Evcil Kirpilerde Sık Görülen 10 Hastalık

Kirpiler büyüleyici oldukları kadar güzel hayvanlardır. Ne yazık ki, ihtiyaç duydukları koşullar sağlanmazsa kolayca ölebilirler.
Evcil Kirpilerde Sık Görülen 10 Hastalık
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Afrika kirpileri (Atelerix albiventris), istilacı potansiyelleri nedeniyle bazı bölgelerde yasaklanmış olmalarına rağmen, dünya çapında evlerde giderek daha yaygın hale geliyor. Bu hayvanlar sevimlidir ve küçük burunları ve huysuz mizaçlarıyla en talepkar sahibi bile yumuşatırlar. Ne yazık ki, evcil kirpilerde onları evcil hayvan olarak beslemeyi zorlaştıran yaygın hastalıklar vardır.

Gerçekten de, bir kirpi almadan önce, bu hayvanın aslında evcilleştirilmediğini aklınızda bulundurmalısınız. Esaret altında ne kadar büyütülmüş olursa olsun, kirpinizin bir evde taklit edilmesi zor olan bakım ve gereksinimler gerektirdiğini fark edeceksiniz. Bahçesi olmayan bir dairede yaşıyorsanız bu daha da geçerlidir. İşte evcil kirpilerde görülen 10 yaygın hastalık ve bunları tespit etme yöntemleri:

1. Obezite

Atelerix albiventris türünün evcil kirpileri yaklaşık 400 gram ila 1,1 kilogram ağırlığındadır. Bu hayvanlar obeziteye çok yatkındır, çünkü izin verilirse karınlarını fazlaca doyururlar ve ayrıca onlar için ideal yiyeceği bulmak çok zordur. Sadece köpek maması yerlerse, er ya da geç kilo problemleri geliştirirler.

Buna, birçok kirpinin ihtiyaç duydukları egzersizi yapmadığı gerçeğini de eklemek gerekir, çünkü doğal ortamlarında geceleri çok hareket ederler ve bir evin içinde bu yaşam koşullarını taklit etmek çok zordur. Genel olarak, bir top gibi kıvrılamadığında ve bacaklarının etrafında deri kanatları olduğunda bir kirpinin obez olduğu söylenir.

Kirpinizi günde yaklaşık 2 saat yürüyüşe çıkarmak, egzersiz yapmasına ve kalori yakmasına yardımcı olacaktır. En aktif oldukları zaman olduğu için bunu ilk iş olarak sabah veya gece geç saatlerde yapmak en iyisidir.

Kirpilerin nasıl davrandığını biliyor musunuz?

2. Gastrointestinal tıkanıklıklar

Kirpiler, doğal ortamlarında tüneller kazarlar ve toprakla sürekli temas halindedirler. Dikkatlerini çeken her şeyi koklarlar ve ısırırlar, hatta onları büyüleyen şeylerin kokularını, yağlama olarak bilinen bir süreçte tüylerine bulaştırırlar.

Ne yazık ki, bu merak evcil hayvanınıza zarar verebilir. Evcil kirpilerin diğer birçok şeyin yanı sıra sakız, saç ve halı liflerini yemeye meyilli oldukları için mide-bağırsak tıkanıklıklarından muzdarip olmaları yaygındır. Anoreksiya, uyuşukluk, iştahsızlık ve nihayetinde çöküş bu durumun belirtileridir.

3. Enterit

Enterit, evcil kirpilerde, özellikle çiğ et veya hazırlıksız gıda tüketenlerde sık görülen hastalıklardan bir diğeridir. Bu tıbbi duruma genellikle Salmonella cinsi bakterilerin neden olduğu enterik enfeksiyon neden olur ve buna ishal, kilo kaybı, uyuşukluk ve dehidrasyon belirtileri gibi semptomlar eşlik eder.

Bu durumun tedavisi antibiyotiklere dayanır, ancak etkilenen bazı kirpiler asemptomatiktir.

4. Akariyaz

Akariyaz terimi, hayvan derisinin Caparinia tripilis türünün akarları tarafından istila edilmesi anlamına gelir. Buna dikenlerin kaybı, hiperkeratoz (epidermal kalınlaşma), kirpinin cilt ve göz çevresinde beyazımsı plaklar, kronik uyuşukluk ve iştahsızlık gibi klinik belirtiler eşlik eder.

Genel olarak, etkilenen kirpi kaşınacak ve durumu oldukça belirgin hale getirecektir. Veteriner kliniğinde, ivermektin genellikle tüm vakalarda tek başına veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde tercih edilen tedavidir. İyileştikten sonra akarların hayvanı yeniden istila etmesini önlemek için kafesin tüm elemanları iyice temizlenmelidir.

5. Kanser ve iyi huylu tümörler

Ne yazık ki, iyi huylu kanserler ve neoplazmalar Afrika kirpilerinde oldukça yaygındır. Bazı araştırmalar, bu hayvanların %50’sine kadarının yaşamları boyunca bir tür tümör geliştirdiğini ve buna ek olarak, koşulların çoğunun ölümcül olduğunu ve ölümcül bir prognoz taşıdığını tahmin etmektedir.

En sık görülen kanserler meme bezlerinde, lenf dokusunda (lenfosarkomlar) ve ağızda görülür. Bu türdeki tümör süreçlerinin %80’den fazlası kanserojendir ve neredeyse tamamı ölümle sonuçlanır. Kirpilerin iyi evcil hayvanlar olmadığını söylediğimizde, bu iddiayı destekleyen zorlayıcı sebeplerden biridir.

Akrabalar arasında üreme ve bunları satarken kontrol eksikliği, zamanla kirpilerde bu kanserojen mutasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

6. Titrek kirpi sendromu (WHS)

Titrek kirpi sendromu, insanlarda multipl skleroza benzer şekilde, hayvanın kaslarını yavaş yavaş parçalayan ciddi ve inatçı bir nörolojik bozukluktur. Her 10 kirpiden ortalama 1’ini etkiler ve onu evcil kirpilerde en yaygın hastalıklardan biri yapar.

Motor koordinasyon kaybı, genellikle hayvanın 2-3 yaşlarında arka ayaklardan başlayarak ortaya çıkar. Tedavisi yoktur ve tüm hastalar ilk semptomların ortaya çıkmasından 18-24 ay sonra ölür.

7. Göz hastalıkları

Kirpilerin şişkin, korumasız gözleri vardır ve bu nedenle bazen sivri bir yüzeyi araştırarak veya başka faaliyetler yaparak kendilerini yaralamaları alışılmadık bir durum değildir. Bununla birlikte, MSD Veteriner Kılavuzları portalında belirtildiği gibi, kısmi veya tam körlük genellikle hayvanın genel yaşam kalitesini etkilemez.

8. Ağız hastalıkları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kirpilerde ağız kanseri (özellikle skuamöz hücre) çok yaygındır. Ek olarak, onlara esaret altında verilen diyet genellikle doğada yediklerine benzemediğinden, periodontal hastalıklara ve diş eti iltihabına da eğilimlidirler. Bu tür oral enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak diş çekimi gerekebilir.

Kirpinize kemirebileceği sert yiyecekler vermek, ağız enfeksiyonlarını önlemenin bir yoludur.

9. Üreme patolojileri

Vulvadan patolojik kan akıntısı, her şeyden önce rahim tümörleri ve endometriyal polipler nedeniyle dişi kirpilerde yaygındır. Her iki durumun da tedavisi zordur ve bunlar kanserliyse ne yazık ki tedavisi yoktur.

10. Sistit

“Sistit” terimi, genellikle bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olarak mesanenin iltihaplanması anlamına gelir. Bu duruma, diğer birçok klinik bulgunun yanı sıra uyuşukluk, idrar renginde değişiklikler, iştahsızlık ve idrara çıkma zorluğu gibi semptomlar eşlik eder.

Kirpilerde sistitin yanı sıra böbrek hastalıkları da sık görülür. Bunlar, böbreklerdeki lokalize patolojiler veya onları da etkileyen sistemik koşullar nedeniyle ortaya çıkabilir. Genetik ve diyet faktörleri, bu evcil hayvanlarda böbrek hastalığının yüksek prevalansını açıklayabilir.

bir avuç kirpi

Son bir düşünce

Yukarıdakilerin hepsini açıkladıktan sonra hala evinizde bir kirpi beslemek istiyor musunuz? Kulağa sert gelebilir, ancak üzücü gerçek şu ki, bu türdeki hastalıkların yüksek prevalansı, biz insanların, onlara bakmak söz konusu olduğunda işleri doğru yapmadığımızı gösteriyor.

Kanser oranlarının bu kadar yüksek olması normal değil, aynı şekilde her 10 kirpiden 1’inde ölümcül nörolojik hastalıklara sahip olması da evrimsel bir anlam ifade etmiyor.

Bu sorunlardan kaçınmak için bilimsel düzeyde Afrika cüce kirpi hakkında daha fazla şey anlamamız gerektiği açık. Ek olarak, akrabalı yetiştirmeyi ve mutasyon birikimini önlemek için kirpi üremesinin düzenlenmesi gerekir. Bu mümkün olmasa da, bu türü evcil hayvan olarak önermek çok zordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.