Yeni Başlayanlar İçin 12 Balık

Tatlı su akvaryumunuz olsun istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Merak etmeyin. Burada, boyutlarına bağlı olarak ilk tankınız için eşit derecede dayanıklı ve güzel 12 tür önerisi getireceğiz.
Yeni Başlayanlar İçin 12 Balık
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hiç akvaryum kurmayı düşündünüz mü? Tatlı su depoları, evlere eşit oranda huzur ve bilgi getirir. Balığın gerçek bir ekosistem yarattığını gözlemlemek bir keyiftir, ancak kimyasal parametrelerini kontrol ederek farklı su kütlelerinin dinamikleri hakkında da çok şey öğrenirsiniz. Bugünün makalesinde yeni başlayanlar için ideal balık cinsleri hakkında bilgi edinin.

Bir akvaryumun bakımı, seçtiğiniz türlere ve taklit etmek istediğiniz ekosistem türüne bağlı olarak çok basit veya çok zor bir görev olabilir. Bu makalede, size bakımı kolay, yeni başlayanlar için 12 balık türü önerisi getireceğiz. Onları kaçırmayın!

1. Yeni başlayanlar için balık: Lepistes (Poecilia reticulata)

Lepistes, mükemmel bir tatlı su balığıdır ve yeni başlayanlar için ideal bir balıktır. Dişiler, kuyruklarında çarpıcı renklerle grimsi renklidir ve 3 ila 6 santimetre (1,2 ila 2,2 inç) uzunluğa ulaşır. Öte yandan, erkekler maksimum uzunluk olarak 3,5 santimetreye ancak ulaşırlar, ancak tüm hayvanlar alemindeki en güzel kuyruklardan bazılarına sahiptirler.

Ortalama yaşam süreleri 2 yıldır ve oldukça barışçıl hayvanlardır ve aynı çevresel gereksinimleri paylaşan diğer tatlı su türleri ile sorunsuz bir şekilde karışabilirler. Tankın kapasitesi en az 40 litre olmalıdır ancak ekleyeceğiniz her birinin tankın ideal kapasitesini 5 litre daha artıracağını unutmayın.

 • Sıcaklık: 20 ila 28 ºC (68 ila 82 Fahrenheit), ancak ideal su sıcaklığı 25 ºC’dir.
 • pH: 7.0 ile 8.0 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Yaklaşık 5 tanesi için minimum 40 litre (8,8 galon). Daha büyük bir grup için 150 litre (33 galon) mümkünse, daha iyidir.
Bir çift lepistes balığı.

2. Moli (Poecilia sfenops)

Bu balıklar lepisteslerle aynı cinse aittir, ancak biraz daha büyük ve hacimlidir. Erkekler 6 santimetreye (2,2 inç) kadar büyürken, dişiler 10 santimetreye (4 inç) kadar büyüyebilir. Erkekler çok daha ince, daha büyük yüzgeçlere sahip oldukları ve çiftleşme için kullanılan bir gonopodları olduğu için cinsel dimorfizmleri burada bitmiyor.

 • Sıcaklık: Bu balıklar nispeten geniş bir aralığa adapte olurlar, ancak ideal olarak su 24 ila 26.7 ° C (75 ila 80 F) arasında olmalıdır.
 • pH: 6,7 ile 8,5 arasında.
 • Akvaryum boyutu: En az 40 litre. Lepistesler ve diğer tatlı su balıklarıyla mükemmel bir şekilde yaşayabilirler, ancak akvaryumda bitkiler olmalı ve mümkün olduğunca doğal görünmelidir.
Bir çift molly balığı

3. Zebra balığı (Danio rerio)

Bu hayvan, minimum gereksinimlerle göz kamaştırıcı bir görünüme sahip olduğu için yeni başlayanlar için başka bir ideal balıktır. 1,8 ila 3,7 santimetre uzunluğunda küçük bir balıktır ve her şeyden önce vücudunda yatay olarak uzanan beş belirgin mavimsi çizgisiyle öne çıkar.

Bu türün tek komplikasyonu, sürüler halinde yaşayan balıklar olmalarıdır. Bu nedenle, akvaryumda çok sayıda örneğiniz olmadıkça, tipik zebra balığı davranış kalıplarının tümü tespit edilemez. Genel bir kural olarak, depresyona girmemeleri ve ölmemeleri için akvaryuma en az beş zebra balığı sokulmalıdır.

 • Sıcaklık: İdeal su sıcaklığı 17 ila 24 °C (62 ila 75 Fahrenheit) arasındadır, ancak bu balık çok daha sıcak sulara uyum sağlayabilir.
 • pH: 6.0 ile 8.0 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Küçük bir grup bir süre 20 litrelik (4,4 galon) bir akvaryumla başa çıkabilir, ancak bu ideal değildir. 100 litre (22 galon) veya daha fazla kapasite ile 10’dan fazlasını içeren bir gruba sahip olabilirsiniz.
Akvaryumda bir zebra balığı.

4. Beta balığı (Betta splendens)

Beta balığı, yeni başlayanlar için en uygun balıklardan bir diğeridir ancak insanların bu tür hakkında sahip oldukları düşünce çok yanlıştır. Bu hayvanlar, ısıtıcı veya filtreleme sistemi olmayan bir tesiste başarılı olamayacakları gibi, küçük balık tanklarında da yaşayamazlar. Çok dirençli hayvanlar ama yenilmez değiller.

Ayrıca bu balıkların son derece agresif ve bölgeci oldukları da göz önünde bulundurulmalıdır. İki erkek birlikteyken anında birbirlerini öldürür ve erkekler sürekli olarak dişileri taciz eder. Bu nedenle aynı türden birden fazla örneğin akvaryumda bulundurulması asla düşünülemez.

 • Sıcaklık: İdeal sıcaklık 26 ºC’dir (79 F). 22 ºC’nin (71 F) altındaki değerler balığın hayatını tehlikeye atabilir.
 • pH: 4.0 ile 7.0 arasında. Betalar, çok değişken pH ve sertlikteki sularda hayatta kalma yetenekleri nedeniyle son derece dayanıklıdır.
 • Akvaryum: Örnek başına 20 litre (4,4 galon). Akvaryumun dibinde yaşayan türler olmadıkça hiçbir şekilde diğer balıklarla karıştırılmamalıdır.
Yeni başlayanlar için beta balığı

5. Yayın balığı (Hypostomus plecostomus)

Yayın balığı, akvaryumu dolduran alglerle beslendiği için mükemmel bir dipten beslenen balıktır ve iyi bir doğal temizleyicidir. Ara sıra bitki maddesi, atık ve kabuklularla beslenen çok dirençli bir türdür. Birçok insanın düşündüğünün aksine, yosunlar diyetlerinin sadece bir parçası olduğu için onları belirli yemlerle beslemeniz gerekir. Sadece tankın dibine düşmelerine izin verin.

Bu balığın yeni başlayanlar için tek komplikasyonu ulaştığı boyuttur. Yetişkin bir numune kolayca 30 santimetre (12 inç) uzunluğa ulaşır, bu nedenle yalnızca büyük kapasiteli akvaryumlara veya havuzlara yerleştirilmesi gerekir.

 • Sıcaklık: 22 ila 30 °C.
 • pH: 6.5 ile 7.5 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Bu balıklar 500 litre (110 galon) ve üzeri akvaryumlarda tutulmalıdır. Çok büyük türlere sahip tanklar ve havuzlar için idealdirler.
Yeni başlayanlar için ideal balıklardan biri yayın balığı

6. Oskar balığı (Astronotus ocellatus)

Şüphesiz bu, dünyadaki en etkileyici, güzel ve dayanıklı tatlı su balıklarından biridir. Oskar balığı, davranışları, özellikleri ve turuncu-siyah renkleriyle her sahibini kendine aşık edecektir, ancak boyutu çok büyük bir dezavantaj olabilir. Bazı örneklerin 50 santimetre (20 inç) uzunluğa ve 1,6 kilogram ağırlığa (3,5 pound) ulaştığını unutmayın.

Bu agresif ve bölgesel balıklar , uygun bakım ile 20 yıla kadar yaşayabilir. Ayrıca, hatırı sayılır boyuttaki diğer pasif balıklarla çok fazla sorun yaşamadan yaşama eğilimindedirler. Diğer yandan, tanktaki her küçük balık onların yemi olacaktır.

 • Sıcaklık: 23 ila 27 ºC (73 ila 80 F) arasında. Bununla birlikte, örnekler çok daha soğuk sularda bulunmuştur.
 • pH: 6.0 ile 8.0 arasında, ideal değer 7.2’dir.
 • Akvaryum boyutu: Tek bir oskar balığı için ideal kapasite 250-280 litre (55 ila 62 galon) olmasına rağmen minimum 200 litre (44 galon) uygun olacaktır. Bu balıklar gruplar halinde tutulabilir, ancak bölgesel olmaları nedeniyle, ikiden fazla örnek bir araya getirildiğinde tankın boyutu astronomik olarak artırılmalıdır.
Yeni başlayanlar için uygun balıklardan biri. oskar balığı

7. Neon tetra (Paracheirodon innesi)

Neon tetra, yeni başlayanlar için ideal balıklardan bir diğeridir. Çok küçük boyutludur ve küçük akvaryumlar için uygundur. Gövdesi fusiformdur ve ortalama uzunluğu 1,5 santimetredir (yarım inçten biraz fazla), ancak yarı saydam rengi ve çarpıcı fosforlu mavimsi-kırmızımsı tonları ile öne çıkar.

Daniolar (zebra balığı) gibi, bu balıklar da sürülerde yaşar ve akvaryumda birkaç örnek tutulduğunda davranışsal görünümleri çok daha nettir. Tank başına en az altı balık getirilmelidir, ancak ideal bir topluluk büyüklüğü 12 tür veya daha fazladır.

 • Sıcaklık: 20 ila 28 °C (68 ila 82 F) arasındadır, ancak ideal su sıcaklığı ortalama 24 °C’dir.
 • pH: 4.0 ile 7.5 arasında. Çevresel değişikliklere karşı çok dirençli balıklardır.
 • Akvaryum boyutu: Küçük bir grup için 30-40 litrelik (6,6 ila 8,8 galon) bir akvaryum ideal olabilir. Bununla birlikte, 15 kişilik ideal bir sürü, 80 litrelik (17,6 galon) bir tanka ihtiyaç duyacaktır.
Renkli bir balık.

8. Çöpçü Balığı

Corydoras cinsi ya da bilinen adıyla Çöpçü balığı, en etkili ve bakımı kolay akvaryum temizleyicilerinden bazılarını içerir. Çoğu oldukça küçük (3 ila 12 santimetre (1,2 ila 5 inç) arasında) olan 4 ila 5 örneklik gruplar halinde yaşarlar ve akvaryum diplerini çok verimli bir şekilde temizlerler. Çok dayanıklı balıklardır, ancak onları sivri uçlu balık tanklarına koymamaya dikkat etmelisiniz.

 • Sıcaklık: İdeal olarak 26 ºC (79 F), ancak bazı türler çok daha düşük sıcaklıklara dayanabilir.
 • pH: İdeal olarak 7,0 ile 8,0 arasındadır.
 • Akvaryum boyutu: 40 litrelik (8,8 galon) bir akvaryum 2 veya 3 örnek alabilir, ancak büyük tanklarda çok daha iyi yaşarlar. Yiyecek için kazı yapmalarına izin verdiği için kumlu ve ince alt tabakaları tercih ettiklerini unutmayın.
Bir corydora balığı.

9. Harlequin Rasbora (Trigonostigma heteromorfa)

Harlequin rasbora, Rasbora cinsinin en ünlü temsilcisi ve yeni başlayanlar için en uygun balıklardan biridir. Sade bakır tonlarına sahip küçük bir türdür, ancak sırtın ortasından kuyruğa uzanan üçgen bir yamaya sahiptir, bu da onu çok karakteristik kılar. Bunlar sürü hayvanlarıdır, bu yüzden tankta en az 5 numune birlikte olmalıdır.

 • Sıcaklık: 24 ila 27 ºC (75 ila 80 F).
 • pH: 6.8 ile 7.8 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Bu listede alışıldığı gibi, küçük bir alacalı rasbora grubu için minimum 40 litre (8,8 galon) hacim önerilir.
Yeni başlayanlar için balıklardan biri.

10. Japon Balığı (Carassius auratus)

Japon balığı, başlangıç seviyesindekiler için mükemmel balıklardan biridir ve genellikle evcil hayvan dükkanlarında satılır. Numuneler akvaryumun büyüklüğüne göre büyümedikleri gibi cam fanusta da yaşayamazlar. Cesur hayvanlardır, ancak betalar gibi hayatta kalmak için minimuma ihtiyaç duyarlar.

Yetişkin bir balık, çeşitliliğe bağlı olarak, bir cam akvaryumda 15 santimetreye (6 inç) ve bir tankta 40 santimetreye (16 inç) kolayca ulaştığından , bu tür önemli bir boyuta ulaşır. Çok hızlı bir şekilde çok fazla dışkı üretirler, bu nedenle bir akvaryum balığı topluluğu, tankta çok güçlü bir filtre gerektirir.

 • Sıcaklık: 20 ila 24 ºC (68 ila 75 F) arasındadır, ancak bu tür hastalanmadan çok daha düşük sıcaklıklara dayanır. Bu nedenle, listenin içinde soğuk su balığı olarak kabul edilebilecek tek balık onlar.
 • pH: 6.8 ile 7.8 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Her Japon balığı yaşamak için en az 40 litreye (8.8 galon) ihtiyaç duyar ve tanktaki her örnek için 40 litre daha eklenmelidir. Bu nedenle 3 balıktan oluşan bir grup yaklaşık 120 litre (26 galon) suya ihtiyaç duyacaktır.
Siyah bir arka planda bir ranchu Japon balığı.

11. Kaplan bıyığı (Puntius tetrazona)

Bu, gruplar halinde yaşayan başka bir türdür, ancak bu durumda, bu listenin diğer üyelerinden biraz daha büyüktür. Kaplan bıyığı doğal ortamında 7,5 santimetre (3 inç) uzunluğa ulaşabilir, ancak esaret altında genellikle 5 santimetreyi (2 inç) geçmez. Sarı rengi ve gövdesinden geçen yatay çizgileri ile dikkat çeker.

Sürü balığı oldukları için en az 6 kişilik gruplar halinde tutulmalıdırlar. Her halükarda, daha önce bahsedilen diğer türlerde olduğu gibi, ideal olan yaklaşık 12 örneği bir tankta bir araya getirmektir.

 • Sıcaklık: 25 ila 28 ºC (77 ila 82 F) arası idealdir.
 • pH: 6.0 ile 8.0 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Neonlardan veya alacalılardan daha büyük balık olduklarından tankta daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. 80 litrelik (17,6 galon) bir tankta 5 kişilik bir grup tutulabilir, ancak ideal olan akvaryumun boyutunu 150 litreye (33 galon) çıkarmak ve 12 örnekten oluşan bir topluluk tutmaktır.
kaplan bıyığı, Yeni başlayanlar için en uygun balıklardan biridir.

12. Yeşil kılıç kuyruğu (Xiphophorus hellerii)

Bu makaleyi Moli’ye benzer, ancak bazı özel özelliklere sahip bir türle kapatıyoruz. Yeni başlayanlar için bu balıklar orta boydadır, erkeklerin toplam uzunluğu yaklaşık 14 santimetreye (yaklaşık 6 inç), dişilerin ise 16 santimetreye (6 inçten biraz fazla) ulaşır. Erkeklerin kuyruk yüzgeçlerinde çok uzun bir uç olduğu için cinsel dimorfizm çok belirgindir.

 • Sıcaklık: Ortalama sıcaklığı yaklaşık 25 ºC (77 F) korumak en iyisi olsa da, 22 ila 28 ºC (71 ila 82 F) aralığıyla iyi başa çıkarlar.
 • pH: 7.0 ile 8.4 arasında.
 • Akvaryum boyutu: Birkaç balık için minimum 40 litre (8,8 galon) kapasiteli bir akvaryum gereklidir. Bununla birlikte, bu balıklar diğer türlerle iyi yaşar ve büyük topluluk tanklarında barındırılabilir.
Yeni başlayanlar için uygun balıklardan biri.

Son notlar

Bu acemi dostu balıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Gördüğünüz gibi, çoğunun benzer gereksinimleri vardır: en az 40 litre (8.8 galon) bir akvaryum, tropikal sıcaklıklar ve standart bir pH. Burada bahsedilen balıklardan bazıları bir arada tutulabilir, ancak diğerleri kendi alanlarına ve çok özel hususlara ihtiyaç duyar.

Örneğin, oscar balığı ve yayın balıpı çok büyük olabilirken, beta balığı çok küçük ama agresif ve bölgeseldir. Her türün kendine has özellikleri vardır, bu yüzden herhangi bir sorunuz varsa endişelenmeyin – uzmanlara danışın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kalueff, A. V., Gebhardt, M., Stewart, A. M., Cachat, J. M., Brimmer, M., Chawla, J. S., … & Schneider, and the Zebrafish Neuroscience Research Consortium, H. (2013). Towards a comprehensive catalog of zebrafish behavior 1.0 and beyond. Zebrafish, 10(1), 70-86.
 • Nanda, I., Feichtinger, W., Schmid, M., Schröder, J. H., Zischler, H., & Epplen, J. T. (1990). Simple repetitive sequences are associated with differentiation of the sex chromosomes in the guppy fish. Journal of Molecular Evolution, 30(5), 456-462.
 • Strauss, R. E. (1985). Evolutionary allometry and variation in body form in the South American catfish genus Corydoras (Callichthyidae). Systematic Zoology, 34(4), 381-396.
 • Soliman, S. A., Kamal, B. M., Abuo-Elhmad, A. S., & Abd-Elhafeez, H. H. (2020). Morphological and histochemical characterization of the dermal plates of pleco (Hypostomus plecostomus). Microscopy and Microanalysis, 26(3), 551-566.
 • Vu, T. D., Iwasaki, Y., Shigenobu, S., Maruko, A., Oshima, K., Iioka, E., … & Okada, N. (2020). Behavioral and brain-transcriptomic synchronization between the two opponents of a fighting pair of the fish Betta splendens. PLoS genetics, 16(6), e1008831.
 • Saekhow, S., Thongprajukaew, K., Phromkunthong, W., & Sae-Khoo, H. (2018). Minimal water volume for intensively producing male Siamese fighting fish (Betta splendens Regan, 1910). Fish physiology and biochemistry, 44(4), 1075-1085.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.