Küçük Hayvanlar İçin Mükemmel Ev Nasıl Yaratılır?

20 Temmuz 2020
Küçük hayvanlarınıza hak ettikleri gibi bir ev yapmak için vereceğimiz 7 ipucunu izleyin. 

Hamster gibi küçük hayvanlar için mükemmel bir ev yaratmak karmaşık görünebilir. Ama biraz sabır ve yaratıcılıkla evcil hayvanınızın yaşamak ve eğlenmek için ideal bir alana sahip olmasını sağlamanız mümkün olacak.

Çalışmalar, hamster ve diğer kemirgenlerin rahat ve misafirperver bir ortamda yaşamaktan keyif aldıklarını göstermiştir.

İngiltere’de, Liverpool John Moore Üniversitesi’nden araştırmacılar, hamsterlar’ın çevrelerini oyuncaklarla ve daha konforlu bir alt tabakayla zenginleştirmenin, belirsiz durumlarla karşılaştıklarında aldıkları kararları etkileyip etkilemediğini görmek için 30 hamster üzerinde çalıştılar.

Etrafları oyuncaklarla ve ekstra rahat tabaka ile bezeli hamsterlar, daha az lüks koşullarda yaşayanlara göre iyimser kararlar verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Örneğin yaptıkları bir deney, daha lüks ortamda yaşayan hamsterlar’ın hangi suyun en iyi tada sahip olduğunu anlamak için farklı su şişelerini deneme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi. İyimserlik seviyeleri daha düşük olan hamsterlar ise yeni şeyler denemek için daha isteksizlerdi.

Bilim insanları, iyimser yargıyı, insanlarda refahın bir göstergesi olarak kullanırlar. Bu yüzden hamsterlar’ın refah seviyelerini ölçmek için de aynı yöntemi kullanmaları çok mantıklı. İşte bu nedenle evcil hayvanlarınız için rahat bir ortam yaratmak, gündelik bakımlarının önemli bir parçasıdır.

Bu yazıda size küçük hayvanlar için mükemmel bir ev oluşturmanın 7 anahtarından bahsedeceğiz.

1. Küçük hayvanlar geniş bir alana ihtiyaç duyarlar

Kemirgenler, geceleri son derece aktiftirler. Keşif yapmak, oynamak, tırmanmak ve egzersiz yapmak için bol miktarda alana ihtiyaç duyarlar. Onlar için olabildiğince büyük bir kafes alın. Alt katı plastik (ideal olarak en az 2.54 cm derinliğinde) olmalı. Üst kısmı ise metal çubuklardan yapılmış olmalıdır.

hamster çubuk kafes

Özellikle cüce hamster gibi küçük bir hayvanınız varsa çubukların arasının yeterince dar olduğundan emin olun. Bu minyatür kaçış sanatçıları o kadar zekidirler ki fırsat verilirse kolaylıkla kaçabilirler.

2. Katmanlı kafesler

Çok katmanlı kafesler, mevcut alanın tamamını en iyi şekilde kullanmak ve evcil hayvana keşfetmesi için daha fazla alan yaratmak için idealdir. İçerisinde farklı platformlar vardır. Çubuklar kafesin kenarlarına tırmanmalarını sağlar. Hem eğlence hem de egzersiz malzemesi görevini görür.

3. Huzur ve sessizlik

Kemirgenler biz insanların duyamayacağı yüksek frekanslı seslere karşı çok hassastırlar. Evcil hayvanınızın kafesini TV, bilgisayar, elektrikli süpürge veya çeşme gibi ultrasonik gürültü üretebilen nesnelerden uzak bir yere yerleştirin.

uyuyan hamster

4. Kafes ve tabaka malzemeleri

Vahşi doğada kemirgenler kendileri için derin, karanlık yeraltı yuvaları yapan mükemmel kazıcılardır. Evcil hayvanlarınız istedikleri kadar kazabilecekleri derinliği olan bir alt tabakaya sahip olmayı çok sevecekler.

Onlara mükemmel bir yuva yapmalarına yetecek kadar malzeme verdiğinizden emin olun.

5. Küçük hayvanların yatakları

Evcil hayvanınız gün boyunca geri çekilebileceği bir yuvaya ya da izole bir bölüme ihtiyaç duyacak. Burada kendini güvende hissetmeli ve rahat bir şekilde uyuyabilmeli. Barınağının yiyecek depolayacak, yuva yapacak ve rahatça dolaşacak kadar büyük olması gerekiyor.

ahşap kirpi evi

Küçük hayvan yataklarına gelince, ahşap kemerler ve kabinlerden plastik yataklara birçok seçenek vardır. Ayrıca boş Kleenex kutusu gibi gündelik karton kutuları geri dönüştürebilirsiniz. Evcil hayvanınız onu çiğneyerek parçalamaya bayılacak!

6. Lüks banyolar

Chinchilla gibi kemirgen türlerinin, tüylerini temiz tutmaya yardımcı olması için kum banyosu yapmaları gerekir. Kum dolu seramik bir çanak onlar için mükemmel bir küvet işlevi görecektir (onu aynı zamanda çöp kutusu olarak da kullanabilme ihtimallerine rağmen).

7. Küçük hayvanlar için oyuncaklar

Oyuncaklar, aksesuarlar ve çiğnemesi keyifli şeyler bulmak söz konusuysa kemirgenler için sınır yoktur. Asla doymak bilmezler. Tünel, tırmanma bloğu, merdiven, köprü, ahşap çiğneme bloğu gibi pek çok farklı oyuncağı evcil hayvan mağazalarında bulabilirsiniz.

kapısı açık kafes hamster

Oyuncakları kendiniz bile yapabilirsin. Karton tuvalet kağıdı ruloları büyük tüneller yapmak, karton kutular ise tırmanmak ve yuva yapmak için idealdir. Neden biraz daha ileri gidip onlar için karton kutulardan büyük bir kale yapmıyorsunuz? Bu, saatlerce eğlenmelerini sağlayacak.

Güzel bir ortam = mutlu bir hayvan

Evcil hayvanınızın nasıl hissettiğini öğrenmek istiyorsanız vücut diline bir göz atın:

  • Esneme evcil hayvanınızın hoş bir şekilde uykulu ve rahat hissettiğinin işaretidir.
  • Kendine derin bir yuva yapıyorsa, yiyecek depoluyorsa ya da kafes etrafında delice akrobasi hareketleri yapıyorsa kemirgeniniz kendini mutlu hissediyordur.
  • Havayı koklaması evcil hayvanınızın yeni bir şey keşfettiğinin işaretidir.
  • Evcil hayvanınız rahat görünüyorsa, bunun nedeni ortamının huzurlu ve konforlu olmasıdır.
  • Havaya sıçraması ve oynaması evcil hayvanınızın harika bir modda olduğunu gösterir.
  • Gerinme rahat ve konforlu olduğunu gösteren bir işarettir.

http://hamsterhideout.com/forum/topic/93786-natural-hamster-cage-ideas/

https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2015/11/12/how-to-make-hamsters-happier.aspx