Fareler Peynir Sever mi?

Fareler, birçok yiyecek türünü yemeye adapte olmuş omnivor hayvanlardır. Peyniri sevdikleri doğru mu? Bu yazıda öğrenin!
Fareler Peynir Sever mi?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir parça peynir yiyen farenin görüntüsü kafamızın her yerine kazınmıştır. Mickey Mouse’tan Tom ve Jerry’ye ve diğer birçok çizgi film ve filme, çeşitli medya kanalları bu inancı yıllar boyunca sürdürdü. Peki bu gerçekten doğru mu – fareler peynir sever mi?

Bu soruyu cevaplamak için, önce bir farenin tam tanımına odaklanmalı ve ardından diyet seçeneklerini (esaret altında ve evde) araştırmalıyız. Her zaman olduğu gibi, bilim bize cevaplar getiriyor, bu yüzden bu makaleyi kaçırmayın!

Bir farenin tanımı

Dikkatimizi bu hayvanların beslenme tercihlerine çevirmeden önce, onları taksonomik bir bakış açısıyla tanımlamamız gerekiyor. “Fare”, belirli ortak fiziksel özelliklere sahip herhangi bir kemirgendir: büyük kulaklar, sivri burun, küçük boyut, çok uzun çıplak kuyruk ve burun bölgesinin tabanından büyüyen belirgin bıyıklar.

İşin teknik kısmına gelirsek, tek “gerçek fare”nin Mus cinsine (Muridae familyası) ait olanlar olduğunu söylemek mümkün. Bu takson, aralarında tarla faresi Mus musculus’un da bulunduğu yaklaşık 38 farklı tür içerir. Ancak, bu ortak adla da anılabilecek diğer cinslerin (Peromyscus ve Apodemus) temsilcileri vardır.

Kemirgenler olarak, fareler sürekli olarak organik (veya inorganik) maddeyi kemirmek zorundadır. Ön bölgelerinde birkaç kat diş minesi ile çok güçlü, sürekli büyüyen kesici dişleri vardır. Eğer törpülenmemişlerse, dişleri aşırı büyüyecek ve onları öldürecek şekilde kafataslarını delecektir.

Kemirgenler, var olan en büyük memeli grubudur. Mammalia sınıfının türlerinin %40’ını temsil ederler.

Bir blok peynirli bir fare.

Fareler peynir sever mi?

Kemirgenlerin peyniri sevdiği fikrini ne kadar sevsek de ve bunun doğru olduğuna ne kadar inansak da, gerçekte, iddia oldukça yanlıştır. Fareler özellikle peyniri hiç sevmezler ve seçenek sunulduğunda bu süt ürününe hemen hemen tüm diğer yiyecekleri tercih ederler. Yiyecek başka bir şeyleri olmasa onu yerlerdi, ama bu sevdikleri anlamına gelmez.

Kemirgenler neden bu süt ürününü çekici bulmuyor? Olası nedenleri aşağıdaki listede özetliyoruz:

  1. Peynir, fare ortamında yaygın bir yiyecek değildir: Bazı türler şehirlerde yaşamaya alışık olsa da (Mus musculus gibi), diğerleri öncelikle ormanlarda ve doğal çayırlarda (Apodemus Sylvaticus gibi) yaşar. Peynir, ekosistemde hiçbir vahşi kemirgenin kendi başına bulamayacağı bir şeydir.
  2. Peynirin çok güçlü bir kokusu vardır: Farelerin mükemmel bir koku alma duyusu vardır, çünkü feromonlar aracılığıyla bireyler arasında iletişim kurmak için bu ince duyuya ihtiyaç duyarlar. Bu süt ürünü, kemirgenlerin başlangıçta hoşlanmayabileceği çok güçlü bir aroma yayar.
  3. Fareler peynire maruz kalmadan evrimleşmişlerdir: Bebek fareler erken yaşam evrelerinde annelerinin göğüslerinden emer, ancak bu diğer süt türlerini kabul edecekleri anlamına gelmez. Keçiler veya inekler, bir kemirgen vücuduna uygun bileşikler üretmezler.

Yukarıdaki tüm nedenler geçerlidir, ancak bir tanesi kemirgenlerin peynire maruz kaldıklarında hoşlanmamalarını diğerlerinden daha fazla açıklar. Profesyonellerin belirttiği gibi, fareler yiyeceklerin dokusuna ve kokusuna çok hassas bir şekilde tepki verir. Peynire doğal ortamında maruz kalmadıkları için başka çareleri kalmadıkça reddederler.

Bu efsane neden kaynaklanıyor?

Farelerin peyniri sevdiği efsanesinin ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor, ancak Orta Çağ’da bu inancın insan toplumunda kültürel düzeyde zaten dolaşımda olduğuna inanılıyor. Sadece teori üretebiliriz, ancak bazı hipotezler makul görünüyor. O zamanlar buzdolapları olmadığı için, mahzenlerde saklanan peynirlerle farelerin bir arada yaşama olasılığı daha yüksekti.

Öte yandan, bu ilişkinin yalnızca sanatsal bir karara yanıt verdiği de tahmin ediliyor. Peynir topunu yiyen bir fareyi tasvir etmek, onu pirinç, nohut veya ekmek parçalarıyla çizmekten daha kolaydır. Bu nedenle sanatçılar geçmişte onları tasvir etmeyi kolaylaştırdığı için bu kemirgenin en sevdiği yiyecek olarak peynir seçmiş olabilirler.

İnancın, kavramların hatalı bir şekilde ilişkilendirilmesinden kaynaklanmış olması mümkündür. Mahzenlerde fareler ve peynirler olduğu için korelasyonun kolayca açıklanabileceği görülüyordu.

Gerçek fareler ne yer?

Artık farelerin peyniri sevmediğini biliyoruz, peki hangi yiyecekleri seviyorlar? Bu gruba dahil olan türlerin çoğu omnivordur (et ve sebze yerler), ancak diyetlerini tohumların, genç köklerin ve bitkilerin düşmüş meyvelerinin alımına dayandırırlar. Zaman zaman böcek larvaları, omurgasızlar ve et artıkları da ararlar, ancak bu en yaygın olanı değildir.

Son bir ilginç bilgi olarak, farelerin en çok sevdiği şeylerin şekerli maddeler olduğunun kanıtlandığının altını çizebiliriz. Çalışmalar, bu kemirgenlerin çözünmüş şekerli çözeltileri tükettiklerinde sevinç belirtileri gösterdiğini tespit etti. Bu, yalnızca kalori içeriği için bu yiyeceği aradıkları anlamına gelmez, aynı zamanda onu yutarken duyusal düzeyde çok zevk aldıkları anlamına gelir.

Şehirlerde fareler hemen hemen her şeyi yerler. Ancak, doğal ortamda çoğunlukla otoburdurlar.

Bir tarla faresi Mus musculus.

Gördüğünüz gibi, fareler, peyniri inandığınız kadar sevmezler. Ağızlarına koyacak daha iyi bir şeyleri yoksa onu yerler ama tadı ve dokusunu kesinlikle beğenmezler. Umarız bu makaleyi beğenmişsinizdir ve insan toplumundaki bazı mitlerin ve inançların çok zayıf temellere dayandığını görmüşsünüzdür!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.