Temel Gelincik Bakımı

Gün içinde saatlerce uyurlar ve benzersiz özellikleri nedeniyle özel bakıma ihtiyaçları vardır. Bu yazıda, temel gelincik bakımı için bazı ipuçlarını paylaşacağız.
Temel Gelincik Bakımı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gelincikler, genellikle 1 ila 2.5 kg ağırlığındaki küçük etçil hayvanlardır. Harika evcil hayvanlar olurlar ve genellikle çok aktif ve oldukça meraklıdırlar. Gün içinde saatlerce uyurlar ve benzersiz özellikleri nedeniyle özel bir özen ve dikkat gerektirirler. Bu yazıda, temel gelincik bakımı için bazı ipuçlarını paylaşacağız. Evcil hayvan olarak almayı düşünüyorsanız, okumaya devam edin!

Alışılmadık bir evcil hayvan

Gelincik uzun zaman önce evcilleştirildi çünkü haşere kontrolü için faydalı oldukları düşünülüyordu. Günümüzde, biraz alışılmadık olarak kabul edilse de, insanlar onları evcil hayvan olarak besliyor.

Onları küçük yaşlardan itibaren eğitirseniz ev alışkanlıklarını benimseyebilir ve ailenin bir üyesi olabilirler. Çok aktif hayvanlardır ve keşfetmek ve oynamak için birçok fırsata ihtiyaç duyarlar.

çiçeklerin arasında gelincik

Bu nedenle bazı önlemler almak önemlidir. Onları gözden kaçırmamalı veya evdeki tehlikelere maruz bırakmamalısınız. Dolapları, çekmeceleri ve kutuları her zaman kontrol ederek zehirli maddelerin onların ulaşamayacakları bir yerde olduğundan emin olun.

Alışkanlıklar ve özellikler

Bu küçük hayvanlar genellikle yaklaşık 8 yıl yaşarlar ve bir yaşından sonra yetişkin olurlar. Aralık ve Haziran ayları arasında ürerler ve 2 ila 16 bebek doğurabilirler.

Uyanıkken çok aktif olmalarına rağmen, gececidirler ve günde 14 ila 15 saat arasında uyurlar. Fotoperiyot sırasında melatonin üretebilmeleri için bunu karanlıkta yapmaları gerekir. Bu, kafeslerinde uyumak için kapalı, karanlık bir alana sahip olmalarının önemli olduğu anlamına gelir.

Temel gelincik bakımı

Kafes ve temizlik

Mümkün olan en iyi koşullar için, gelinciğinize mümkünse yumuşak bir alt yüzeye sahip geniş bir kafes satın alın. İçgüdülerinin kazmak olduğunu unutmayın. Kafeslerinde gündüz ve gece için ayrı alanlar olması daha da iyidir.

Genellikle oldukça kötü kokabildikleri için hijyenleri özellikle önemlidir. Kafesi haftada en az bir kez su ve nötr bir deterjanla temizlediğinizden ve dezenfekte ettiğinizden emin olun.

Temizliklerini kontrol altında tutmanın iyi bir yolu, kafeslerinde onlarla belirli bir kum alan sağlamak ve tuvaletlerini oraya yapmaları için eğitmektir. Biraz sabırla, bu kesinlikle mümkün.

Temel gelincik bakımı – diyet

Gelincikler etoburdur ve diyetleri hayvansal proteine ​​dayanır. Özel yaban gelinciği maması ve hatta yavru kedi maması en iyi seçeneklerinizdir. Bakteriler onlara zararlı olabileceğinden çiğ et tavsiye edilmez. Ayrıca iyi bir sindirim sağlamak için %5 lif içeren bir diyete ihtiyaçları vardır.

Diyetlerine diğer vitaminleri dahil etmek genellikle iyi bir fikirdir, ancak en iyi tavsiye için veterinerinizle konuşun.

Doğru veterinere gitmek

Temel gelincik bakımı aynı zamanda diğer hayvanlarda olduğu gibi iyi tıbbi bakım anlamına gelir. İdeal olarak, veterinerinizin yaban gelinciği konusunda deneyimli olduğundan emin olmalı ve düzenli kontroller yaptırmalısınız. Ayrıca, gelinciğinizin gerekli aşıları ve solucanları yok eden ilaçları aldığından emin olun.

Isıya karşı dikkatli olun

Bu hayvanın sıcaklıktaki değişikliklere ve özellikle ısıya karşı çok hassas olabileceğini bilmek önemlidir. Diğer hayvanlar gibi vücut sıcaklıklarını düzenleme konusunda aynı yeteneğe sahip değiller ve sıcak çarpması riski altında olabilirler.

Yaz aylarında onlara su püskürtmek ve kafeslerinin yakınında donmuş su şişeleri olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Bunlar, evcil hayvanınızın acı çekmemesini sağlamanın çok basit iki yoludur.

öpüşen gelincikler

Evde yaban gelinciği barındırmak

Gelincikler için fiziksel aktivite önemlidir, bu nedenle onları her gün birkaç dakika kafesten çıkarın. Ancak fişler, kablolar, balkonlar vb. gibi evdeki tehlikelere karşı dikkatli olun. Diğer hayvanlarda olduğu gibi, üzerinde yürüyebilmeniz için onlar için bir tasma ve koşum takımı bulundurmak en iyisidir.

Gelincik yetiştirmek biraz zaman alabilir, ancak sabırla yapılabilir. En önemlisi, onlara tuvalete nereye gideceklerini öğretmek olmalıdır.

Bir yaban gelinciği, onları her gün dikkatli bir şekilde ele alarak çok arkadaş canlısı ve uysal olabilir, ancak asla bir köpek veya hatta bir kedi kadar itaatkar olmayacaktır.

Temel gelincik bakımının bir diğer önemli kısmı ise düzenli olarak tırnaklarını kesmek, kulaklarını temizlemek, saçlarını fırçalamak ve ara sıra banyo yaptırmaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.