Piranha: Bu Korkutucu Balıkları Tanıyın

Bu etçil balık, Güney Amerika'nın tatlı su nehirlerinde yaşar. Doymak bilmez iştahları nedeniyle, birçok filmde insanlara saldırdıkları görülmektedir.
Piranha: Bu Korkutucu Balıkları Tanıyın

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2019

Piranha, dünyanın en korkulan balıklarından biridir, çünkü büyük, keskin dişleri, kaslı bir vücudu ve doymak bilmez bir iştahı vardır. Bu makalede, bir insanı dakikalar içinde yiyebilecek bu “canavar” hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Özellikler

Amazon, Orinoco, Plata ve Paraguay gibi Güney Amerika nehirlerinde yaşayan etçil ve hepçil tatlı su balıklarıdır. Uzunluğu 15 ila 25 cm arasında olabilir. Bununla birlikte, bazı örnekler 35 santimetreden fazladır.

Keskin dişleri ve aşırı büyük çene kasları piranhanın temel fiziksel özellikleridir. Et için agresif bir iştahı vardır ve dakikalar içinde cildi ve kemiği yutabilir.

İnsanlara yönelik saldırılarının çoğu Amazon yağmur ormanlarında meydana gelmiştir. Benzer şekilde, en tehlikeli piranha türü, keskin bir koku alma duyusuna sahip olan ve kilometrelerce uzaklıktaki kanı tespit edebilen kırmızı karınlı piranhadır.

Piranha Türleri

Piranha familyası cinsi içerisinde, ünlü Pygocentrus ve en çok tanınan alt türlere sahip olan Serrasalmus ve Pristobrycon vardır. Diğerlerinin her birinde yalnızca bir tane kayıtlı tür vardır. Aşağıda en popüler piranha türleri bulunmaktadır:

1. Orinoco Piranhası

Birinci tür, Pygocentrus caribadır ve yukarıdaki resimde bulunmaktadır. Bu tür, Orinoco piranha olarak bilinir, çünkü Güney Amerika’daki Orinoco nehir havzasında yaşar. Bu tropikal tatlı su balığının, kırmızı-turuncu bir göbeği vardır ve mat gri gövdesinde solungaç kapağının altında siyah bir nokta vardır.

İlginç bir şekilde, dişileri erkeklerden daha büyüktür. Boyları 35 santimetreye kadar çıkabilir ve bir kilo ağırlığında olabilirler. Piranha’nın ağzı 9 milimetre uzunluğuna kadar çıkabilen çok keskin dişlere sahiptir. Ayrıca, agresif doğası, türünün diğer balıklarıyla benzerlik göstermektedir. Kendini tehdit altında hissederse, anında ısırarak saldırır.

Bu balık birçok insanı ısırmış olabilir. Ancak, bunu beslenmek için değil, kendini savunmak için yapar.

2. Kırmızı karınlı Piranha

Bu türün bilimsel adı Pygocentrus nattereri’dir ve 23°C ila 27°C arasında ve asidik bir pH seviyesine sahip tropikal tatlı suları tercih eder. Bu yüzden Güney Amerika’daki Amazon, Parana, Paraguay, Uruguay ve Essequibo nehir havzalarında yaşar.

kırmızı karınlı piranha

Erkekler yaklaşık 33 santimetre uzunluğunda ve 3 kilodan daha ağır olabilirler. Sırtlarında siyah noktalar vardır ve gümüş renktedirler ve göbekleri büyüdükçe koyu kırmızılaşır. Öne çıkan çenelerinde sivri dişleri ve suda yılana benzer hareketleri vardır. Bu nedenle, bu özellikler onların çok korkutucu görünmelerini sağlar.

Bu piranhalar balık, solucan ve böcek yerler ve keskin dişleriyle insanlara ciddi zarar verirler. Ayrıca, kuraklık veya yoğun sıcaklık dönemlerinde saldırırlar.

3. San Francisco Piranhası

Bilimsel adı Pygocentrus piraya olan bu piranha, Brezilya’daki San Francisco Nehri havzasının tropikal sularında yaşar. Erkekler, 40 santimetre uzunluğa ve 3 kiloya kadar çıkabilir. Koyu, hafif yeşilimsi pullara, sarı göbeğe ve vücudunun her iki tarafında beyaz lekelere sahiptirler.

san francisco piranhası

4. Siyah Piranha

Adından da anlaşılacağı gibi, siyah piranha koyu renk bir gövdeye sahiptir. Ancak, bazen gri renktedirler, başından ve yüzgeçlerinden daha açık renkte bir göbeğe sahiptir. Eşkenar bir dörtgen şeklindedir ve düzleştirilmiş bir burnu, çok gelişmiş dişleri ve yoğun kırmızı irisleri vardır.

siyah piranha

Temiz su nehirlerinde, su basmış ormanlarda, savanlarda ve Venezuela bataklıklarında yaşar. Böcek larvaları, kabuklular, yüzgeçler ve küçük balıklarla beslenen çok bölgesel, yırtıcı bir balıktır.

5. Irritans Piranha

Son olarak da, Serrasalmus irritanları endemik bir Venezuela piranhasıdır. Orinoco havzasının berrak sularında, özellikle su basmış ormanlarda, savanlarda ve bataklıklarda yaşar.

irritans piranha

Bu tür eşkenar dörtgen şeklinde, yanlarında sarı izleri olan gümüş bir gövdeye sahiptir. Küçük bir kafası, sarı gözleri, belirgin çenesi ve kırmızı anal yüzgeci vardır. Ayrıca, bu piranha küçük boyutlu balıkları, larvaları, böcekleri ve kabukluları yer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.