Beta Balıkları Neden Agresiftir?

Beta balıklarının saldırgan davranışlarını gözlemlemek amacıyla, onları başka bir erkekle karşı karşıya olduklarına inandırmak için genellikle bir ayna kullanılır. Davranışlarını belgelemek çok önemlidir.
Beta Balıkları Neden Agresiftir?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Beta balıkları (Betta splendens), sahip oldukları yüzgeçler ve parlak renkleri nedeniyle akvaryumlarda yüksek talep gören bir türdür. Ek olarak, bu balıkların ev tanklarında bakımı kolaydır, bu nedenle akvaryum bakımına yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte, her şey mükemmel değildir: bu balıklar genellikle saldırgandır ve bu, türün sorunlu bir özelliğidir.

Öyle görünmese de davranış, hayvanlarda uyum sağlayan bir özelliktir ve bu nedenle bu türün düşmanlığının arkasında bir neden vardır. Beta balıklarının neden agresif olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Özgür yaşayan bir beta balığı neye benzer?

Beta’nın gövdesi yaklaşık 6 santimetre uzunluğa ulaşır ve oldukça büyük kuyruk, anal ve pelvik yüzgeçler taşır. Bu balıkların doğal rengi, parlak noktalar ve çizgilerle yeşil-kahverengi bir füzyon gösterir. Ayrıca, cinsel dimorfizm belirgindir: Erkekler daha göz kamaştırıcıdır, dişiler ise daha büyük bedenler sergiler.

Bu türün bilimsel adı Betta splendens olup, oksijence fakir sularda yaşayabilen Osphronemidae familyasının bir üyesidir. Bunu başarmak için, labirent olarak bilinen ve havadaki oksijeni almasını sağlayan özel bir organ geliştirmiştir. Su kalitesi düşük olduğunda, betalar yüzeyde nefes alır.

Bu sayede betalar, aşırı bitki örtüsü ve organik madde içeren fakir su kütlelerinde hayatta kalabilirler.

Yüzeye yaklaşmış kırmızı beta.

Agresif olmanın amacı nedir?

Saldırgan davranış, türlerin bütünlüğünü korumaktan daha fazlasını yaptığı için doğada önemli bir role sahiptir. Bu mekanizma aynı zamanda bir eş bulmayı, sosyal statüyü korumayı veya yavruları tehlikelerden korumayı mümkün kılar. Bir başka açıdan bakıldığında düşmanlık, onun çevresinde başarılı olmasını sağlar.

Doğal seçilimin gözünde bir hayvan, hayatta kalabildiği ve çevresindeki tüm kaynakları sömürebildiği zaman başarılıdır. Yani, önemli olan sadece hayatta kalma yeteneği değil, aynı zamanda yiyecek bulma, bir eş bulma ve yavrularını koruma yeteneğidir.

Saldırganlık sayesinde, en uygun organizmalar seçilir ve ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla fayda sağlar. Bu aynı zamanda “en iyi genlerin” sonraki nesillere aktarılması anlamına gelir ve bu da genel olarak türün evrim sürecini destekler.

Beta balığının agresif davranışı

Bu tür, akvaryumdaki diğer balıklarla birlikte yaşadığında genellikle sosyaldir ve yalnızca kendi türünün diğer üyelerine karşı saldırgan davranışlar gösterir. Bu durum, aynı cinsiyetten iki birey karşılaştığında belirgindir, ancak davranış erkeklerde dişilere göre daha belirgindir.

Bir erkek beta diğeriyle karşılaştığında, ikisi de rakiplerini tehdit etmek için bir tür ritüele başlar. Başlangıç olarak, bireyler yüzgeçlerinin uzunluğunu gösterir ve bir üstünlük işareti olarak tüm ihtişamlarıyla onları uzatır. Bu kimin daha büyük olduğunu göstermek ve rakibi korkutmak için yapılır.

Bu işe yaramazsa ve her ikisi de savaşma niyetlerini sürdürürse, tehditkar görünümlerini artıran solungaçlarını göstermeye devam ederler. İkisi de vazgeçmediğinde, erkekler rakiplerini öldürmek amacıyla (en kötü senaryoda) birbirleriyle savaşmaya başlarlar. Sonunda, süreçte geri çekilen veya ölen balık savaşı kaybeder.

Beta balıkları neden saldırgandır?

Beta balıkları agresiftir çünkü doğal ortamlarında sosyal rütbe için rekabet ederler, bu da onların yiyecek biriktirmesine ve dişilere erişmesine izin verir. Kulağa tuhaf gelse de, bu türler için çok önemlidir, çünkü bu kaynaklar olmadan örnekler çoğalamaz ve yavru bırakamaz.

Bu balıklar, safları hatırlama ve baskın bireyleri çıplak gözle tespit etme yeteneğine sahiptir. Bu tanıma yeteneği, çatışmaların kavgaya dönüşmesini önlemelerine yardımcı olur. Balıklar arasındaki fiziksel bir kavga, her ikisi için de yaralanmalar ciddi olabileceğinden, kazançlardan daha fazla kayba yol açar.

Aslında, sadece yüzgeçleri açık tutmak çok fazla enerji harcar ve erkekler için savaşları daha da maliyetli hale getirir. Bu nedenle, betalar, her ne pahasına olursa olsun kavgadan kaçınmak için sadece biraz zorbalık yapma eğilimindedir.

Bir akvaryumda o kadar az yer vardır ki, bir çatışma neredeyse kesinlikle ölümle sonuçlanacaktır.

yalnız yaşayan mavi beta balığı.

Gördüğünüz gibi, saldırgan davranış, türlerin adaptasyonuna fayda sağlayan bir özelliği temsil eder. Öyle görünmese de, hayvan davranışı rastgele, anlamsız tutumlar değil, sadece başka bir evrimsel araçtır. Bu fikir, genetikçi Dobzhansky’nin 1973’te söylediği “evrimin ışığında görülmedikçe biyolojide hiçbir şeyin anlamı yoktur” sözüyle örtüşmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Collias, N. E. (1944). Aggressive behavior among vertebrate animals. Physiological Zoology, 17(1), 83-123.
  • Pleeging, C. C. F., & Moons, C. (2017). Potential welfare issues of the Siamese fighting fish (Betta splendens) at the retailer and in the hobbyist aquarium. Vlaams Diergeneeskundig Tijdschrift, 86(4), 213-223.
  • Polgardani, N. Z., Rouzbehani, S., & Parsaiyan, M. (2017). Male Siamese fighting fish (Betta splendens) recognize resource holding power of opponents. Aquaculture, Aquarium, Conservation & Legislation, 10(4), 977-982.
  • Lynn, S. E., Egar, J. M., Walker, B. G., Sperry, T. S., & Ramenofsky, M. (2007). Fish on Prozac: a simple, noninvasive physiology laboratory investigating the mechanisms of aggressive behavior in Betta splendens. Advances in Physiology Education, 31(4), 358-363.
  • Braddock, J. C., & Braddock, Z. I. (1955). Aggressive behavior among females of the Siamese fighting fish, Betta splendens. Physiological Zoology, 28(2), 152-172.
  • Castro, N., Ros, A. F., Becker, K., & Oliveira, R. F. (2006). Metabolic costs of aggressive behaviour in the Siamese fighting fish, Betta splendens. Aggressive Behavior: Official Journal of the International Society for Research on Aggression, 32(5), 474-480.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.