Kastrasyon Sonrası Kedilerde Fiziksel Değişiklikler

Kısırlaştırma, kedinin üreme organlarını ortadan kaldıran, metabolizmasını etkileyen ve davranışlarına da yansıyan bir işlemdir. Her ne kadar olağan bir prosedür olsa da, kedide herhangi bir koruyucunun dikkate alması gereken çeşitli değişikliklere neden olur.
Kastrasyon Sonrası Kedilerde Fiziksel Değişiklikler
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kastrasyon sonrası kedilerde meydana gelen değişiklikler konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir, çünkü bu işlemin gerekliliğini sahibinin kabul etmesine yardımcı olur. Erkek kedileri kısırlaştırmak, tesadüfi veya gelişigüzel üremeyi önlemek ve saldırganlığı azaltmak için yaygın bir uygulamadır.

Ayrıca bu önlem, yetişkinlikte testis kanseri gibi bazı potansiyel sağlık risklerini ortadan kaldırır. Aynı zamanda , diğer erkek kedilerle dalaşmanın ve kavga etmenin neden olduğu olası yaralanmaları da önleyebilir.

Kısırlaştırmanın bir başka sonucu, evcil hayvanınızda belirli fiziksel değişikliklere neden olabilmesidir. Bu yazıda, kısırlaştırmadan sonra kedinizde görebileceğiniz bazı fiziksel değişiklikleri tartışacağız.

Bu makalede hadım etme ve kısırlaştırma terimleri arasında geçiş yapacağız – kısırlaştırma, her iki cinsiyet için de nötr bir terimdir ve hadım etme, erkek kedilerde testislerin çıkarılması anlamına gelir.

Kastrasyonun uzun vadeli etkileri nelerdir?

Kastrasyon, erkeklik hormonu üreten organları ortadan kaldırır. Cinsiyet hormonları olarak da adlandırılan bu hormonlar, kedilerde özellikle cinsel dürtü ve bölgesellik ile ilişkili belirli davranışları tetikler.

Bu haberciler eksikse, kedinin metabolizmasında olduğu gibi davranışında da değişiklikler olacağını varsaymak kolaydır.

Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra şişmanlayacak mı?

Kısırlaştırma ile obezite eğilimi arasındaki ilişkiyi muhtemelen duymuşsunuzdur. Kısırlaştırılmış erkeklerin ağırlığındaki artışın iki faktörün sonucu olduğu düşünülmektedir: bir yanda enerji harcamasında bir azalma ve diğer yanda özgür iradeyle beslenme uygulanırsa daha fazla gıda alımı.

Kuşkusuz kısırlaştırılmamış erkek kediler çok hareketli olacaklar ve çok gezecekler. Bu gezilerde, çiftleşmek veya bölgelerinde devriye gezmek için çok yol kat edecekler ve çok iyi beslenemeyebilirler.

Ancak, hadım edildikten sonra kedilerde bu dürtü ortadan kalkar ve bu nedenle artık eskisi kadar aktif olmazlar. Bu bağlamda alımı sürdürülürse ve enerji harcaması azalırsa evcil hayvanınız kilo alabilir. Birkaç çalışma, alımda yüzde 13 ila 27’lik bir azalmanın kastrasyon öncesi vücut ağırlığını korumak için yeterli olduğunu tahmin ediyor.

Bu nedenle, kastrasyondan sonra kedinizin fiziksel aktivitesindeki azalma, potansiyel olarak kilo alımına neden olabilir.

bir kaseden mama yiyen gri scotish kedi

Kısırlaştırma ile ilgili değişiklikler kediden kediye değişir

Kısırlaştırmadan sonra bir kedinin davranışındaki değişiklik belirli özellikleri etkileyebilir, bu nedenle fiziksel aktivitedeki azalma evcil hayvandan evcil hayvana değişir.

Bu nedenle kedinizin tedaviye nasıl tepki vereceğini tam olarak tahmin etmek zordur. Genel olarak, üreme olmayan tüm hayvanlar için kısırlaştırma önerilir.

Daha az gezme, kavga ve çiftleşme ile evcil hayvanınızın değişen yaşam kalitesini artırmak için ne yapabilirsiniz? Kalori alımını azaltabilir ve alternatif oyun ve aktivite biçimleri sağlayabilirsiniz.

Kastrasyon sonrası kedilerde endokrin değişiklikler olur mu?

Şimdiye kadar, prosedürden geçen yetişkin erkek kedilerin iştahında ani bir artış gösterdiğini biliyoruz. Öte yandan, kısırlaştırmanın kedigillerde metabolik hız üzerindeki doğrudan etkisi, tutarsız sonuçlarla incelenmiştir. Bu bulgular kilo alımının çok faktörlü bir nedenine işaret etmektedir.

Avcılık gibi hormonal etkilerden bağımsız olarak gelişen davranışların etkilenmediğine dikkat edilmelidir.

göbeğini açmış yatan şişman bir kedi
Şu anda, kısırlaştırma ile ilişkili kilo alımının birincil itici güçlerinin artan kalori alımı veya azalan enerji harcaması olup olmadığı belirsizdir.

Diğer fiziksel değişiklikler: idrar kokusunun azalması

Kısırlaştırılmamış kedilerde idrar kokusu çok keskindir. Bu koku, kedinin feromonlarının (felinin gibi), testosteronun etkisinin ve spermi mesaneye taşıyan retrograd boşalmanın bir sonucudur.

Bu idrar kokuları, kedinin bölgesel işaretleme yaptığı sinyallerin emisyonunu optimize etmek için tasarlanmıştır. Bu bağlamda, kısırlaştırmanın kedilerin %87’sine kadar idrar püskürtme faaliyetlerini ortadan kaldırabileceğine inanılmaktadır. İlginizi çekebilir ...

Kedi Kısırlaştırma: Güvenli ve Gerekli Bir Şey mi?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedi Kısırlaştırma: Güvenli ve Gerekli Bir Şey mi?

Kedi kısırlaştırma ve sterilizasyon, evcil hayvan sahiplerinin yüzleşmek zorunda oldukları en büyük manevi ikilemlerden birisi  • Kanchuk, M. L., Backus, R. C., Calvert, C. C., Morris, J. G., & Rogers, Q. R. (2002). Neutering Induces Changes in Food Intake, Body Weight, Plasma Insulin and Leptin Concentrations in Normal and Lipoprotein Lipase–Deficient Male Cats. The Journal of nutrition, 132(6), 1730S-1732S.
  • Allaway, D., Gilham, M. S., Colyer, A., Jönsson, T. J., Swanson, K. S., & Morris, P. J. (2016). Metabolic profiling reveals effects of age, sexual development and neutering in plasma of young male cats. PloS one, 11(12), e0168144.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.