Evcil Hayvan Bakıcılığı: Birinin Evcil Hayvanına Bakmak için 6 Kural

Belki de veterinerlik bilginiz var ya da veterinerlik eğitimi aldınız. Hiç evcil hayvan bakıcısı olarak çalışmayı düşündünüz mü?
Evcil Hayvan Bakıcılığı: Birinin Evcil Hayvanına Bakmak için 6 Kural
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bebek bakıcıları, ebeveynleri yokken bebeklere veya küçük çocuklara bakmak için para kazanır. Evcil hayvan bakıcılığı olarak bilinen benzer bir iş de var.

Bu genellikle en yaygın oldukları için kediler ve köpekler içindir, ancak bazen insanlar tavşanları, kemirgenleri, kuşları, kaplumbağaları veya balıkları için evcil hayvan bakıcıları da tutabilirler.

Genel olarak, evcil hayvan bakıcısı evcil hayvanın evine taşınır, ancak bazen sahibi evcil hayvanını bakıcının evine veya belirli bir binaya (bir kedi veya köpek çiftliği gibi) taşır.

Sadece hazırlıklı olmanız yetmez, başka bir kişinin evcil hayvanına bakmak için zaman da ayırmanız gerekir. Ayrıca veteriner hekimliği, hayvan davranışı ve köpek eğitimi hakkında temel bilgilere de sahip olmanız gerekir.

Her hayvanın kendi karakteri, duygusal sorunları ve farklı geçmişleri olduğunu unutmayın. Ayrıca, evcil hayvan bakıcılığı sırasında sorunlar ortaya çıkabileceğinden yasal olarak korunmanız gerekir.

Hayvan davranışı hakkında bilgi sahibi olmak iyidir

evcil hayvan bakıcılığı

Bir köpeğe bakmanın, onunla arkadaşlık etmek ve yiyecek ve su vermek olduğunu ve herkesin bunu yapabileceğini düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.

Evcil hayvan bakıcısı, hayvanla sahibininkinden farklı bir ilişkiye sahip olduğunu ve bu ilişkinin nasıl kurulacağını anlamalıdır. Başka bir deyişle, birlikte yaşamın pozitif olması gerekir.

Örneğin bir köpeği ele alalım.

Sahipleri onları iyi tanıyor ve onlarla her zaman nasıl iletişim kuracaklarını biliyorlar. Tepkilerini biliyorlar ve bunlarla nasıl başa çıkacaklarını biliyorlar. Ayrıca, hangi durumların daha sorunlu olduğunu da biliyorlar. Örneğin, köpek yürüyüş sırasında yeri koklamazsa, ya tasmayı çok çeker ya da diğer köpeklere veya insanlara tepki verebilir.

Sahipler bu bilgileri evcil hayvan bakıcısına aktarabilirler, böylece köpeği nasıl idare edeceğini bilir, ancak yine de, evcil hayvan bakıcısının problemleri önlemek için hayvanın davranışı hakkında biraz bilgi sahibi olması gerekir.

Ayrıca olumlu pekiştirme ve duygusal bilişsel köpek eğitimi hakkında temel köpek eğitimi kursları almalısınız.

İsviçre gibi ülkelerde, ev sahiplerinin evcil hayvan bakıcılarını arayan reklamlar yerleştirdiği çevrimiçi platformlar vardır ve karşılığında hayvan bakımı ile ilgilenenlerin iş teklifleri aramak için bir profil oluşturmaları sağlanır.

Bir profil oluştururken, hayvan davranışı ve diğer ilgili alanlardaki bilgi çok değerlidir.

Evcil hayvan bakıcısının görevleri

Bir evcil hayvan sahibi, hayvanlarını veterinere götürmek için bir evcil hayvan bakıcısı tutabilir. Bu durumlarda, bakıcı hayvanın yolculuk ve randevu sırasında sakin ve iyi davranmasıı nasıl sağlayacağını bilmelidir.

Evcil hayvanın evdeki bakımına ek olarak (örn. besleme, su içme, oyun oynama, taranma ve tuvalet için dışarı çıkarma), sahibi aşağıdaki gibi diğer hizmetleri talep edebilir:

  • Evcil hayvanlarının veterinere götürülmesi (sahibinin evcil hayvan bakıcısının bir aracı ve bunu yapmak için müsait olduğundan emin olması gerektiğinden, genellikle önceden kararlaştırılır)
  • Evcil hayvanlara ilaç verilmesi

Belki de bir hap vermek çok zor olmayabilir, ancak hepsi hayvanın nasıl eğitildiğine bağlıdır. Bu tür sorunlar için evcil hayvan bakıcısının biraz eğitim alması gerekir.

Bazı evcil hayvanlar diyabetiktir ve tıpkı insanlar gibi insülin iğnelerine ihtiyaç duyar. Evcil hayvan bakıcısı, bu iğneyi düzgün bir şekilde nasıl yapacağını bilmelidir. Eğer hayvan epilepsiden muzdaripse, bakıcı acil bir durumda ne yapacağını tam olarak bilmelidir.

Bu yüzden herkes evcil hayvan bakıcısı olamaz. İyi niyetli olsa ve hayvanları sevse bile.

Evcil hayvan ile oynamak işin bir parçasıdır

oyun oynayan kedi

Evcil hayvan bakıcılığı sadece köpeğin evine gitmek, onları beslemek ve yürüyüşe çıkarmak anlamına gelmez. Köpekler inanılmaz derecede karmaşık hayvanlardır ve birçok ihtiyacları vardır. Evcil hayvan bakıcısı köpekle oynamak için zaman ayırmalıdır. Tabii ki, her şey hayvanın yaşına ve alışkanlıklarına bağlı olacaktır.

Bir köpekle oynayabileceğiniz en önemli oyunlardan biri, koku duyusunu çalıştıracak oyunlardan biridir. İştah açıcı yiyecekler veya kokuyu aktive eden etkileşimli oyuncaklarla “koku labirenti” yaratarak köpeği daha sakin ve rahat hale getireceksiniz.

Evcil hayvan bakımı için yasal korunma önemlidir

Bir evcil hayvan bakıcısı yasal olarak korunmalıdır. Bunun nedeni, kendi evcil hayvanlarına bakmadıkları ve hizmetlerini sunmak için başka evlere gitmek zorunda kalabilmeleridir.

Hayvan sahibi ile sözleşme yapmaları ve ayrıca medeni ve mesleki sorumluluk sigortası kapsamında kendilerini korumaları önemlidir. Özellikle de yaşamınızı bu şekilde kazanmak istiyorsanız.

Evcil hayvan bakıcılığı öngörülemez bir meslektir, bu yüzden kendinizi düzgün bir şekilde korumalısınız.

Diğer düşünceler

Hayvanlarla çalışırken, onlar için Pazar günleri diye bir şeyin olmadığının farkında olmalısınız. Her an hastalanabilirler. Ayrıca, sahipler öngörülemeyen koşullarla karşılaşabilir ve herhangi bir zaman bir evcil hayvan bakıcısı tutmak isteyebilirler.

Çevrimiçi alanlarda evcil hayvan bakıcısı olarak kaydolursanız, aynı gün hizmetlerinize ihtiyaç duyan birkaç müşteriniz olabilir. Yanlış anlaşılmaları önlemek için net olmaya özen gösterin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Edwards, R. (2006). Pet Sitting: Is It For Me?.
  • Marçal, A. F. B. A. (2013). Business plan for a pet sitting and dog walking company (Doctoral dissertation).
  • Missoni, J., Cvitković, D., Pavlak, M., Konjević, D., & Marošinac, V. (2015). Pet sitting: keeping and caring for pets as a means of employment. Veterinarska Stanica, 46(1), 19-26.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.