Kemirgenler: Evcil Hayvan Olarak Sıçan Beslemek

Herkes aynı fikirde olmasa da bir sıçanı sahiplenmek harika bir karar olabilir. 
Kemirgenler: Evcil Hayvan Olarak Sıçan Beslemek

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Evcil hayvan dünyası bizi büyülemeye devam ediyor. Gün geçtikçe daha fazla insan sıra dışı, egzotik ve hatta tehlikeli hayvanlarla yaşamayı tercih ediyor. Bir sıçan beslemek, insanların evinize gelmek istememesine yol açabilir ancak bunun o kadar da kötü bir fikir olmadığını söylersek bize güvenin.

Evcil hayvan olarak sıçan beslemek

Hayatınıza bir sıçan sokmaya karar vermeniz büyük ihtimalle arkadaşlarınızla ve ailenizle birden fazla kez tartışmaya girmenize neden olacak. Ancak gerçek şu ki onların itirazlarının çoğu, büyük ihtimalle bu hayvanların ne kadar sevimli olduklarını yeterince iyi anlamamalarından kaynaklanıyor.

Bir sıçan beslemek nasıl bir şeydir?

Bu sevgi dolu kemirgenler gerçekten sosyal varlıklardır. Küçük yaştan itibaren düzgün bir şekilde bakıldıkları sürece, sizinle zaman geçirmeyi sevecekler. Ayrıca onlara bakmak o kadar kolaydır ki, bu deneyimi yaşadıktan sonra bir köpeğe bakmak gözünüze  zor bir iş gibi görünecektir.

Dışarıya çıkıp bir sıçanı sahiplenmeden önce, bir köpekten çok kediye benzediklerini unutmamanız önemlidir. Tırmanma yetenekleri ve ulaşılması imkansız gibi görünen yerlere ulaşabilmeleri nedeniyle, tezgahta ne bıraktığınıza dikkat etmeniz ve yiyecek dolaplarını açık bırakmamanız gerekecek. Küçük bir ziyafet çekmek için en yüksek rafa seve seve tırmanacaklardır.

Zekaları sizi her zaman şaşırtacak. Öğrenme yetenekleri bir kedinin veya köpeğinkinden farklı değildir ve bir şeyleri çok nadir unuturlar. Bolca ödülünüz oldukça, onları eğitmek sizin için gerçekten kolay olacaktır. Ayrıca çok sayıda farklı numarayı öğrenme potansiyeline sahiptirler.

elinde sıçan olan çocuk

Hamsterlar’ın ve tavşanların aksine, sıçanlar, sahipleriyle ve diğer hayvanlarla oynayabilecek ve etkileşime geçebilecek kadar akıllıdırlar. Çocuklar için de oldukça eğlenceli evcil hayvanlar olabilirler.

Ayrıca çok nadir agresifleşirler ve genellikle ısırmazlar. Ancak tıpkı yavru köpeklerle ve kedilerle olduğu gibi yavru sıçanlarla ilgilenirken de biraz daha dikkatli olmalısınız. Henüz kendi güçlerinin farkında değillerdir ve yanlışlıkla çok şiddetli ısırabilirler.

Diğer hayvanların aksine, ister dişi ister erkek olsun, başka sıçanlarla yaşadıklarında bulundukları ortama adapte olmak onlar için daha kolaydır. Ancak evinizin etrafında yüzlerce bebek sıçanın koşuşturmasını istemiyorsanız önlem almanız gerekecek.

Sıçanlar: Fiziksel özellikleri

Bir sıçanın en kolay fark edilen ve genellikle hiç popüler olmayan özelliği uzun kuyruğudur. Bir sıçanın vücudunda, kuyruk, büyük önem taşıyan bir kısımdır. Kuyrukları sıçanların dengelerini kontrol etmelerine ve vücut sıcaklıklarını düzenlemelerine yardımcı olur.

Pek çok farklı sıçan cinsi vardır. Postları, renkleri ve özellikleri birbirlerinden farklı olabilir. En popüler sıçan cinslerinden biri tüysüz sıçandır. Bu hayvanlar iyi huylu ve meraklıdırlar. Ancak söz konusu sıcaklıkları olduğunda çok dikkatli olmanız gerekir.

Sıçanlar: Davranışsal özellikleri

Sıçanlar genellikle 3 ile 5 yıl arası yaşarlar. Uzunlukları 21.5 cm ile 28 cm arasında değişir (buna boyu 18 cm ile 21 cm arasına kadar uzanabilen kuyruk dahil değildir).

kafes sıçanlar

Boyutları sayesinde küçük evler için çok uygundurlar. Ancak evde dolaşmalarına izin verecekseniz, erkek sıçanların bulundukları bölgeyi işaretlediklerini bilmeniz önemlidir. Bu davranışı önlemenin gerçekten herhangi bir yolu yoktur. Ancak yaptıkları idrarın miktarı çok azdır. Dolayısıyla bu, genellikle büyük bir sorun değildir.

Sıçanlar o kadar akıllıdırlar ki sizin ruh halinizin nasıl olduğunu bile hissedebilirler. Tıpkı köpekler gibi, üzgün hissediyorsanız veya canınız sıkkınsa, size karşı davranışları değişecektir.

Tüm kemirgenler gibi sıçanlar da gececi hayvanlardır. Büyük ihtimalle gece karanlık çökene kadar ne onları görürsünüz ne de onların seslerini duyarsınız. Kafesleri sizin odanızda olursa, gece sizi uyutmayabilirler. Bu nedenle sizinle gün içinde etkileşim kurmalarını sağlamanız önemlidir.

Sıçanlar çok çabuk aşık olacağınız sevimli hayvanlardır. En sevgi dolu ve en temiz küçük hayvanlardan biri olmalarına rağmen, onlara toplum tarafından kötü gözle bakılır. Bu nedenle insanlara evcil hayvan olarak bir sıçan beslediğinizi söyleyince size büyük bir şaşkınlıkla bakabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Muy Mascotas. Gregoria Caro. 2017

  • muymascotas.es/actualidad/mundo-animal/fotos/la-rata-domestica-el-roedor-mas-inteligente-y-sociable/
  • Tienda animal. ¿Ratas de mascota?

  • tiendanimal.es/articulos/ratas-de-mascota/
  • Hogarmanía. Las ratas como mascota: un animal sociable y cariñoso.

  • hogarmania.com/mascotas/ratas-como-mascota.html

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.