Fuerteventura Keçileri ve Mükemmel Majorero Peyniri

Majorera keçisi olarak da bilinen Fuerteventura keçileri, Majorero peyniri üretimi sayesinde Fuerteventura için oldukça önemlidir.
Fuerteventura Keçileri ve Mükemmel Majorero Peyniri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Fuerteventura keçileri (bazen Majorera keçisi olarak da anılır), İspanya Yarımadası’ndaki Kanarya Adaları’nın en az bilinenlerinden birinin sembolüdür.

Volkanik bir ada olduğu için, adanın iklimi yaşanması zor bir iklimdir. Ancak, bu keçiler adanın az sayıdaki varlığının işlenebilmesini sağlamıştır. Sonuç olarak, bölge halkının ihtiyaçlarını binlerce yıl boyunca karşılamak mümkün olmuştur.

Fuerteventura keçilerinin tarihinin izini sürmek çok kolay değil. Sömürgeciler 15. yüzyılda Kanarya Adaları’na ulaştığında, bu hayvanlar halihazırda adada yaşıyordu. Bununla birlikte, bazı bilimsel kazılar, bu keçilerin Majorero Adası’ndaki tarihlerinin izini 3.000 yıldan daha uzun bir süre öncesine kadar sürmektedir.

Fuerteventura keçileri

Şüphesiz ki Fuerteventura keçileri bu doğal, turistik bölgenin sembollerinden biri. Burayı ziyaret edip de bu hayvanları her yerde görmemek kolay değil. Muhtemelen kendinizi bu hayvanları hatırlatacak bir hatıra eşyası alırken bulacaksınız. Bu keçiler adanın diğer kısımlarında bulunsa bile, kökenleri Fuerteventura’dır.

Fuertoventura halkı Majorero keçilerini süt ürünleri, özellikle de Majorero peyniri üretmek için yetiştiriyor. Bu peynir, adanın pazarlarında en çok satılan ürünlerden biri. Kanarya Adası’ndaki dört keçi türünden en çok süt ürünü üretileni Majorero keçileri. Diğer ırklar genelde et üretimi için kullanılıyor.

fuerteventura keçisi

Majorero keçileri; uzun ve ince bacakları, uzun kulakları, kemerli boynuzları olan bir tür. Siyah renkli toynakları kuru havaya çok iyi adapte olur. Kürkleri çok renkli; kahverengi, siyah ve beyaz lekelidir. Kısa tüyleri sıcak mevsimlerle başa çıkmak için adapte olmuştur. Burunları siyahtır.

Uzmanlar Fuerteventura keçilerinin; Nübye ve Malta keçilerinin günümüzde adada yaşayan yerli keçilerle karışmasıyla oluşan bir Afrika karma cinsi olduğuna inanıyor.

Geleneksel olarak çiftçiler bu hayvanları büyük sürüler halinde bir arada tutar ve onlardan günde bir kez süt sağarlar. Sütü Majorero kültüründe kullanılan özel bir kap olan tofios‘larda saklarlar. Bunlar süt toplamak için geniş bir ağzı olan, genellikle kırmızımsı renkte kaplardır.

Majorero peyniri

Fuerteventura keçilerini öne çıkaran bir şey varsa, o da sütlerinden elde edilen leziz peynirdir. Yerli halk Majorero peynirini adadaki altı farklı kasabada üretir. Bu peynir 1996 yılından beri Geleneksel Ürün Adı sertifikasına sahiptir. Bu sertifika Majorero peyniri gibi ürünlerin değerini onaylamak için verilir.

majorero-peyniri

Majorero peyniri katı bir peynirdir. Hem yumuşak hem de sert çeşidi vardır. Tadı ve üretim geleneği adanın kültürünü oluşturur. Farklı soslarla birleştirerek binlerce farklı çeşidini elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, Kanarya Adaları’ndan Majorera keçi sütünden yapılan bu peynirleri tatmadan dönmek affedilemez.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.