Kaplumbağanızı Neyle Beslemelisiniz?

Bu makalede, deniz veya kara kaplumbağanızı sağlıklı tutmak için neyle besleyeceğinizi keşfedin. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Kaplumbağanızı Neyle Beslemelisiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Su kaplumbağanızda veya kara kaplumbağanızda optimum gelişmeyi sağlamak için ihtiyaç duyduğu besinleri beslemelisiniz. Bu şekilde sağlıklı kalmasını ve çevresiyle uyumlu yaşamasını sağlarsınız.

İdeal bir evcil hayvan

Kaplumbağalar, timsahlar, yılanlar, kertenkeleler ve iguanalar ile birlikte sürüngen ailesindendir. Kuşkusuz, insanların birlikte yaşayabileceği en dost sürüngenleri temsil ederler.

Bir çocuğun ilk evcil hayvanı için mükemmel bir seçimdir, çünkü genellikle onlara bir hayvana bakmanın sorumluluğunu öğretirler. En iyi yanı, çok fazla zaman veya alan gerektirmemeleridir. Kaplumbağalar bağımsız, sessiz hayvanlardır ve kolayca uyum sağlayabilirler.

Bununla birlikte, sağlıklı ve dengeli bir şekilde gelişmeleri için uygun bir beslenme düzeni geliştirmeye de dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle, hata yapmamanız için kaplumbağanızı nasıl besleyeceğiniz konusunda basit ipuçları önermeye karar verdik.

kayada iki tane kaplumbağa
Kaynak: neusitas

Kara kaplumbağanızı veya su kaplumbağanızı neyle beslemelisiniz?

Kara kaplumbağaları ve su kaplumbağaları arasındaki fark, birisinin suda, diğerinin karada olmasıdır. Her ikisinin de sağlıklarının korunması özel bakım gerektirir.

Kaplumbağa bakımı

Yapay bir ortamda bir kaplumbağaya bakmayı seçtiğinizde, habitatını oluşturmak konusuna dikkat etmek önemlidir.

İlk adım uygun bir akvaryum seçmektir. Kaplumbağaların yüzmek ve özgürce hareket etmek için alana ihtiyaçları vardır. Yüzme, vücutlarını güçlendirmelerine ve metabolizmalarını dengelemelerine izin verdiği için onlar için çok önemlidir.

Bu nedenle akvaryum, hayvandan en az dört kat daha büyük olmalıdır. Alan ne kadar büyük olursa, kaplumbağanızın yaşam kalitesi o kadar iyi olur.

İkinci adım, akvaryumu doğru şekilde hazırlamaktır. Sadece su ile doldurmak yeterli değildir. Akvaryumun iki ayrı ortamı olmalıdır: yüzebileceği bir havuz (“ıslak kısım”) ve suyun üzerinde güneşlenebileceği, kuruyabileceği ve dinlenebileceği kuru bir kısım.

Kaplumbağalar su altında nefes alır ve  beslenir. Bu nedenle, sağlıklı kalmasını sağlamak için kaplumbağanıza temiz su sağlamanız önemlidir. İdeal olarak akvaryumda her hafta temizlediğiniz bir filtre sistemi olmalıdır.

Su kaplumbağanızı beslemek için ne vermelisiniz

Su kaplumbağaları omnivorlardır. Doğal ortamlarında genellikle algler ve diğer su bitkileri, küçük balıklar, kabuklular ve yumuşakçalarla beslenirler. Büyümenin ilk aşamasında (yetişkinliğe kadar), daha fazla protein gerektirir.

Kaplumbağalar için özel ticari yem bulabilirsiniz. Kaplumbağanızın yaşamının her aşamasında besleyici, dengeli bir beslenme sağladığı için bu mükemmel bir seçenektir.

Bununla birlikte, meyveler, sebzeler, deniz yosunu, çiğ balık eti, küçük kabuklu deniz ürünleri ve kabuklular gibi doğal ve taze öğeleri de kaplumbağanızın günlük diyetine dahil etmelisiniz.

Su kaplumbağası bakımı

Kaplumbağalar böyle ayrıntılı bir yaşam alanı gerektirmez. Özellikle bir bahçeniz veya doğal yeşillikleriniz varsa, evde serbest bırakmayı seçebilirsiniz.

Ancak, güvende olmak için bir teraryum satın almak en iyisidir. Alan hayvandan dört ila beş kat daha büyük olmalı ve haftada bir temizlenmelidir.

Kara kaplumbağanızı beslemek için ne vermelisiniz

Kara kaplumbağaları esasen otoburdur. Doğal ortamlarında, sudaki akrabalarından çok daha az protein tüketirler. Ancak bir kaplumbağa, özellikle gelişme aşamasında, küçük böcekleri ve solucanları da tüketebilir.

Kaplumbağalar için özel ticari yem de bulabilirsiniz. Kaplumbağanızın hayatının her aşaması için uygun oranlar sundukları için, kaplumbağanızın beslenme temeli olmalıdırlar.

Ayrıca kaplumbağalarınıza sebze, meyve, çiçek, ot, küçük çiğ et parçaları ve solucanlar da vermelisiniz.

Ayrıca kabuğunu güçlü ve sağlam tutmak için çok fazla kalsiyum ve fosfor tüketmesi gerekir.

su kaplumbağası

Kaplumbağalarınıza vermemeniz gereken yiyecekler

Kaplumbağalar çeşitli bir diyete sahip olsalar da, sağlıklarını korumak için onlara bazı yiyecekleri vermekten kaçınmalısınız.

  • Meyveler. Armut, elma ve kavun seçin. Muz ve turunçgillerden kaçının.
  • Sebzeler. İsteğe göre marul. Ispanak, fasulye, kuşkonmaz, mantar, biber, tatlı patates, pancar ve kabaktan kaçının.
  • Etler. Çok fazla yağ içeren beyaz ve kırmızı etlerden kaçının.

Kaplumbağanızı asla pişmiş, terbiyeli ve/veya endüstriyel gıdalarla beslememelisiniz çünkü bunlar ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bir başka iyi ipucu da kaplumbağanızın zehirli gübreleri yemediğinden emin olmak için organik sebze ve meyveleri tercih etmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.