Aksolotlların Akvaryumlarındaki Suyu Nasıl Soğutursunuz?

Aksolotl, evcil hayvan olarak sahip olabileceğiniz en büyüleyici amfibilerden biridir. Ne yazık ki akvaryumlarındaki suyun düşük sıcaklıklarda kalmasını sağlamak zor olabilir.
Aksolotlların Akvaryumlarındaki Suyu Nasıl Soğutursunuz?

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2021

Aksolotl, doğada bulabileceğimiz en büyüleyici amfibi türlerinden biridir. Sukeleriler (bir tür kurbağa ) ve semenderlerden farklı olarak, larvayken suda sürekli olarak yaşayabilir. Bu hayvan ilginç bir evcil hayvandır. Ancak aksolotlların akvaryumu tüm yıl boyunca soğuk kalmalıdır. Bu da herkesin yapabileceği bir şey değildir.

İşte her aksolotl sahibinin aklında tutması gereken birkaç ipucunu size söylüyoruz. Sıcak mevsimlere dayanmak ve bu amfibileri korumak için bazı enerjik ve lojistik fedakarlıklar gereklidir. Hayvanınızın akvaryumunu en sıcak ortamlarda bile soğuk tutmak istiyorsanız okumaya devam edin.

Aksolotllar İçin Sıcaklık Neden Önemlidir?

Aksolotl (Ambystoma mexicanum), Meksika Vadisi’nin göl sisteminde yer alan endemik kuyruklu bir amfibidir. Bu hayvan onlarca yıldır esaret altında yetiştirilmiştir ve bu nedenle birçok teraryum meraklısı, yaşamlarının bir noktasında onlarla vakit geçirme fırsatı bulmuştur.

Özel web sitelerinin çoğu, bu hayvanların akvaryumlarındaki suyun 20 ° C (68 ° F) veya daha düşük bir sıcaklıkta sabit kalması gerektiğini belirtiyor. Ancak, yaşadığı yerler olan Xochimilco ve Chalco’da yazın 30 ° C (86 ° F) ve suda yaklaşık 23 ° C (73 ° F) çevre sıcaklıkları görülür.

Elbette bu, akvaryumun sıcaklığını ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ayrıca aksolotlların yaklaşık 22-23 ° C’de (72-73 ° F) belirli zaman aralıklarında ciddi komplikasyonlar olmadan tutan insanların olduğunu da söylememiz gerekir.

Yine de aksolotl sahiplerinin aşağıda yer alan yüksek su sıcaklığının neden olduğu stres belirtilerinin farkında olması gerekir:

  • Hayvan, hava almak için çok sık yüzeye çıkar.
  • Solungaçlar geri çekilir.

Aksolotl, sudan oksijeni dış solungaçları, derisi ve akciğerleri yoluyla alır. Suda çözünmüş oksijen seviyeleri sıcaklıkla azalır. Bu nedenle çok sıcak suda hayvan tam anlamıyla boğulur. Bu yüzden bu konuya özellikle dikkat etmek önemlidir.

aksolotl

Aksolotl Akvaryumunu Nasıl Serin Tutabilirsiniz?

Bu komik hayvanla ilgilenirken su sıcaklığının önemini açıkladıktan sonra, akvaryumunun serin kalması için size bir dizi ipucu vermenin zamanı geldi. İşte başlıyoruz.

Aksolotl akvaryumunun yeri

Akvaryumun yerinin çok önemli bir faktör olduğunu dikkate almalısınız. Aşırı ısı birikimini mümkün olduğunca önlemek için aşağıdaki ipuçlarını dikkat etmelisiniz:

  • Akvaryumu zemine yakın yerleştirin. Sıcak hava yükselir, böylece akvaryumu yere yerleştirerek ısıyı derecenin onda biri oranında azaltırsınız.
  • Işığa maruz kalmasından kaçının. Işık enerjidir, bu yüzden onunla temas ettiğinde suyu ısıtır. Sıcak mevsimlerde akvaryumu pencerelerden uzak tutmak çok önemlidir. Ayrıca günün en sıcak saatlerinde akvaryumun ışığını açmayın.
  • Akvaryumu evin en soğuk odasına yerleştirin. Bodrum katınız varsa veya odalarınızdan biri gölgeli bir iç avluya bakıyorsa ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
  • Ayrıca geceleri pencereyi de açın.

Akvaryum soğutma fanları

Uygun fiyatlarla evcil hayvan dükkanlarında bulunabilen aksolotl akvaryumu için birçok soğutma fanı modeli vardır. Suyu yüzeysel olarak hareket ettirdikleri için ihtiyaç duyduğunuz kadar yerleştirebilirsiniz. Sonuç olarak, hayvan akvaryumun dibinde dururken farkına bile varmayacaktır.

Bu soğutma yöntemi suyun buharlaşmasına neden olduğu için dikkatli olmalısınız. Buharlaşan kısmı her gün buzdolabından aldığınız suyla veya donmuş suyla doldurmayı unutmayın. Bu su her zaman önceden klorsuzlaştırılmış olmalıdır.

Özel web sitelerinden gelen raporlara göre, su sıcaklığını 4 ° C’ye (39 ° F) düşürebilen akvaryum soğutma fanları vardır.

Aksolotl’un akvaryumlarındaki soğuk şişeler ve buz küpleri

Elbette bu en meşhur ve maalesef en az etkili yöntemdir. Akvaryuma soğuk şişeleri yerleştirildiğine etkisi çok uzun sürmeyeceği için yalnızca sıcak hava dalgalarının olduğu zamanlar veya acil durumlarda düşünülmelidir. Yine de hayvanın tankına soğuk bir şişe koymak, sıcaklığı bir süreliğine birkaç derece düşürecektir.

Bir akvaryum soğutucusu

Şüphesiz, bu en iyi seçenektir. İstenilen sıcaklığın korunması söz konusu olduğunda akvaryum soğutucular mükemmel seçeneklerdir. Ne yazık ki, önemli bir dezavantajları var: fiyat. Bunların çoğu 150-250 euro veya yaklaşık 300 Amerikan doları aralığındadır.

Harika bir hayvan için harika bir çaba

akvaryum, akvaryum soğutucu

Bu makalede gördüğümüz gibi, aksolotl akvaryumunun sıcaklığını dışarısı 30 ° C (86 ° F) iken korumak büyük bir fedakarlıktır. Soğutma fanlarını ve soğutucuları bağlamak için kontrole, sabra ve hepsinden önemlisi büyük bir elektrik prizine ihtiyacınız olacak.

Ancak bu çabaya değer. Aksolotl, egzotik evcil hayvanların dünyasındaki en büyüleyici hayvanlardan biridir. Bu nedenle, koruyucusunun uygun özeni ve ilgisini hak ediyor.

İlginizi çekebilir ...
Akvaryumda Ortalama Balık Ömrü Ne Kadar?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Akvaryumda Ortalama Balık Ömrü Ne Kadar?

Evinize akvaryum alacaksanız ve akvaryumda ortalama balık ömrü ne kadar diye merak ediyorsanız, balık türleri hakkında biraz bilgi edinmelisiniz.