Çok Fazla Büyümeyen 5 Kedi Cinsi

Çok fazla büyümeyen kedi ırkları, genellikle soy saflığının korunduğu akrabalı yetiştirme adı verilen bir süreçle doğarlar. Bu, sahiplerinin evcil hayvanlarını seçerken sahip oldukları seçenekleri genişletirken, bazılarının sağlığı da etkilenebilir.
Çok Fazla Büyümeyen 5 Kedi Cinsi
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedigiller, güzel görünümleri ve benzersiz davranışlarıyla ünlülerdir. Soğukkanlı ve yalnız oldukları bilinmekle birlikte, sahiplerine derin bir sevgi gösterebilirler. Ek olarak, çok sayıda kedi ırkı, her türden farklı renk, şekil ve boyutta olduğu anlamına gelir. Çok da fazla büyümeyen kedi ırkları hakkında bilgi edinin.

Bir evcil hayvanı sahiplenmeye çalışırken en büyük sorunlardan biri evin büyüklüğüdür, çünkü hepsi bir daire kadar küçük alanlara sığmaz. Bu durumlarda fazla büyümeyen kedi ırkları mükemmel bir seçenek olabilir. Okumaya devam edin ve bu kedi türünün bazı örneklerini öğrenin.

Küçük kedi ırkları neden var?

Küçük kedi ırkları , normal kemik büyümesini engelleyen bir genetik mutasyon nedeniyle ortaya çıkar. Spesifik olarak, bu problem klinik olarak osteodistrofi olarak bilinen büyüme hormonu üretimini etkileyen metabolik bir kararsızlığa neden olur.

Büyüme hormonu üreten veya kontrol eden genlerin mutasyonu kalıtsal bir durumdur. Bu nedenle, bu görünüme sahip kedilerin yavruları, ebeveynlerinin karakteristik boyutunu korur. Bununla birlikte, insanlar küçük ve sevimli bir evcil hayvan elde etmek için bu sorunun farklı ırklarda akrabalı yetiştirme yoluyla ortaya çıkmasını teşvik etmiştir.

parkede yatan beyaz tüylü yavru kedi

Genetik hatalar rastgele ortaya çıksa da, belirli ırklarda kendi çıkarları için korunmalarını teşvik eden insanlardır. Kediler söz konusu olduğunda, cücelik, onlara evcil hayvan pazarında avantaj sağlayan, ancak tür olarak onlara fayda sağlamayan bir durumdur.

Bu, birkaç kedi yetiştiricisinin durumdan faydalanmasına ve bu mutasyondan yeni ırklar yaratmasına neden oldu. Bu nedenle, günümüzde çok fazla büyümeyen çok çeşitli kedi ırkları bulunmaktadır.

Fazla büyümeyen kedi ırkları

Genetik bir mutasyona sahip olmalarına rağmen, küçük kedi ırklarının ilk bakışta oldukça çekici olduğunu inkar edemeyiz. Ayrıca, direnmeleri çok zor olduğu için özellikleri, herhangi bir ailenin onlara aşık olmasını sağlayacaktır. Aşağıdaki liste, var olan en güzel 5 kompakt boyutlu kediyi derler.

1. Munchkin

Munchkin, oldukça kısa uzuvları ile karakterize edilen, aslen Amerika Birleşik Devletleri’nden güzel bir kedidir. Öyle görünmese de patilerinde çevik ve hızlı olmalarını sağlayan güçlü kaslar vardır, bu onların normal bir yaşam sürmelerine engel değildir.

Bu kedi aynı zamanda gri, siyah, kırmızı, beyaz, kahverengi veya bunların herhangi birinin karışımı gibi çok çeşitli renklere sahip hacimli, yumuşak bir kürke sahiptir. Maksimum 4 kilogram (8,8 pound) ağırlığa ulaşır ve vücudu bir dachshund’u oldukça andırır.

Bir Munchkin kedisi


2. Singapura

Singapura ı kedi ırkı, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aslen, genel nüfus tarafından bir haşere olarak kabul edilen ve 1974’te yok olmak üzere olduğu Singapur’dan gelmektedir. Bugünlerde Büyük Britanya’da oldukça ünlüdür ve son derece sevecen bir kedidir.

Bu kedinin aldığı yaygın isim, “delik kedi” olarak tercüme edilen ” longkang kedileri ” idi. Bu , kanalizasyona bile sığabilecek kadar küçük oldukları gerçeğini ifade eder. Buna ek olarak, siyah veya fildişi gibi koyu renk bantları olan kısa, pürüzsüz bir kaplamaya sahiptir; bu renkler sırtta daha güçlü ve göbekte daha hafiftir.

3. Korat

Korat kedisi, tek renkli gümüş-mavi güzel bir kürkü olan bir Tay cinsidir. Orta boydur ve bazıları daha küçük olabilse de ortalama olarak yaklaşık 4 kilogram (8,8 pound) ağırlığındadır. Zarif ve esnek görünmesini sağlayan ince bir görünüme sahip kaslı bir vücuda sahiptir. Bu yetmezmiş gibi, bu kedilerin gerçekten göze çarpan yeşil gözleri var.

4. Devon rex

Cinsin en dikkat çekici özelliği, bir sfenks kedisini andıran yüzünün özel şeklidir. Ek olarak, vücudunun her yerinde ona meraklı, çarpıcı bir görünüm veren kıvırcık bir kürkü vardır. Tüyleri o kadar kısadır ki bazı kedilerde deri kıvrımlarını görebilirsiniz. Renklerine gelince, monokromatikten üç renge kadar hemen hemen tüm mevcut desenleri kullandıkları görülmüştür.

Büyük kulaklı bir kedi.


5. Lambkin

Lambkin, bir Munchkin ve bir Selkirk rex’in çiftleştirilmesinden gelen melez bir kedidir. Sonuç, koyununkine benzer peluş, kıvırcık tüylü kısa bacaklı (cüce) bir kedidir. Bununla birlikte, bazılarının gözleri biraz fazla öne çıkabilir ve ona biraz korkutucu bir görünüm verebilir. Buna rağmen, barışçıl ve sevecen mizacı, onu evcil hayvan olarak mükemmel bir seçim yapar.

Gördüğünüz gibi, fazla büyümeyen birkaç kedi ırkı var ve bunlar arkadaş olarak iyi bir seçim olabilir. Hangi kediyi seçerseniz seçin, her zaman onlara hak ettikleri bakımı verdiğinizden emin olun. Unutmayın, onların dünyadaki tek dostu ve sadık müttefiki sizsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Silvestrini, P., Priviani, M. & Ruiz de Gopegui, R. (2008) Enanismo hipofisario congénito en un gato siamés. AVEPA, 28(3), 169-178.
  • Rueda, J. & Fernández, A. (1989) Osteodistrofias en el perro y en el gato. Revista ACEPA, 9 (1), 1-14.
  • The Cat Fanciers’ Association (2022) CFA Breeds. Recuperado el 16 de marzo de 2022, disponible en: https://cfa.org/breeds/
  • Kiat, S. & Peng, K. (2015) MINNAN (HOKKIEN) ANIMAL NAMES USED IN SINGAPORE. Lee Kong Chian Natural History Museum: Singapur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.