Gine Domuzu Neden Ciyaklıyor Öğrenmeye Ne Dersiniz?

6 Şubat 2021
Gine domuzu (Guinea pigs) ya da diğer adıyla Kobaylar çok sosyal hayvanlardır ve bu nedenle, türlerinin diğer bireyleri ile iletişim kurmak için kullandıkları bir dizi ses üretmek için evrimleşmiştirler.

Gine domuzu, Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde “Cuys” olarak adlandırılır. Bu isim onomatopoeik (sesleri yankılayan) bir kökene sahiptir ve bu kemirgenlerin hem ev içi hem de vahşi ortamlarda düzenli olarak yaydığı seslere atıfta bulunur. Bu yazıda şu soruyu soruyoruz: Kobaylar neden ciyaklıyor? Cevabı merak ediyorsanız, okumaya devam etmenizi öneririz.

Hayvanlar alemindeki iletişim, büyüleyici bir evrimsel süreçtir ve bu nedenle, çeşitli etoloji araştırmacıları hayvanlar alemindeki farklı türlerdeki dilin anlamını çözmeye çalışıyorlar.

Gine Domuzları Hakkında

Gine domuzları iletişim dünyasına tam olarak girmeden önce, söz konusu türleri tanımlamamız gerekiyor. Gine domuzları (Cavia porcellus), Caviidae familyasına ait bir melez kemirgen türüdür. Bu meraklı evcil hayvanlar Cavia aparea veya Cavia magna gibi Cavia cinsinin çeşitli türlerinin geçişinin bir sonucudur.  

Bu küçük memelilerin ayırt edici özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Güney Amerika’nın And bölgesinden geliyorlar.
 • Yaklaşık 2 lbs ağırlığındadırlar ve beş ila sekiz yıl arasında yaşarlar.
 • Gine domuzları otçul hayvanlardır ve sağlıklı olmaları için sürekli lif ve C vitamini almaları gerekir.
 • Bu türün farklı morfotipleri vardır ve bu morfotipler, renk düzenine ve tüylerinin doğasına göre farklılık gösterir.
 • Hoş, sakin kemirgenlerdir ve sosyal gruplarda yaşarlar.

Gine domuzlarının neden gıcırdadığına dair bize ilk ipucu veren bu son özelliktir. Bir hayvan bir toplumda yaşıyorsa, akrabalarıyla bir şekilde iletişim kurması gerekir, değil mi?

kobayların çıkardığı sesler, sesler

Öyleyse, Gine domuzları neden ciyaklıyor?

Soru ne kadar basit görünse de birkaç etolojik çalışma bu seslerin nedenini keşfetmek için deneysel modeller tasarladı. Bu görev kesinlikle kolay değildir. Bireysel düzeydeki varyasyonların varlığının yanı sıra, Gine domuzlarının yaşına göre seslerinin farklı bir anlamı var gibi görünüyor.

Gine domuzları özellikle çok yönlüdür çünkü bu araştırmaya göre 11 farklı ton yayma kapasitesine sahiptirler. Bazıları aşağıdaki durumlara yanıt verir:

 • Gine domuzları (özellikle genç olanlar) yeni bir ortamda olduklarında daha fazla işitilebilir ses çıkarırlar. Bu, stresle ilişkili bir hormon olan vücutlarındaki kortizol seviyesi artışıyla aynı zamana denk gelir.
 • Gine domuzları annelerinden ayrıldıklarında, hayvanın hareketlerinde bir aşırılık ve genel bir ajitasyonun eşlik ettiği yalnızlıktan doğan sesler çıkarırlar. Küçükler ebeveynlerinin yanına döndüğünde, anneler yavrularını sakinleştirmek için biraz mırıldanır.

Bununla birlikte diğer birçok farklı sesi farklı durumlara göre çıkarırlar. Yani her şey anneler ve çocukları arasındaki ilişkiyle bağlantılı değildir. Şimdi size buna benzer birkaç farklı örnekten bahsedeceğiz.

Her Duruma Uygun Bir Ses

Çeşitli durumlarda farklı seslerin ne zaman, nasıl ve neden meydana geldiğini araştıran çeşitli çalışmalar vardır. Elde edilen sonuçlardan bazıları:

 • Kıkırdamak, gine domuzları arasında en yaygın seslenmedir. Sosyal olsun ya da olmasın her türlü durumda bu mevcut görünüyor. Bu ön seslerin yayılması, iki kişi buluştuğunda ve birbirini tanımlamaya çalıştığında çok görülür. Ek olarak bu sesler daha sonra farklı bir duruma daha uygun olan diğer seslerle değiştirilir.
 • Çıkardıkları inleme sesleri genellikle hayvanda rahatsızlık veren bir durum olduğunda çıkarılır. Örneğin, alıcı olmayan bir kadına üreme yeteneğine sahip bir erkek yaklaştığında.
 • Gıcırtı sesini, gine domuzları bir tür fiziksel acı yaşadığında üretir.

Gine domuzlarının yaydığı çok daha fazla ses ve gürültü vardır. Ancak genel bir kanı vardır ki o da: gine domuzlarının birbirleriyle iletişim kurmak için ciyaklıyor olmalarıdır. Her tonun belirli bir işlevi vardır ve evrimsel bir açıdan bakıldığında, diğerlerini bir sesle olumsuz bir etkileşim konusunda uyarmak, daha fazla enerji gerektiren bir fiziksel aktiviteden çok daha etkilidir.

gine domuzları

Sosyallik Meselesi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, gine domuzları sosyal hayvanlardır. Farklı duyguları iletmek için karmaşık dilsel mekanizmalar geliştirmişlerdir. Bu, grubun tüm üyeleri için faydalıdır çünkü tehlikeyi daha hızlı tespit edebilirler ve kendi aralarında gereksiz kavgaları önleyebilirler.

Hayvan dünyasında her şeyin biyolojik bir tepkisi vardır. Bu nedenle evde bir gine domuzunuz varsa, bu sesleri hangi durumlarda ve hangi frekansta çıkardığını anlamaya çalışmanızı öneririz. Sonuçta, sürekli stres veya yalnızlık hissi gibi bir mesaj vermeye çalışıyor olabilir.

 • Arch-Tirado, E., & Collado-Corona, M. A. (2002). Análisis de vocalizaciones en periodos de soledad en cobayos recién nacidos, como normo-oyentes y con sordera provocada. Cirugia y Cirujanos70(6), 442-448.
 • Cavia, wikipedia. Recogido a 28 de julio en https://es.wikipedia.org/wiki/Cavia
 • Verduzco-Mendoza, A., Alfaro-Rodríguez, A., & Arch-Tirado, E. (2012). Etología y bioacústica en ratas y cobayos. Revista Mexicana de Comunicación, Audiología, Otoneurología y Foniatría1(1), 7-12.
 • Berryman, J. C. (1976). Guinea‐pig vocalizations: Their structure, causation and function. Zeitschrift für Tierpsychologie41(1), 80-106.