kuyruğunu “S” harfi şeklinde kıvırmış bir kedi iyi hissediyordur. Genelde sizinle oynamak ya da sizden ilgi istediğini göstermek için bu hareketi yapar. Özellikle en ilgiyi seven ve oyuncu kediler, sizin onu okşayıp sevmeniz için gün içinde bu hareketi birçok kez yapacaktır. Bunu ya can sıkıntısı ya da özgüveninden yapıyordur. Genelde şüpheci olan kedilerin bu kuyruk hareketini yaptığı pek görülmez ama zamanla özgüvenlerini kazanabilirler.

Hızlıca sağa sola sallanan kuyruk: Kedi bu hareketi yapıyorsa rahatsız hissediyor demektir. Onu siz rahatsız ediyor olabilirsiniz; örneğin, karnı ya da patileri gibi hassas olduğu ve dokunulmaktan hoşlanmadığı bir yerini elliyor olabilirsiniz. Kuyruğunu bu şekilde görürseniz sizi tırmalamak üzere olabileceği için temkinli yaklaşmalı ya da hoşlanmadığı şeyi yapmayı bırakmalısınız.

dikkatli kedi

Aşağıya bakan gergin kuyruk: Bir kedinin kuyruğu böyleyse bu olabilecek en kötü işarettir. Bu kuyruk kedinin kızgın ve saldırgan olduğunu, eğer geri çekilmezseniz size saldırabileceğini gösterir. Kuyruğunu böyle yaparak duygularını açıkça belli eden kediler olabilir, fakat herhangi bir uyarı vermeden aniden saldıran kedilere de denk gelebileceğinizi unutmayın.

Korkmuş bir tavır

Bacakların arasındaki kuyruk: Bu kuyruk hareketini köpekler de yapar. Bu genelde kedinin gergin ya da korkmuş olduğunu gösterir. Örneğin, ev değiştirme süreci kediler için travmatik olabileceği için kediniz birkaç gün bu şekilde gezebilir. Bu kuyruk şekli agresif bir davranışın geleceğine işaret etmez, kedi sadece kaçmak istiyordur. Siz de ona gereken vakti ve alanı tanımalısınız.

 

Sarmalayan kuyruk: Bir kedi uyurken ya da sakince duruyorken kuyruğunu bedenine sarmışsa rahat ve mutlu hissediyor demektir. Buna bir de mırıldamak eklenmişse kedi açıkça halinden çok memnun olduğunu gösteriyordur.

Kedi kuyruğunun dilini öğrenmek, dostunuzun herhangi bir problemini öngörebilmenizi sağlar. Ayrıca ruh halini anlayabileceğiniz için sağlık sorunları yaşayıp yaşamadığını da tahmin edebilirsiniz. Dostunuzun dilinden anlamak, ikinizin de sorunsuz bir şekilde beraber yaşayabilmesi için elzemdir.

  • Etolia. El lenguaje corporal de los gatos. 11 de julio de 2011. Extraído de: http://www.etologiaveterinaria.net/el-lenguaje-corporal-de-los-gatos/
  • Experto animal.  El lenguaje corporal de los gatos. 18 de julio de 2019. Extraído de: https://www.expertoanimal.com/el-lenguaje-corporal-de-los-gatos-3148.html
  • Hillspet. Lo que la cola de tu gato dice sobre él. 3 de julio de 2019. Extraído de: https://www.hillspet.es/cat-care/behavior-appearance/cat-tail-language