İguana Yetiştirmek: Bilmeniz Gereken Her Şey

Evcil hayvanınızsa, iguanaları uygun şekilde yetiştirmek önemlidir. Bu hayvanlar doğru ortamda 20 yıla kadar yaşayabilir.
İguana Yetiştirmek: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 19 Temmuz, 2021

Egzotik hayvanlar evcil hayvan olarak oldukça moda oldu. Bununla birlikte, onlara bakmanın doğru yolu konusundaki bilgisizlik, çoğu zaman bu canlıların sahiplerini çok fazla cevapsız soru ile karşı karşıya bırakır. Endişelenmeyin, bugün size iguana yetiştirme hakkında her şeyi anlatacağız. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

İguana yetiştirmek için birkaç temel adımı bilmelisiniz. İşte bir listesi:

Adım adım iguana yetiştirmek

Yukarıda da söylediğimiz gibi birkaç basit adımı takip ederek iguana yetiştirmekte sorun yaşamazsınız. Bu çok özel egzotik hayvana sahip olmak gerçekten çok basit.

evcil iguana


Çok ışık

İguanaların, uygun gelişim için doğal ışığa, özellikle UVB ışınlarına maruz kalmaları gerekir. Bunun nedeni, onlara hepimizin yaşaması gereken bir şey olan D vitamini sağlamasıdır. Bunu bilmiyor olabilirsiniz ama onsuz kalsiyumu ememezdik ve bu ciddi sağlık sorunlarına yol açardı.

Bu nedenle, floresan cıva lambaları, hayvanın teraryumunda bunu sağlamanın ideal bir yoludur.

Sıcaklık

Tüm tropikal hayvanlar gibi, iguanalar da soğukkanlı oldukları için ısıya ihtiyaç duyarlar. Tropik bir ülkede yaşamıyorlarsa, “evinizin içindeki evlerine” bir ısıtma kaynağı kurmalısınız. Evinizdekinden daha sıcak bir iklime ihtiyaçları var.

Örneğin, daha soğuk bir alanda 24-27 dereceye ve daha sıcak bir bölgede 35-37 dereceye ihtiyaçları olacak.

Sıcaklıklarının her zaman yeterli olduğundan emin olmak için iguananın ısıtıcısının termostatlarını ayarlayın.

Dinlenme odaları

İguananız teraryumda hareket etmesi ve dinlenmesi için yeterli alana sahip olmalıdır, çünkü bunlar her ikisini de sağlıkları için hayati önem taşır. Bu nedenle, iguana yetiştirmek için bir ısıtma kayası, bir ışık ve uzanacak bir yer gereklidir.

Alanları en az 3  x 1 x 2 m ölçülerinde olmalıdır. Mevcut iguananız için çok büyük olduğunu düşünseniz bile, hızlı büyüyeceklerini unutmayın. Ayrıca, sonunda daha büyüğünü almanız gerekecekken neden daha küçüğüne yatırım yapasınız ki? Yani, baştan büyük bir tane alın!

İguana yetiştirme – teraryum

Duyduklarınıza rağmen, teraryuma tahta veya plastik parçaları dahil etmeyin. Bunun yerine, taban boyunca bir alt tabaka ve sürüngenler için yatak olabilecek bir halı kullanın. Bulamazsanız, sadece gazete veya benzeri ve emici bir şey kullanın.

Tırmanıcılar

İguanalar tırmanıcıdır, bu nedenle teraryumlarının içine bu amaç için bazı nesneler yerleştirin. Bir dal ya da belki bazı taşlar işe yarayabilir. Ayrıca hayvanın dinlenebileceği bazı rampalar ve düz kayalar da yerleştirebilirsiniz.

kaya üzeride iguana

İguana yetiştirmek için bitkiler

İguanaları yetiştirmenin en iyi yolu, onları doğal ortamlarına benzer bir ortamda tutmaktır. Teraryumlarının mümkün olduğunca doğal olması gerektiğinden, bitkiler tasarımında önemli bir rol oynayacaktır. Evcil hayvanınız onları yemek isteyebileceğinden, seçtiklerinize dikkat edin.

En çok önerilen bitkiler:

  • Akasya
  • Aloe vera
  • Bambu
  • Devedikeni
  • Yeşim ağacı
  • Karahindiba

Saklanma yeri

İguanalar, öyle görünmeseler bile kolayca korkarlar. Bu nedenle, evlerinde kendilerini güvende ve daha az savunmasız hissetmek için saklanacak bir yere ihtiyaçları vardır. Onlara bakmak için yaklaşan bir yabancı veya beklenmedik sesler gibi herhangi bir tehditten kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Besleme

İguanalar seçici yiyiciler değildir ve onları meyve, iguana yemeği ve yeşil yapraklı sebzelerle besleyebilirsiniz. Sürüngenler için evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayacak bazı vitamin takviyeleri de vardır.

Kendini “uzman” ilan eden herhangi bir kişinin size öyle söylese de, iguananıza böcek vermeyin. Bunlar otçul hayvanlardır ve hayvansal proteine ​​ihtiyaç duymazlar. Aslında, fazlası sağlıkları için zararlı olabilir.

Bu ipuçlarını takip ederseniz, uzun ve mutlu bir yaşam sürecek mutlu bir iguananız olacak. İlginizi çekebilir ...

İguanalarda Kalsiyum ve Vitamin Eksikliği
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
İguanalarda Kalsiyum ve Vitamin Eksikliği

Evcil hayvan sahiplenmek birçok sorumluluk gerektirir. Bu makalede, iguanalarda kalsiyum ve vitamin eksikliği nedir, onu anlatacağız.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.