Köpek Etolojisi Nedir?

Bu disiplin, normal davranışı hastalık belirtilerinden veya tıbbi bir durumdan nasıl ayırt edeceğimizi öğrenmemize yardımcı olmuştur.
Köpek Etolojisi Nedir?

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Etoloji, hem insan hem de hayvan davranışını inceleyen bilimsel disiplin olarak tanımlanmaktadır. Köpekler söz konusu olduğunda, köpek etolojisi, sağlık durumlarını tespit etmek için hayvan sahiplerinin, veterinerler ve bilim adamlarının normal hayvan davranışlarını anlamalarına yardımcı olur.

Köpek etolojisi ve davranış problemleri olan köpekler için önemi

Köpek etolojisi sayesinde içgüdüsel, doğal davranışlarla bir problemin veya altta yatan bir hastalığın neden olduğu davranışları ayırt edebilirsiniz.

Davranış biyolojisinin bir kolu olarak, etolojinin amacı hayvanların doğal ortamlarında normal davranışlarını incelemektir. Ancak, bu sadece vahşi hayvanlara odaklanmaz. Hayvanların evcilleştirilmesi, evcil hayvanların, çiftlik hayvanlarının vb. davranışlarını da araştırmayı gerekli kılmıştır.

Köpek etolojisi, özellikle zorlukların yaşandığı evlerde faydalıdır. Aslında, birçok sahip köpeklerinden ne tür bir davranış beklediğini, ne de hayvanlarının alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını anlayamıyor. Bu durum sonrasında köpek ve sahibi arasında gereksiz gerginliğe neden olabilir.

üstü çamurlanmış köpek

Aşağıda, sahiplerin, köpek etolojisinin yardımı ile kolayca çözülebilecek olan ortak davranış endişeleri bulunmaktadır:
  • Saldırganlık veya yıkıcı davranışlarla ilgili sorunlar.
  • Fobiler, korku ve kaygı.
  • Geç sosyalleşmenin bir sonucu olarak, diğer hayvanlar ve insanlarla olan güven sorunları.
  • Aşırı baskın veya dürtüsel davranış.
  • Kompülsif davranışlar.
  • Hiperaktiflik.
  • Ayrılık kaygısı.

İnsanlardan korkmak – en yaygın sorunlardan biri

Köpekler ve insanlardan korkmak agresif veya endişeli davranışlarla sonuçlanabilir. Aslında, bunlar köpeğinizin sağlığında sorunlar ortaya çıkmasına neden bile olabilir. Bununla birlikte, etoloji, hayvan davranışına odaklanan bir disiplin olarak, bu tür sorunların çözümünü arar.

kaygılı bakan köpek

Özellikle, köpeğin içinde büyüdüğü ortam, annesinin varlığı ve sütten kesilme süreci sosyalleşmeleri için çok önemlidir. Bu da karşılığında, siz ve diğer hayvanlar ile kendilerini rahat hissetmelerini sağlar.

Köpeğinizin davranışsal problemlerini değerlendirmek için bir köpek etolojistine giderken, bu kişinin resmi niteliklere sahip bir profesyonel olduğundan emin olun. Bu sayede herhangi bir dolandırıcılıktan da kaçınabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.