Kuşunuzun Mutlu Olduğunun 5 İşareti

Kuşların vücut dilini anlamak karmaşıktır, çünkü onlardan genetik olarak diğer evcil hayvanlara göre daha uzağız. Ancak yine de mutlu olduklarını anlamak mümkün.
Kuşunuzun Mutlu Olduğunun 5 İşareti
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil kuşları anlamak, ilk kez sahip olan herkes için kolay bir iş değildir. Bu hayvanlar memelilerin gönüllü yüz kaslarından yoksundur ve bu nedenle onların duygusal durumları ve işaretleri bizim için örneğin bir kedinin veya köpeğinkinden çok daha gizemlidir. Kuşunuzun mutlu olduğunu gösteren 5 işareti bilmek ister misiniz?

Bir memeli dişlerini gösterdiğinde saldıracağını biliriz, tüylerin kabarması (piloereksiyon) ise genellikle korku ve şaşkınlık belirtisidir. Fakat kuşlar bu evrensel duyguları nasıl gösterir? Bir maymun, bir köpek veya bir kedi gibi neşe ve mutluluk hissedebilirler mi? Aşağıda, bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Kuşunuzun mutlu olduğunu gösteren işaretler

Birçok sahip bunun farkında olmasa da, neredeyse tüm evcil kuşlar son derece zekidir. Psittacineler (papağanlar, Amerika papağanları, muhabbet kuşları, saksağanlar ve kakadular), diğer şeylerin yanı sıra kendini tanıma, problem çözme, dil kalıpları geliştirme ve çok güçlü sosyal ilişkiler kurma yeteneğine sahip oldukları için bu alandaki diğerlerinden farklıdır.

İşte kuşunuzun mutlu olduğuna dair 5 işaret. Tabii ki, sadece evlerde bulabileceğiniz en yaygın evcil türlere bakacağız: Kanarya (Serinus canaria domestica), muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus) ve genel olarak bazı papağanlar. Kaçırmayın!

1. Kuşunuzun mutlu olduğuna dair işaretler: Kuşunuz şarkı söylüyor

Psittacidae kuşları geniş bir yelpazede seslendirmeler yapsalar da, evcil alandaki ötüş kralları Paseriformes takımına ait kanaryalardır. Erkekler yılın büyük bir bölümünde şarkı söyler ve bu davranış hormonal devreler tarafından düzenlenir, ancak hastalandıklarında veya depresyona girdiklerinde bunu yapmayı bırakırlar.

Kanaryalar söz konusu olduğunda, şarkı söylemek hayvanın mutlu ve rahat olduğunun ilk işaretidir. Bununla birlikte, bu kuşlar, bu zamanda tüy döktükleri ve enerjilerini bu sürece yatırmaları gerektiği için, genellikle yaz aylarında birkaç ay boyunca şakımayı bırakırlar.

En iyi şarkı söyleyen kuşlardan biri.

2. Yanınızda olmak isterler

Kanaryalar ve diğer evcil ötücüler, koruyucularına bağlılık göstermezken, papağanlar insanlarla sosyalleşmekten hoşlanırlar. Papağanların dikkat çekmek için koruyucularının başına tırmanmaları, boynuna sarılmaları, ellerine sürtünmeleri veya onlara bir şeyler taşımaları normaldir.

Sosyalleşme ihtiyaçları nedeniyle, muhabbet kuşlarını ve diğer küçük papağanları bir dostlarıyla birlikte kafeste tutmanız tavsiye edilir. Büyük papağanlar ve kakadular ile bu mümkün olmadığından, hayvanın depresyona girmemesine ve kendine zarar vermemesine özellikle dikkat etmelisiniz. Bu nedenle sahibi, can yoldaşı rolünü benimsemeli ve kuşunu yalnız hissettirmemelidir.

Mutlu bir kuşun bir başka işareti de koruyucusunu aramasıdır.

3. Kendine bakım yapar

Bakım, kuşunuzun mutlu olduğunun bir işareti olmanın ötesinde, stres eksikliğinin ve çevrede güvenlik hissinin bir işaretidir. Kuşların kuyruk tabanına yakın bir yerde üropigal bez olarak bilinen ve işlevi, tüylerin yapısını su geçirmez hale getiren ve onaran yağlı maddeler salgılamak olan bir yapısı vardır.

Kuşunuz kendini rahat hissediyorsa, bezin ürettiği sıvıyı tüylerine yaymak için er ya da geç gagasını sırtında gezdirmeye başladığını göreceksiniz. Bu bakım, kuşu yırtıcılara maruz bırakır, bu yüzden eğer kendine bakım yapıyorsa bu, kuşunuzun mutlu, rahat ve çevresinde kendinden emin olduğunun bir işaretidir.

4. Kelimelerin taklidi

Tahmin edebileceğiniz gibi, kanaryalar, Mandarin diamond ve diğer ötücü kuşlar insan doğasının seslerini taklit edemediğinden, bu davranış papağanlar, muhabbet kuşları ve sultan papağanlarına özeldir. Bu sadece bir zeka meselesi değil, aynı zamanda sirenksin düzenlenmesi ve diğer fizyolojik sınırlamalar meselesidir.

Her ne olursa olsun, mutlu ve uyarılmış bir papağan veya muhabbet kuşu, zamanının bir kısmını kelimeleri öğrenerek ve eğlenmek için onları taklit ederek geçirecektir. Bu, zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olduklarının bir işaretidir, ancak bunu yapmazlarsa sahibini endişelendirmemelidir. Öğrenme sürecinden yeni sıkılmış ve başka tür oyunlara ihtiyaç duymuş olabilir.

5. Yumurtlar

Pek çok kuş türünün dişileri, döllenmiş olsun ya da olmasın yumurtlar. Bu, kuşunuzun mutlu ve rahat olduğunun bir işaretidir, ancak onu da teşvik etmemelisiniz. Her yumurtlama bir kuş için çok zorlu bir süreçtir ve kalsiyum ve besin maddelerinin tükenmesini içerir, bu yüzden bunu yapmasını istemiyorsanız onu veterinere götürmek ve bunu önlemenin yollarını tartışmak en iyisidir.

Bazen yumurtalar kloakta sıkışıp anneyi öldürebilir. Bu senaryodan kaçınılmalıdır.

Bir kuşun mutsuz olduğuna dair işaretler

Size bir kuşta mutluluk belirtilerinden bahsettik, ancak hoşnutsuzluk ve hastalığa işaret eden başka belirtiler de vardır. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

  • Tüylerin sürekli kabarması: Kuşlar,ısılarını düzenlemek ve kendilerine bakım yapmak için zaman zaman tüylerini kabartırlar. Ancak bu davranış sabit ise altta yatan bir hastalıktan şüphelenilmelidir.
  • Şarkı söylemeyi bırakmak: Özellikle kanaryalarda, erkekler tüy dökme mevsimi dışında şarkı söylemeyi bırakırsa, bu hemen hemen her zaman stresli oldukları veya bir tür fiziksel hastalıkları olduğu anlamına gelir.
  • Tüy dökülmesi: Depresyonda olan veya stresli olan papağanlar, tüylerini göğüs bölgelerinden çekerek kendilerine zarar verme eğilimindedir. Papağanınızın veya muhabbet kuşunuzun kafasında tüyler olduğunu (çünkü onlara ulaşamadığından) ancak vücudunun geri kalanında hiç tüy olmadığını veya neredeyse hiç tüy olmadığını görüyorsanız, büyük olasılıkla davranışsal bir sorunu vardır.
  • Hırıltılar ve öksürükler: Hasta kuşlar, solunum sistemlerini temizlemeye çalışırken genellikle garip sesler çıkarırlar. Bunlar, insanlarda öksürük veya boğulma seslerine benzer.

Bu belirtiler yalnızca kuşunuzda bir hoşnutsuzluk hissini değil, aynı zamanda altta yatan psikolojik veya fiziksel bir hastalığı da gösterir. Hepsi veterinere acil bir ziyareti hak eder.

Bunu takip et

Gördüğünüz gibi, bir kuş mutlu ve rahatken birçok özel işaret gösterir. Beden dillerini okumayı öğrenmek bir zorunluluktur, çünkü bizim gibi şeyleri ifade etmeseler de, kuşların saygı duymamız gereken karmaşık duyguları ve zihinsel süreçleri vardır. Evcil hayvanı ömrünün sonuna kadar mutlu tutmak koruyucular olarak bizim yükümlülüğümüzdür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Frankl-Vilches, C., Kuhl, H., Werber, M., Klages, S., Kerick, M., Bakker, A., … & Gahr, M. (2015). Using the canary genome to decipher the evolution of hormone-sensitive gene regulation in seasonal singing birds. Genome Biology, 16(1), 1-25.
  • Eberhard, J. R. (1998). Breeding biology of the Monk Parakeet. The Wilson Bulletin, 463-473.
  • Dooling, R. J., & Saunders, J. C. (1975). Hearing in the parakeet (Melopsittacus undulatus): absolute thresholds, critical ratios, frequency difference limens, and vocalizations. Journal of Comparative and Physiological Psychology, 88(1), 1.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.