Doğru Köpek Maması Seçimi

Bolca çeşit sebebiyle bugünlerde köpek maması seçmek zor, çok fazla seçenek var. Köpekler için ev yapımı mamanın azalmasıyla, köpek maması çeşitleri çoğaldı. Maalesef fiyat ise düzgün bir belirleyici değil.
Doğru Köpek Maması Seçimi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insan köpek maması seçimini fiyatına göre yapmakta. Ama fiyat her zaman en iyi belirleyici değil. Besleyicilik köpeklerin besin değerlerini karşılama konusunda en önemli şeydir.

Yaş, fiziksel aktivite, boyut ve kişilik de mama seçerken hesaba katılmalı.

Köpek maması çeşitleri

Köpek maması ve köpek

Üç çeşit köpek maması vardır: ekonomik, seçkin ve süper seçkin.

Konu mamanın besleyiciliğine geldiğinde içerisinde kullanılan çiğ malzemeler bunu belirler. Hukuken, en çok besin sağlayan mama listede ilk sırada olmalıdır. Bununla beraber de kalan malzemeler.

İyi bir köpek maması seçimi yapmak için listedeki çiğ malzemelerin yüzdesine bakmak çok önemlidir.

Satın alınmış ama doğal

“Doğal” köpek maması reklamları yapan bazı markalar melamin ve diğer kompozitleri kullanıyor ve bunları besleyici malzemeler olarak belirtmekte. Birçoğu aslında mısır, hayvansal protein içermemekte; birçoğunda da tahıl bulunmuyor.

Eğer köpeğinizin gerçekten onun için üretilmiş bir köpek maması yemesini istiyorsanız, o zaman 100% doğal mamalar kullanmalısınız. Köpeğinizin beslenmesinde yaptığınız bu değişimle çok geçmeden köpeğinizin tüylerinin daha parlak olduğunu ve genel görünüşlerinin düzeldiğini fark edeceksiniz.

Aynı zamanda artık daha sindirilebilir proteinler yedikleri için dışkılarının boyutunda da azalma göreceksiniz.

Düzgün bir köpek maması seçimi için tüylü dostunuzun sindirdiği mamayı iyi analiz etmelisiniz çünkü içerisindekilerin bir kısmına alerjik olabilirler.

Konserve mama

İştah açıcı gözükse de konserve mamalar önerilmemektedir, onları ödül maması için saklayın. İlla ki konserve mama isteyen köpekler için normal yemeklerinin yanına lezzet için konabilir.

Bu tenekelerin içindeki malzemeler normal köpek mamalarından çok daha fazla yağa sahiptir. Bundan dolayı, köpeğinizin ideal kilo ve sağlığını korumak için, konserve mama tüketimlerini sınırlamanız gerekir.

Eğer yeterince doymuyorlarsa ya da zayıflarsa köpeğinizin beslenmesine konserve mama ekleyebilirsiniz. Dahası, ara sıra alternatif yemek olarak da kullanabilirsiniz. Ama asla normal mamalarla karıştırmamalısınız.

Köpek yaşı

Yetişkin köpekler

Köpek maması seçimi konusunda hayvanın yaşı da düşünülmesi gereken bir faktördür. Yetişkin köpekler yaşla ilgili sorunlardan kaçınabilmek için ideal bir sağlık seviyesini korumalıdır. İhtiyaç duydukları bazı gerekli besin ve enerji sadece torin, şelatlı mineraller ve et ya da kalsiyum proteini içeren beslenmelerden elde edilebilir.

Gördüğünüz gibi ürünlerin etiketlerini okumak ve içindekileri ve besleyici değerlerini okumak çok önemlidir.

Genç köpekler

Diğer taraftan, yavru köpekler yüksek enerjili, dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Yaşamlarının ilk ayları boyunca ihtiyaçlarını karşılayacak birçok ticari mama vardır. Bunların bir kısmı sindirilmesi kolay ve besinsel açıdan tamdır.

Buna ek olarak, bazı markalar yavrunun doğal savunmasını koruyan ve uyaran malzemeler de içerir. Yeni doğan hayvanlar için doğal lif içeren mamalar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak, liflerde bulunan antikorlar mukoza zarı yapısını geliştirmekle kalmaz ve aynı zamanda genç hayvanların bağışıklık sistemini de geliştirir. 

Bir köpeğin düzgün gelişmesi için, doğal antioksidanlar da sadece hücre zarını geliştirmek için değil virüslere karşı korunması için gereklidir.

Kabından mama yiyen bir köpek

Beslenmenin değişimi

Köpeklerin beslenmelerindeki ani değişimlere karşı düşük toleranslı olduğunu aklınızda tutun. Onlar büyüdükçe, parça parça değiştirin ki bakteri floraları değişmesin. Köpeğinize spesifik olarak uygun mama seçmenin önemi budur.

Sonuç olarak, köpeğinizin sağlığı sizlerin elindedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.