Vegan Evcil Hayvanlar - Sağlıklarını Nasıl Etkiler?

Vegan evcil hayvanlar, diyetlerini değiştiren ve iyi niyetlerine rağmen, bir köpek veya kediyi ihtiyaçlarına göre beslemediklerinin farkında olmayan sahiplerinin bir sonucudur.
Vegan Evcil Hayvanlar - Sağlıklarını Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2021

Bu günlerde, giderek daha fazla insan, hayvan yaşamına saygı duymadan beslenme düzenlerini değiştirme kararı alıyor. Bu nedenle,  hayvanlar sahiplerinin katı kurallarına uymak zorunda kalıyorlar. Vegan evcil hayvanlar artık oldukça yaygın ve sağlıklı olup olmadıklarını, belirli besin maddelerinin eksikliğinin sağlıklarını nasıl etkilediğini öğrenmeliyiz.

Vegan evcil hayvanlar

Bazı insanlar için veganlık bir ilginçlik ve varlıklı insanlara yönelik bir hevestir. Ancak gerçek şu ki, giderek daha fazla insan et yemeyi ve süt, yumurta, bal ve jöle gibi hayvanların sözde “sömürüsünden” elde edilen ürünleri yemeyi bırakma kararı alıyor.

Ama hepsi bu değil; bu insanlar genellikle etobur evcil hayvanlarına sadece vegan diyeti verecek kadar ileri gidiyorlar. Evet, bu doğru, tüm hayvansal ürünleri köpeklerinin veya kedilerinin beslenme düzeninden de çıkarıyorlar! Bazı veganlar, yaşam felsefelerinin bir parçası olarak, baktıkları hayvanları beslemek için ölü hayvan etini görmeye veya koklamaya tahammül edemediklerini onaylıyor.

Dünyada vegan insanların ve evcil hayvanların artması nedeniyle, birçok evcil hayvan maması şirketi zaten özel gıdalar eklemiştir. Baz genellikle keten tohumu, pancar posası ve mercimektir. Bunların tümü, geleneksel et, tavuk, balık, süt ürünleri ve diğer hayvansal ürünlerde bulunan proteini oluşturuyor.

Veterinerler, bu tür gıda ürünlerinin sağlıklı görünebileceğini, ancak bir hayvanın diyetinin %100’ünü oluşturamayacaklarını söylüyorlar. Bunun nedeni, etobur tüylü dostlarımızın ihtiyaç duyduğu minimum gereksinimleri ve besin maddelerini karşılamaya bile yaklaşmamalarıdır.

Kediler ve veganlık

marul koklayan kedi

Vegan evcil hayvanların
çoğu hayvansal vitamin ve proteinden mahrum kalırken, bu eksiklik kedilerde çok daha ciddidir.

Bunun nedeni, kedigillerin katı etobur olmalarıdır (köpekler omnivordur). Dişleri ve sindirim sistemi, vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri elde ettikleri hayvan dokularını tüketmek üzere tasarlanmıştır.

Ayrıca bir kedinin amino asit ihtiyacını karşılamak için aşırı miktarda bitkisel ürün tüketmesi gerekir, çünkü bu tür proteinler kediler için daha az sindirilebilirdir. Bu nedenle, er ya da geç, kedide kilo kaybı, hastalıklar, ilgisizlik vb. gibi fiziksel değişiklikler olacaktır.

Kediler vegan beslenmede başarılı olamazlar çünkü doğru gelişme ve büyümeleri için sadece et ve yağın sağlayabileceği bileşenlere ihtiyaç duyarlar ve ayrıca bağışıklık sistemlerini iyi durumda tutarlar. Kedilerde vegan beslenme sadece ciddi hastalıklara yol açar. Bunlara iki örnek retina dejenerasyonu ve dilate kardiyomiyopatidir.

Vegan evcil hayvanlar – köpekler

Köpekler omnivordur. Bu, hem hayvansal hem de bitkisel yiyecekleri yiyebilecekleri anlamına gelir. Ancak, katı bir vegan diyeti uygulamalarını sağlamak hiç de iyi bir fikir değildir.

Vegan beslenmenin etkisi köpeklerde kedilerdeki kadar ciddi olmasa da, böyle bir diyet gıda intoleransına, aşırı kiloya, dermatolojik bozukluklara, bağırsak iltihabına, bağışıklık tepkisi sorunlarına, kemik mineral yoğunluğu kaybına ve hatta şeker hastalığına kadar varabilir.

Etin bir köpeğin diyetinden tamamen çıkarılması kesinlikle önerilmez. Ancak, kaliteli bitkisel proteinlerle tamamladığınız sürece kesinlikle tüketimini azaltabilirsiniz. Ayrıca bunların hayvanın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli miktarda lif ve vitamin içermesi gerektiğini de unutmayın.

Et olmadan köpeğinizin esansiyel yağ asitleri ve amino asitler gibi bazı besinlerden yoksun olacağını unutmayın.

Lüzumsuz insanlaştırma

havuç yiyen köpek

Evcil hayvanlarımızı insanlaştırmanın sonuçları hem zihinleri hem de bedenleri için oldukça olumsuzdur. Et veya hayvansal gıda ile teması tolere edemiyorsanız, o zaman bir etobur hayvan beslemeye uygun değilsiniz.

Bir hayvanın özünü, onlara sağlıklı ve güçlü olmaları için ihtiyaç duydukları şeyi sunmama noktasına kadar değiştiremezsiniz. Aksini yapmak sadece aptalca değil, aynı zamanda zalimcedir. Etobur arkadaşınızı vegan beslenmeye zorlamak bir tür hayvan istismarıdır. En iyi arkadaşına kötü davranmaya gerçekten istekli misin? İlginizi çekebilir ...

Evcil Hayvanlarda Beslenme: Doğru Beslenmenin Önemi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanlarda Beslenme: Doğru Beslenmenin Önemi

Doğru beslenme, evcil hayvanınıza garanti etmeniz gereken temel koşullardan biridir. Evcil hayvanlarda beslenme, ciddiye almanız gereken bir konudu...  • Dodd, S. A. S., Cave, N. J., Adolphe, J. L., Shoveller, A. K., & Verbrugghe, A. (2019). Plant-based (vegan) diets for pets: A survey of pet owner attitudes and feeding practices. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0210806