Logo image
Logo image

En Sevgi Dolu 9 Evcil Hayvan

4 dakika
En sevgi dolu evcil hayvanların hangileri olduklarını biliyor musunuz? Burada size sahiplenmek için en iyilerini söyleyeceğiz.
En Sevgi Dolu 9 Evcil Hayvan
Son Güncelleme: 24 Kasım, 2022

Evcil hayvanlar, bakıcılarına duygusal destek ve şefkat sağlayan ve hızla ailenin bir üyesi haline gelen canlılardır. Pek çok tür evcilleştirilebilse de, gerçek şu ki, her birinin kendine özgü bir karakteri var ve hepsi istediğimiz kadar sevgi dolu olamıyor. En sevgi dolu evcil hayvanlar hangileridir? Bu yazımızda bizimle öğrenin!

Her şeyden önce, bir hayvan (kelimenin bu anlamıyla), doğal yaşam alanından ve yaşam tarzından çıkarılmaması gereken egzotik bir türe aitse, insan beslenmesi veya diğer hayvan türleri tarafından tüketim için yetiştirilmişse veya örneğin polise veya itfaiyecilere hizmet etmek üzere çalışmak üzere eğitilecekse evcil hayvan olarak kabul edilemez.

Evde olması gereken en sevgi dolu 9 evcil hayvan

Şimdi size en sevgi dolu evcil hayvanların hangileri olduklarını ve nedenlerini anlatacağız. Bir tane evlat edinmeyi düşünüyorsanız, bu bilgi sizin için çok faydalı olacaktır.

1. Köpekler

Köpeklerin bir insanın en iyi arkadaşı olduğunu söylerler ve var olan en sadık evcilleştirilmiş hayvanlar oldukları için bu ifadede pek çok haklılık oayı vardır. Köpekler, oldukça basit bir şekilde, bakıcılar arasında en popüler evcil hayvanlardır. Sevgi dolu bağlar geliştirebilir, sahipleriyle jestlerle iletişim kurabilir ve komutları öğrenebilirler. Birçok insan onları en sevgi dolu evcil hayvanlar olarak görüyor.

Some figure

2. Kediler

Köpeklerle birlikte kediler, ev ve bakıcıları için en uygun evcil hayvanlardır. Ancak sevgilerini her zaman göstermek isteyen kedilerin aksine, kediler daha seçici olma özelliğine sahiptir. Her birinin farklı bir kişiliği vardır. Bazı kediler insan arkadaşlarına karşı çok şefkatliyken, diğerleri sevgi dolu hareketlerini yalnızca paylaşmaya hazır hissettikleri zaman ile sınırlar.

3. Tavşanlar

Tavşanlar çevredeki en sevimli hayvanlardan biridir ve ilk başta aşırı derecede utangaç olabilseler ve hatta çevrelerinden korksalar da sahiplerine ve çevrelerine alıştıktan sonra çevredeki en sevecen evcil hayvanlardan biri olurlar. Ayrıca her zaman kucaklanmak isteyebilirler.

4. Hamster

Bu küçük kemirgenler, çok fazla bakım gerektirmedikleri için bakımı en kolay evcil hayvanlardan biridir. Uygun ve güvenli bir yaşam alanına sahip olduğunuzda, iyi bir hayatın tadını çıkaracaklarından emin olabilirsiniz.

Hamsterın kokusunu tanıması için bakıcısının günde en az 15 dakika hayvanla vakit geçirmesi önemlidir. Hamsterların görme engelli olduğunu unutmayın, bu nedenle onlarla ne kadar çok zaman geçirirseniz kokunuza o kadar kolay ve hızlı alışırlar.

5. Gine domuzları

Tavşanlar ve hamsterler gibi diğer evcil kemirgenler gibi gine domuzları  da sakin, zeki ve çok sevecen evcil hayvanlar olma eğilimindedir.Onları evde bulundurmanın iki büyük avantajı, son derece temiz ve minnettar olmalarıdır, bu nedenle onlara şefkat göstermenin bir yolu, yaşam alanlarını çok iyi durumda tutmaktır.

6. Kuşlar

Uzmanlar, kuşları esaret altında tutmamamızı önerse de, evcil hayvan olarak kanarya veya muhabbet kuşu besleyenler, sahiplerine karşı ne kadar şefkatli olabileceklerini bilirler. Onlara çok sağlıklı ve stressiz bir yaşam sağlamak için, kafesin ırklarına göre önerilen minimum boyutlara sahip olması ve taze meyve ve tohumlarla dengeli beslenmesi önemlidir.

Aynı şekilde, kaslarını çalıştırabilmeleri ve bakıcılarıyla güvenli bir şekilde sosyalleşebilmeleri için onlara evin içerisinde en azındansa  günde bir saat özgürce uçma zamani vermek önemlidir.

7. Kaplumbağalar

Kaplumbağalar çok bağımsız evcil hayvanlardır, ancak serbestçe dolaşabilmeleri için bir alan sağlamak gerekir. Evde her zaman iyi yiyecekler varsa, harika bir evcil hayvan olurlar. İlk başta çevrelerinden korkabilirler ve bakıcılarını ısırabilirler. Bu durumda sahibi bir süre uzak durmalı ve sadece yemeğini vermek için yaklaşmalıdır. Bu rutinle bir hafta geçirdikten sonra kaplumbağalar o kişiye güvenebileceklerini anlayacaklar ve onlarla daha kolay vakit geçirecekler.

8. Domuzlar

Bazı insanlar için hamster, köpek veya kedi gibi “normal” bir evcil hayvan yeterli değildir ve< minyatür bir domuz gibi daha sıra dışı bir hayvan isterler – mini domuzlar da denir – ki bu da bir o kadar sevimli olabilir.

Teorik olarak, bu evcil hayvanlar küçüktür, ancak büyüdükçe 45 cm (18 inç) yüksekliğe ulaşabilirler. Bu durumda, onlara kapalı bir ortamda yaşamaları için yeterli alan verebilmek önemlidir. İyi haber ise, sanılanın aksine, çok temiz hayvanlar olmalarıdır.

9. Atlar

Büyük boyutlarına rağmen, bir atı evcil hayvan olarak beslemek oldukça mümkündür. Yaşam tarzına uygun, stressiz bir ortamda kaldığı sürece< insanı en çok seven hayvanlardan biridir.

Sulama ve besleme oluğuyla donatılmış üçe üç metrelik (10’a 10 fit) bir alanda atlar gece ve gündüz yalnız kalabilir, ancak ideal olarak bakıcısı onlarla her gün vakit geçirmelidir. Onlara binmek zorunda değilsiniz ama kürklerini fırçalayabilir, toynaklarını temizleyebilir veya onlarla biraz zaman geçirebilirsiniz.

Some figure

Bakıcılar olarak,< evcil hayvanlarımız için yapabileceğimiz en iyi şey, onlara yeterli yiyecek ve mümkün olduğunca güvenli ve hoş bir ortam sağlamak ve bunun asla doğal ortamlarıyla aynı olmayacağını her zaman akılda tutmaktır. Ayrıca, genellikle bizden daha sevgi dolu olduklarını bildiğimiz için onlara her zaman karşılık vermeliyiz ve bunun sorumlu bir evcil hayvan sahipliği sağlamaktan daha iyi bir yolu yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


https://www.prensalibre.com/c-studio/los-animales-mas-amorosos-del-reino-animal/


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.