Köpek Eğitimi Verirken Uymanız Gereken 10 Kural

Köpeğinizi doğru bir şekilde eğitmek, köpeğinize ne kadar değer verdiğinizi göstermenin bir yoludur.
Köpek Eğitimi Verirken Uymanız Gereken 10 Kural

Son Güncelleme: 25 Mart, 2020

Köpek eğitimi söz konusu olduğunda asla çok erken veya geç değildir. Köpek yavruları birkaç haftalık olduktan sonra bazı temel kuralları öğrenmeye başlayabilir ve yaşlı bir köpek ise yeni şeyleri hazmedebilir.

Evcil hayvanınızı eğitirken akılda tutulması gereken sorular

Köpek eğitimi sağlarken dikkate almanız gereken 10 temel kuralı aşağıda bulabilirsiniz.

Aileye yeni bir köpek getirdiğinizde köpeğinizin sabır ve sevgi ile eğitilmesi yapmanız gereken sorumluluktan biridir.

Sabır

alman kurdu eğitimde

Köpeğinizin her şeyi bir kerede öğreneceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Küçük küçük ve adım adım eğitim vermek elde edeceğiniz başarının anahtarıdır. Onlara her seferinde bir kural öğretin. Sabırsızlık gösterirseniz hedeflerinize ulaşamazsınız.

Tutarlılık

Elbette köpeğinize bir şey öğretmek istediğinizde birkaç tane amacınız olması gerekir. Bu nedenle, istediklerinizi yapmaları zorsa veya hata yapıyorlarsa cesaretiniz kırılmasın. Tutarlı ve kararlı olun. Er ya da geç zafere ulaşacaksınız.

Netlik

Köpeğinizin onlara ne söylediğinizi anlayabilmesi için birkaç kısa kelime kullanarak net ve kesin emirler vermelisiniz. Örneğin:

  • Gel
  • Otur
  • Uzan
  • Sakin ol

Uyum

Tüylü dostunuz için oyunun kurallarını değiştirmeyin, çünkü böyle yaparak sadece köpeğinizin aklını karıştırırsınız. Aynı komut için her zaman aynı terimleri kullanın. Öte yandan, bugün köpeğinize izin verdiğiniz şeyin yarın yasaklayamayacağınızı veya tam tersini durumu yapamayacağınızı unutmayın. Onu çıldırtmayın.

Koordinasyon

Evcil hayvanınızı eğitmeye başlamadan önce, ailenin geri kalanının dabelirli bir komut için aynı kelimeleri kullanacağını kabul ettiğinden emin olun. Ayrıca, köpek kurallarının bir kişiden diğerine değişmediğinden emin olmak için onlarla koordinasyon sağlayın.

Ödül

Köpeğinizi eğitmek için pozitif destekler kullanın. Yaptıkları yanlışı görmezden gelmeye çalışın ve başarılarını övgü, şefkat ve bazen de beğenilerle ödüllendirin. Küçük küçük nasıl ilerleme yaşadığınızı göreceksiniz.

Köpeğinizi cezalandırmayın

Köpeğinize bir şeyler öğrenmekte zorluk çekiyorsanız köpeğinize ceza vermek iyi bir seçenek değildir. Kuşkusuz köpekler kızgın olma nedeninizi anlamayacak ve bu şekilde davranarak onları sadece korkulu ve kafası karışık bir hayvan haline getirirsiniz. Bir numaralı kuralın sabrınızı kaybetmemek olduğunu unutmayın. Şiddet uygulayarak hiçbir şey elde edemezsiniz.

Sakin bir şekilde köpeğinizi eğitin

Evcil hayvanınızı eğitirken iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız onlar için rahat bir atmosfer yaratmak çok önemlidir. Tüylü dostunuza gerginliğinizi yansıtırsanız çok az şey elde edersiniz. Köpeğinizi eğlenceli ve neşeli bir ortamda eğitmelisiniz. Oyun oynayarak onların daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlarsınız. Bunu bir imtiyaz olarak düşünün.

Evcil hayvanınızı insanlaştırmayın

Unutmayın ki, köpeğinizi ne kadar çok severseniz sevin sonuçta onlar insan değiller. Onlar sadece köpekler. Türlerinin getirdiği özelliklere saygı gösterin ve köpek oldukları için insan gibi davranmalarını beklemeyin. Bunu yaptığınız zaman bu küçük ayrıntıyı gözden kaybetmeden köpeğinizi eğitebilirsiniz.

Sorumluluk

köpek yarışıyor

Hayatınızı bir köpek ile paylaşmaya karar verdiğinizde köpeğinize temel davranış kurallarını öğretmek, üstlenmeniz gereken sorumluluklardan biridir. Bu en başından beri yapmanız gereken bir şeydir. Bu görevle gerçekten ilgilenin ve herhangi bir sorunuz varsa veteriner hekiminize danışın.

Köpeğinizin eğitiminin üstesinden gelmek için ekstra ipuçları

En önemlisi, köpeğinizin eğitimine sevgi ile başlamanızdır. Köpeğinizi doğru bir şekilde eğitmek, köpeğinize ne kadar değer verdiğinizi göstermenin bir yoludur.

Sevilen bir hayvan kesinlikle çok daha iyi ve daha hızlı öğrenir. Ve şüphesiz, sevgi dolu bağlılığınızı nasıl daha çok sevgiyle ödüllendireceğinizi bilirler.

İlgini çekebilir ...
Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?
My AnimalsRead it in My Animals
Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

Çoğu uzman kendisine pozitif eğitimci der, ancak çoğu kişi bunun anlamını bilmez. O halde, pozitif köpek eğitimi hakkında öğrenmek için okumaya devam edin.