Logo image
Logo image

Soyu Tükenmiş Kemirgenler İçinde Yaşadığımız Dünyayı Anlamamıza Nasıl Yardımcı Oluyor?

3 dakika
Soyu tükenmiş kemirgenler artık aramızda olmasalar da bize anlatacakları çok şey var. Size nedenini söyleyeceğiz!
Soyu Tükenmiş Kemirgenler İçinde Yaşadığımız Dünyayı Anlamamıza Nasıl Yardımcı Oluyor?
Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2022

Artık dünyada olmayan hayvanlar, bize birçok farklı şekilde yardımcı olabilecek çok faydalı bilgiler sağlayabilir. Onlardan, özellikle soyu tükenmiş kemirgenlerden pek çok ders alınabilir. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen mesajları hala devam ediyor.

İşte bu yüzden bugün size artık aramızda olmayan bu küçük memelilerle ilgili merak edilen bazı konuları anlatmak istiyoruz. Onlar sayesinde, eski yaşamı ve bugün bildiğimiz şekliyle yaşam üzerindeki etkisini çok daha iyi anlayabiliriz. Kaçırmayın!

Soyu tükenmiş kemirgenler hakkında merak edilenler

Kemirgenler, uyum sağlama yetenekleri ve küçük boyutları sayesinde neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır. Bu nedenle, geçmiş yılların ekosistemleri hakkında çok değerli veriler elde etmek mümkün oldu ve size bu büyüleyici bilgilerden bazılarını aşağıda sunacağız.

doğal ortamında bir fare
1. Fosillerinin en faydalı kısmı dişleridir

Kemirgenler çevrelerini keşfederler, beslenirler ve hatta ağızlarıyla iletişim kurarlar. Bu nedenle, vücutlarının bu kısmı genellikle tortular, iklim koşulları, diyet ve hatta iklim gibi onları çevreleyen hemen hemen her şey hakkında bilgi içerir.

Örneğin Golunda aouraghei’nin diş morfolojisi, Pliyosen döneminin sonunda artan kuraklık nedeniyle diyetinin atalarından daha aşındırıcı olduğunu göstermektedir.

2. Kemik konfigürasyonunun çalışmaları

Vücudunun geri kalanı da önemli bilgiler verir. Bu cinsin büyük adaptasyon kabiliyeti nedeniyle, kalıntılarını incelemek, yaşadıkları ortamları ortaya çıkarır. Kemiklerin şekli ve düzenlenişi, yarı suda, ağaçta, çöl ortamlarında vb. hareket eden mevcut kemirgenlerin atalarını bulmayı mümkün kılmıştır.

3. Lazarus etkisi

Bu olayda genellikle fosil bulunmamakla birlikte, türlerin görülmedikleri bir süre sonrasında yeniden ortaya çıktığı bilinmektedir. En son vakalardan biri, son fiziksel kanıtı 1910’a dayanan Avustralyalı bir fare olan Pseudomys glaucus’tur . 1956’da bu kemirgenlerden biri, çok sayıda ev faresiyle birlikte bir çiftlik tuzağına yakalandı.

Gould’un faresi ( Pseudomys gouldii ) bir başka ünlü vakadır. 100 yıldan fazla bir süredir soyu tükenmiş olarak kabul edildi, ancak daha sonra evini orijinal dağıtım alanından binlerce mil öteye taşıdığı öğrenildi.

4. Dünyanın en yaşlı kemirgeni

2011 yılında Peru’daki Ucayali Nehri’nde kemirgen fosillerinin bulunduğu bir alan keşfedildi. Kalıntılar – çoğunlukla dişler – 41 milyon yıl öncesine ait. Dahası, Afrika kemirgenlerine benzerlikleri, Atlantik’in diğer tarafındakilerin onların torunları olduğunu doğrular.

Soyu tükenmiş kemirgenlerin günümüzdeki faydası

Her zaman geçmişe bakmalı ve ondan ders çıkarmalıyız. İnsanlık tarihi ve siyaset hakkında konuşurken çok yaygın olan bu tavsiye, Toprak Ana için de geçerlidir. Alandaki herhangi bir uzmanla konuşursanız, önemi hakkında size aşağıdaki gibi argümanlar verebilirler:

  • Soyu tükenmiş kemirgenler, türlerin evrimine bir örnektir: Kolay olmasa da, bir türün evrim zincirindeki tüm halkaları toplamak mümkündür. Bu şekilde, fiziksel ve çevresel değişiklikler gezegenin tarihi boyunca bağlantılıdır.
  • Neslinin tükenme nedenlerini araştırmak : Bir türün yok olmasına neyin sebep olduğunu bilmek günümüz dünyası için çok değerli bilgilerdir. Aslında, gezegenin biyolojik çeşitliliğini koruma görevinin bir kısmı, bu bilgiyi geçmiş zamanlardan çıkarmayı içerir.
  • Ekosistemlerin daha iyi anlaşılması: Bir türün soyu her tükendiğinde, içinde yaşadığı biyom az ya da çok değişir. Bir kemirgen (veya başka bir türün) neslinin tükenmesinden sonra bu değişiklikleri incelemek, aynı özelliklere sahip türlerin kaybolması sorunlarını öngörmek için önemlidir.
  • Dünya’da yaşayan kemirgen türlerini keşfetmek: Milyonlarca yıl önce gezegende hangi hayvanların yaşadığını bilmek insanlığın doğuşundan beri birçok bilim insanının endişesi olduğundan, bu nokta en bariz olanıdır.

Altıncı kitlesel yok oluş

Some figure

Türlerin neslinin tükendiği haberleri birer birer gelse de, şimdiye kadar kaç tane var olduklarıyla ilgilenmenin ne kadar önemli olduğunu görmüş olacaksınız. Hatta Uluslararası Doğa Koruma Birliği , çoğu son yüzyılda olmak üzere soyu tükenmiş 617 omurgalı türünü belgeleyen bir rapor yayınladı.

İnsanoğlunun yapay olarak hızlandırdığı bu yok oluşlar, dengesizliği kaçınılmaz olarak daha fazla yok oluşa yol açan ekosistemler üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, altıncı kitlesel yok oluş olarak bilinen şeye insanların neden olacağı söyleniyor.

Aslında, bu felakete doğru gittiğimizi doğrulayan şey, bu gezegenin biyolojik çeşitliliğinin çoğunu oluşturan bitki ve omurgasız türlerini sayıma dahil etmekti.

Bu nedenle, soyu tükenmiş kemirgenlerden veya başka herhangi bir canlıdan bahsediyor olsak da, gezegeni kurtarmaya yönelik ilerlemenin çoğu bu araştırmaya bağlı. Tek bir evimiz olduğunu ve onu korumak için birlikte barış içinde yaşamamız gerektiğini asla unutmayalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Smith, A. P., & Quin, D. G. (1996). Patterns and causes of extinction and decline in Australian conilurine rodents. Biological conservation77(2-3), 243-267.
  • Ceballos, G., Ehrlich, P. R., Barnosky, A. D., García, A., Pringle, R. M., & Palmer, T. M. (2015). Accelerated modern human–induced species losses: Entering the sixth mass extinction. Science advances1(5), e1400253.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.