Çin Su Ejderi: Yetiştirme ve Bakım

Çin su ejderi egzotik bir evcil hayvandır, ancak bakımı çok kolay değildir, bu nedenle yalnızca sürüngen uzmanları için uygundur. Bir iguanaya benzer görünümü sizi yanıltmasın.
Çin Su Ejderi: Yetiştirme ve Bakım

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2021

Çin su ejderi (Physignathus cocincinus), su alışkanlıkları nedeniyle yeşil iguanalara (Iguana iguana) çok benzeyen egzotik bir evcil hayvandır. Esaret altında kolayca çoğalmalarına rağmen, birçok Çin su ejderi hala vahşi doğadan acımasızca alıkonuluyor.

Bu sürüngen çok özel bir bakım gerektirir ve her şey yolunda giderse yaklaşık 16 yıl yaşayabilir. Bu türün sahibi olmadan önce, ilk bakışta göründüğünden daha karmaşık olabilecek tüm ihtiyaçlarını öğrenmelisiniz. Bu büyüleyici hayvanın bakımını nasıl yapacağınızı öğrenin.

Öncelikli olarak dikkate alınacak hususlar

CITES anlaşması, türleri sınıflandırmak için gerekli verilerin eksikliğinden dolayı Çin su ejderini korumamaktadır. Diğer yandan, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), ejderhayı savunmasız bir tür olarak listelemektedir.

Antik çağlardan beri bu hayvan, Çin’in birçok bölgesinde besin kaynağı olarak sunulmuştur. Son yıllarda Vietnam’da ve hatta Avrupa’da da satılmak üzere birçoğu vahşi doğadan alınmıştır.

Bu sürüngenler esaret altında kolayca üreyebilseler de, birçok insan yasa dışı veya yasal olarak yakalanmalarını ve ardından satılmalarını teşvik etmeye devam ediyor. Benzer şekilde, derilerinin üçüncü ülkelere satışı için de avlanırlar.

Batı ülkelerinin evcil hayvan pazarlarında, tutsak yetiştirilmiş hayvanların yanı sıra doğada yakalanmış hayvanları da bulabilirsiniz. Bu nedenle, satın alınan hayvanın yasal düzenlemelere tabi tesislerde doğduğundan emin olmak önemlidir.

Vahşi bir hayvan, esaret altında doğan bir hayvanın yaptığı gibi esarete uyum sağlayamaz, bu yüzden de ölebilir. Bu hayvanlar ayrıca, genellikle diğer hayvanlara bulaşabilen yüksek miktarda virüsle birlikte gelir. Dahası, vahşi bir hayvan satın almak yasa dışı – veya yasal ancak etik olmayan – ticareti devam ettirmeye teşvik eder.

Ek olarak, bu evcil hayvana düzgün koşullarda bakabilmek için, onun gereksinim duyduğu şekilde bir havuz içeren geniş bir alana sahip olmanız gerekir. Bu ve bunun gibi gereksinimlerini karşılayacak durumunuz oksa, bakımı daha kolay olan sürüngenleri tercih etmek daha iyidir.

çin su ejderi bakımı


Çin su ejderi: temel bakım

Çin su ejderi, aynı türden canlıların eşliğinde gelişen sosyal bir hayvandır. Bu nedenle sürüngenleri çiftler veya küçük gruplar halinde barındırmak en iyisidir. Bu, onların bakımını zorlaştırmayacak veya bakım maliyetlerinin yükselmesine neden olmayacaktır.

Teraryum

Yetişkin bir örnek 80 cm’den daha fazla uzunluğa ulaşabilir ve bu da onları gerçekten büyük hayvanlar yapar. Bir birey veya bir çift için önerilen teraryum boyutu 1,8 x 0,9 x 1,5 m’dir. Bu gerçekten geniş bir alan olduğundan, her türlü evcil hayvan mağazasında bulmanız kolay olmayacaktır. Genellikle özel yapım olması gerekir ve bu da maliyetlidir.

Bulundukları alana birden fazla hayvanı yerleştirmek için çeşitli seçenekler vardır. Öncelikle, teraryumda bir erkek ve bir dişi olduklarından emin olduğunuz sürece bir çifti beraber tutabilirsiniz. Aksi takdirde, teraryum çok büyük değilse, 2 erkek veya 2 dişiyi bir arada barındırmak bölgesel sorunlara neden olabilir.

Alt katmala ilgili olarak, yutulduğunda soruna neden olmayacak bir tane kullanın. İdeal olarak, hindistancevizi lifi, kum ve malçla karıştırılmış steril saksı toprağı kullanmalısınız. Bunun üzerine, bu hayvanlar için çok önemli olan ve nemi koruyan bir Sphagnum yosunu tabakası yerleştirmelisiniz.

Ek olarak, teraryumun konfigürasyonu çok sayıda dal, kütük ve kaya içermelidir. Onların çok aktif hayvanlar olduklarını ve günü teraryum çevresinde hem yerde hem de dallarda dolaşarak geçireceklerini unutmayın. Bulundukları ortamı zenginleştirmek için doğal bitki örtüsü yerleştirmek de iyi bir fikirdir.

Son olarak, Çin su ejderlerinin içinde bulundukları teraryumda mutlaka havuz olmalıdır. Bu hayvanlar iyi yüzücülerdir ve adlarından da anlaşılacağı gibi günün büyük bir bölümünü yüzerek geçirirler. Havuz, bir bireyin yarısınını geçecek kadar suyla dolu olmalıdır.  Suyun günlük olarak değiştirilmesi gerekir, bu nedenle oldukça erişilebilir olmalıdır.

Çevre koşulları

Bir Çin su ejderi teraryumu için en önemli faktörlerden biri nemdir. Nem sürekli olarak % 80 olmalıdır, bu nedenle bir higrometre takmak önemlidir.

Teraryumun içine su serpmenin veya püskürtmenin yanı sıra doğal bitkileri de kullanabilirsiniz. Altın pothos, ebegümeci ve eğrelti otları yüksek neme sahip bitkilerdir. Muhafazaya daha doğal bir görünüm verirler ve ortamın nemini düzenlemeye yardımcı olurlar.

Ayrıca, optimum sıcaklık aralığı çok dardır, 29 ile 31ºC arasındadır. Bu kadar yüksek sıcaklıklar ortamın çabuk kurumasına neden olduğundan, bitkilerin ve havuzun önemini ortaya çıkarmaktadır.

Teraryum içinde sıcaklığın 32ºC’ye kadar ulaştığı bir yer de olmalıdır. Bunu başarmak için, teraryumun bir ucuna bir ısı lambası veya taş yerleştirebilirsiniz, böylece diğeri alanlar daha serin tutulur, ancak ani bir geçişten de kaçınılır. Ayrıca, teraryumun bir ucundan diğerine bir gradyan oluşturmak için ısı bantları veya ısıtma pedleri yerleştirin.

Son olarak, gece boyunca sıcaklık kademeli olarak 24ºC’ye düşmelidir. Aydınlık-karanlık döngüsü 24 saate eşit olarak bölünmeli ve gün boyunca bir UVA / UVB ışığı açık kalmalıdır.

Çin su ejderini beslemek

Çin su ejderi her yerde yaşayan bir hayvandır ve böceklerin yanı sıra meyve ve sebzeleri de yer. Aşağıdaki eklembacaklılar ile beslenebilir:

  • Cırcır böcekleri
  • Un kurtları
  • Solucanlar
  • Çekirge
  • Balmumu kurtları
  • Petek güvesi larvaları

Ek olarak, yetişkinler ayrıca kral solucanlarını, küçük balıkları ve fareleri de yiyebilir. Diyetlerinin en az % 15’i her zaman sebze ağırlıklı olacak şekilde meyve ve sebze içermelidir.

Yetişkinler 2 veya 3 günde bir, gençler ise günlük olarak beslenmelidir. Evcil hayvanınızın beslenmesine her 2 günde bir D3 ve kalsiyum, haftada birse vitamin ve mineral takviyeleri eklemelisiniz.

Üreme

Bir Çin su ejderi 50 cm uzunluğa ulaştığında üremeye hazırdır. Eğer bir çift ejderhanız varsa ve cinsel ilişki başarılı olduysa kolayca çoğalırlar.

Çiftleşme süreçleri saldırgandır. Erkek, dişiyi başın arkasındaki tepeden tutacak ve onu sessiz bir alana sürükleyecektir. Bu, tek bir günde birkaç kez meydana gelebilir. Bundan sonra çiftleşme başarılı olursa dişi ortalama 15 yumurta bırakır.

Dişi, yumurtalarını bırakmadan önce, uygun bir yuva bulmak için bulunduğu alanın etrafını araştıracak ve kazacaktır. Yaklaşık 2 saat sonra yuvasını toprak ve yosunla kaplar. Son olarak dişi, potansiyel yırtıcıları aldatmak için olabildiğince uzağa başka bir yuva daha kazacaktır.

Yumurtalar çatladığında, küçük yavruları gece boyunca ılık su dolu bir tencereye koyun. Yavurlar nefes alabilmelidir, bu nedenle üzerlerini tamamen örtmeyin.

Bundan sonra, tüm yavruları, yetişkinlerinkine eşit bir ortam sıcaklığına sahip başka bir teraryuma taşıyın. Bu noktadan itibaren – ve 4 haftalık olana kadar – her gün vitamin ve mineral serpilmiş 3 iğne başı cırcır böceği ile beslenmeleri gerekir.

ağaçta çin su ejderi

Gördüğünüz gibi, doğal ortamından uzaklaştırılmış bir Çin su ejderine uygun şekilde bakmak oldukça karmaşık. İhtiyaçlarını kesinlikle karşılayabileceğinizden emin değilseniz, bir tane edinmemek daha iyidir. İlginizi çekebilir ...

Deniz İguanası: Galapagos’un Hakimi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Deniz İguanası: Galapagos’un Hakimi

Galapagos Adaları'nı düşündüğümüzde, genellikle iki hayvan aklımıza gelir: dev kaplumbağa ve deniz iguanası. Bu makalede, deniz iguanasından bahsedeceğiz.