En Uykucu Kemirgenler!

Kemirgenler korkak hayvanlar olma eğilimindedir, bu nedenle zamanlarının çoğunu saklanarak ve uyuyarak geçirirler. Birkaç tür çok uykucu olmalarıyla ün kazanmıştır.
En Uykucu Kemirgenler!
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kemirgenler, küçük boyutları ve sevimli görünümleri birçok insanın kalbini kazandığı için günümüzde evcil hayvan olarak oldukça popüler hale geldiler. Ancak, bazı sahiplerin fark etmediği şey, ne kadar uykulu olduklarıdır. En uykucu kemirgenlerin hangileri olduğunu burada öğrenin!

Küçük evcil hayvanların bakımının kolay olduğu doğru olsa da, bazıları çok fazla uyur ve birlikte yaşaması her zaman kolay değildir. Bu, bir kemirgenle yaşarken beklentiler gerçeklikten farklı olabileceğinden, sahiplerle çatışmalara yol açabilir.

Kemirgen nedir?

Kemirgenler, kemirme alışkanlıkları ile karakterize edilen bir memeli türüdür. Bu, yiyeceklerinin veya herhangi bir nesnenin yüzeyini küçük ısırıklarla törpüledikleri anlamına gelir. Bu tür bir sürtünme dişlerini bozar ve bu bir problem değildir, çünkü dişleri hayatları boyunca sürekli olarak büyür.

Bu küçük hayvanların çoğu kısa bacaklara sahiptir, dört ayaklıdır ve kesici dişleri çok belirgindir. Grup, yüksek bir üreme hızına, büyük bir saklanma yeteneğine ve yiyecek bulma ve depolama konusunda büyük bir kapasiteye sahip olma eğiliminde olduklarından, doğada büyük bir biyolojik başarıya sahiptir.

Tüm memelilerin yaklaşık %40’ını temsil eden 2000’den fazla tanımlanmış kemirgen türü olduğu tahmin edilmektedir. Bu hayvanların çoğu dünyanın tropik bölgelerine dağılmıştır, ancak bazıları oldukça soğuk iklimlerde de hayatta kalır.

Özellikleri sayesinde, çeşitli kemirgen türleri evcil hayvan olarak kullanım için popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, bakımları ve esaret altındaki yaşamları hakkında bilgi hala azdır. Bu nedenle, bazı sahipler onları diğer evcil hayvanlar gibi idare etmeye çalışırlar ki bu her zaman en iyi seçim değildir.

En uykucu kemirgenler

Kemirgenler, farklı yırtıcılar için en sık hedeflenen avlardan biridir. Bu nedenle, zamanlarının çoğunu oyuklarda veya saklanma yerlerinde saklanarak geçirirler. Ayrıca gereksiz enerji harcamalarından kaçınmak için günün büyük bir bölümünde uyumaya adapte olmuşlardır ve sadece belirli “güvenli” zamanlarda aktif hale gelirler.

Kemirgenlerin bu meraklı davranışları oldukça uykulu olmalarına neden olmuştur ve evcil hayvan olduklarında bu özelliği korurlar. Bununla birlikte, bazıları aslında beklentileri aşıyor ve günde sadece birkaç saat uyanıyor. Aşağıda listelenenler, en uykucu kemirgenlerdir.

1. Gerbiller

Çok popüler olmasalar da gerbiller güzel, küçük, biraz fareye benzeyen tüylü, ancak arka ayakları büyük hayvanlardır. Bu özelliğinden dolayı, türler etrafta dolaşmak için zıplama eğilimindedir, bu da onların tüylü kuyruklu küçük kangurulara benzemelerine beden olur.

Physiology & Behavior adlı bilimsel dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, gerbiller genellikle günün %57’sinde, yani günde 12 saatten biraz fazla uyurlar. Ancak aktivite saatleri ışık geçiş saatleri arasında dağılmıştır. Yani, alacakaranlıkta ve şafakta. Bu nedenle, bu hayvanların sahiplerinin onlarla fazla zaman geçiremeyecek olmaları muhtemeldir.

Bir gerbil.

2. Hamster

Hamster, çocuklar için evcil hayvan olarak popüler hale geldiğinden, günümüzün en popüler uyku kemirgenlerinden biridir. Genellikle sahipleriyle güçlü ilişkiler kurabilen uysal hayvanlardır. Ek olarak, tüylü görünümleri ve karakteristik keseleri onlara sevimli bir görünüm verir ve bu da kabul görmelerine büyük ölçüde yardımcı olur.

Hamsterler günlerinin %42’sinde uyuma eğilimindedir ve bu ortalama olarak yaklaşık 10 saat olarak kabul edilir. Bununla birlikte, utangaç yapıları, aktif oldukları sırada tünellerinin içinde veya alt tabakanın altında kalmalarına neden olur. Öyle olsa bile, evcil hayvan olarak yetiştirildikleri ve onlarla iyi bir ilişki kurulduğunda, uyku döngülerini koruyucularıyla daha fazla bir arada yaşamaya çalışmak için değiştirebilirler.

yemek yiyen hamster

3. Sıçanlar

Birçok insan onlara bakmaktan nefret ettiğinden, fareler evcil hayvan olarak en az popüler olan kemirgenler arasında olabilir. Ancak bu hayvanlar çok zekidir ve sahipleriyle yakın ilişkiler kurabilirler. Aslında, diğer hayvanlara göre onları daha hassas yapan bir şekilde başka hayvanlara karşı empati gösterdikleri bulunmuştur.

Bu da yetmezmiş gibi, bu kemirgenler aynı zamanda var olan en uykulu hayvanlar arasındadır ve günün %52’sinde günde 12 saatten biraz fazla dinlenirler. Tek sorun, gece boyunca aktif olmayı tercih etmeleridir. Bu nedenle, birçok insan onları gürültülü olarak algılama eğilimindedir.

4. Fareler

Fareler, sıçanlara çok benzerler, aralarındaki en büyük fark, daha küçük, daha ince ve daha şirin görünmeleridir. Yakın akrabası gibi, bu kemirgen türü de büyük bir zekaya ve bilişsel yeteneğe sahip olmalarına rağmen çoğu insan tarafından reddedilir.

En uykulu kemirgenlerden biridir ve günün yaklaşık %57’sinde uyuyabilir, bu da günde yaklaşık 14 saat demektir. Buna rağmen, uyku saatlerinin hesaplanması, maruz kaldığı gün ışığı saatlerinin sayısına bağlı olarak değişebilir. Yani yaşadıkları ortamın koşullarına uyum sağlar ve uyku saatlerini ihtiyaçlarına göre azaltır ya da artırırlar.

elinde yavru fareler tutan adam


5. Gelincikler

Gelincik popüler bir evcil hayvan kemirgenidir, ancak aynı zamanda belki de en uykucu olanıdır. Sevimli, uzun görünümleri, güçlü uyku eğilimleriyle dengelenir ve bu da sahipleri için ciddi endişelere neden olabilir. Aslında, günlerinin yaklaşık %60’ını uykuda geçirdikleri tahmin edilmektedir, bu da günde 14 saatten biraz fazlasına eşittir.

Sahiplerinin, uyurken gelincikleri için bu kadar endişelenmesinin nedeni, onları uyandırmanın çok uzun sürmesidir. Bunun nedeni, zamanlarının yaklaşık %24’ünü uykunun en derin evresinde (REM) geçiren oldukça ağır uykucular olmalarıdır.

birinin kucağında gelincik

Kemirgenler, bir dizi sevimli özelliğe sahip fantastik ve tuhaf hayvanlardır. Bu nedenle, giderek daha fazla insan evcil hayvan olarak sahiplenmeyi seçiyor. Tek sorun, uyku döngülerinin diğer hayvanlarınkiyle aynı olmamasıdır ve bu da bazı sahiplerde sorunlara neden olabilir. Bir evcil hayvan edinmeden önce, ailenizin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını anlamak için özelliklerini iyi araştırın. İlginizi çekebilir ...

En Zeki 6 Kemirgen
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
En Zeki 6 Kemirgen

En zeki kemirgen türlerinin bilişsel yetenekleri, öğrenme, iletişim ve sosyal organizasyon kapasitesinde özetlenir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Šušić, V., & Maširević, G. (1986). Sleep patterns in the Mongolian gerbil, Meriones unguiculatus. Physiology & behavior, 37(2), 257-261.
  • Flórez-Acevedo, S., Sarmiento, N., & Martínez, G. S. (2010). PATTERNS OF FEEDING, SLEEP AND REPRODUCTIVE BEHAVIOR IN MONGOLIAN GERBILS (Meriones unguiculatus). Suma Psicológica, 17(2), 201-208.
  • Naylor, E., Buxton, O. M., Bergmann, B. M., Easton, A., Zee, P. C., & Turek, F. W. (1998). Effects of aging on sleep in the golden hamster. Sleep, 21(7), 687-693.
  • Clancy, J. J., Caldwell, D. F., Villeneuve, M. J., & Sangiah, S. (1978). Daytime sleep-wake cycle in the rat. Physiology & behavior, 21(3), 457-459.
  • Wang, C., Guerriero, L. E., Huffman, D. M., Ajwad, A. A., Brooks, T. C., Sunderam, S., … & O’Hara, B. F. (2020). A comparative study of sleep and diurnal patterns in house mouse (Mus musculus) and Spiny mouse (Acomys cahirinus). Scientific reports, 10(1), 1-16.
  • Jha, S. K., Coleman, T., & Frank, M. G. (2006). Sleep and sleep regulation in the ferret (Mustela putorius furo). Behavioural brain research, 172(1), 106-113.
  • Tzab Hernández, L., Macswiney González, M. (2014). Roedores: ¿Plagas indeseables o animales útiles?. CONABIO. Biodiversitas, 115:12-16.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.