Japon Balığı: Özellikleri, Beslenmesi ve Bakımı

Japon balığı, çekici rengi ve saygı duyulursa hayvanın uzun yıllar yaşamasını sağlayacak basit bakımı nedeniyle popüler bir evcil hayvandır.
Japon Balığı: Özellikleri, Beslenmesi ve Bakımı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genel olarak balık, çocukların ilk evcil hayvanları olarak sahiplenebilecekleri en iyi seçeneklerden biridir. Evcil hayvan sahipliğinin sorumluluğunu ciddi bir şekilde öğrenmenin yanı sıra, başka bir canlıya bakmayı ve onunla birlikte olmanın tadını çıkarmayı öğreneceklerdir. Japon balığı bunun için iyi bir seçenektir.

Japon balığı (Carassius auratus) evde sahip olunan en popüler balıklardan biridir. Ancak, her zaman bakımı en kolay türlerden biri değildir. Bu nedenle, özelliklerinin ve bakım ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmek önemlidir.

Japon balığının kökeni

Cyprinidae familyasına ait olan akvaryum balığı, dünya çapında akvaryumlarda en popüler balıklardan biridir. Hayatının geri kalanını esaret altında geçirmek için en çok yakalanan türlerden biri olması boşuna değil.

Bu balığın kökeni, sadece insan tüketimi için değil, aynı zamanda evcilleştirilmek üzere yetiştirildikleri Çin’e kadar uzanır. Şu anda, dünyadaki birçok akvaryumun bir parçasıdırlar.

Antik Çin’de, bu balıkları tutsak yetiştirmek için yakalamak çok yaygındı. O zamandan beri, tankların yaratılması hız kazandı ve üreme sırasında farklı türler çaprazlandı. Bu durumda, elde edilen en sık mutasyon, algler arasında öne çıkan altın rengiydi.

Japon balığı

Japon balığının özellikleri

Boyut ve renk

Japon balığının boyutu bir örnekten diğerine önemli ölçüde değişebilir. Bu açıdan, bazıları 10, 60 ve hatta 90 santimetre (4, 24 ve 35 inç) gelebilir.

Öte yandan, renk açısından en yaygın olanları çok parlak sarı ve turuncu renklere sahiptir, balığın ingilizcedeki adı da buradan gelmektedir. (Goldfish) Bazı durumlarda, küçük beyaz noktalar olabilir.

Seçici üreme süreci sayesinde farklı güzel çeşitler yaratıldı, ancak bunlar hala akvaryum balıklarının bir parçası. En popüler olanlar arasında şunlar vardır:

  • Comet: Normal Japon balığına benzer ancak daha büyük ve beyaz yüzgeçleri vardır.
  • Celestial: Gözleri yüzünün yan tarafında çıkıntılar olarak görülür. Renkleri de sarı-turuncu, kırmızı ve beyaz arasında değişir.
  • Ryukin: Yüzgeçleri neredeyse bir “peçe” gibi uzundur ve vücudunda ona tuhaf bir görünüm veren bir tür “kambur” vardır.
  • Bubble: Gözlerinin altında baloncuk gibi görünen iki büyük kese vardır.
  • Oranda: Kafasında “kıvırcık saça” benzeyen oldukça tuhaf bir süsleme var.
  • Fantail: Çok büyük yelpaze şeklinde kuyruk yüzgeci ile karakterizedir.

Yaşam beklentisi

Japon balıklarının yaşam beklentisi oldukça yüksektir; yaklaşık 15 ile 40 yıl arasında yaşayabilirler. Unutulmamalıdır ki, kişi gerekli tüm bakımı sağladığı sürece, bu yaşam beklentisi hem vahşi hem de esaret altında aynıdır.

Ağırlık

Ağırlık, türlere göre oldukça değişkenlik gösteren bir diğer unsurdur. Bu durumlarda, en küçük akvaryum balığı yaklaşık 0,3 kilo ve en büyük 30 kilo ağırlığındadır. Balıkların büyümek ve gelişmek için özgürlükteki kadar fazla alanı olmayacağından, esaretin ağırlık üzerinde büyük etkisi vardır.

Davranış

Japon balıklarının davranışları, onu dünya çapında milyonlarca insanın favori evcil hayvanlarından biri yapan yönlerden biridir. Sakindir ve diğer türlerle çok iyi bir arada bulunur. Bir başka ilginç özellik de, bu balığın aynı türden yedi balıktan oluşan koloniler oluşturmasıdır, bu nedenle birkaç akvaryum balığı edinmeniz önerilir.

Akvaryumda çok fazla çatışmaya neden olmasalar da, diğer küçük balıklarla birlikte yaşamaktan kaçınmak önemlidir. Bunun nedeni, akvaryum balıkları büyüdükçe ağızlarına giren hemen hemen her şeyi yutabilmeleridir. En iyi seçenek, bu sorunu önlemek için onları yalnızca aynı türden diğer örneklerle birlikte tutmaktır.

Üreme

Japon balığı üremesi, yumurtalarını onlara demirlemek için bitkiler kullandığından, bol bitki örtüsü olan sularda gerçekleşir. Genellikle kış döneminden hemen sonra başlayan yıllık bir üreme döngüsüne sahiptir. Güney yarım kürede bu, Mayıs-Haziran ayları arasında gerçekleşir.

Bu balıklar dış döllenme ile çoğalırlar, bu nedenle yumurta ve spermlerinin aynı anda salınması gerekir. Bunu yapmak için erkek dişiyi habitatın etrafında kovalar. Onu yakalar yakalamaz, her ikisi de gametlerini (yumurta ve sperm) çevreleyen bitki örtüsüne bırakır.

Su sıcaklığı çok soğuksa daha uzun sürebilir, ancak genç yaklaşık 3 gün sonra yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkma konusunda bağımsızdırlar ve artemia gibi küçük eklembacaklılarla beslenirler. Zaman geçtikçe, 1 ila 3 yıl içinde büyümeye ve cinsel olgunluğa erişmeye başlayacaklar.

Japon balığı besleme

Vahşi doğada, akvaryum balığı deniz yosunu, larva, plankton, solucan ve hatta diğer türlerin küçük yumurtalarıyla beslenir. Ancak, esaret altında, özellikle büyük akvaryumlarda, genellikle larva ve kuru sebzelerle beslenirler.

suda aşağıya doğru bakan Japon balığı

Balık evdeyse, yukarıda anlattıklarımız veya petshop tarafından belirtilen başka bir ek ile de beslenebilir. Bitki ve hayvan besinlerinin kombinasyonu, bu türün optimal gelişimi için gereklidir.

Dikkate alınması gereken önemli bir husus, balığın günde üç defa çok az miktarda yemlenmesidir. Bunun nedeni ise sadece ilk iki veya üç dakika boyunca yiyecekleri yemeleri ve geri kalanının atılmasıdır.

Bakım

Japon balıklarının uzun ömürlü olması için tüm bakım ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu anlamda, tankın boyutu, aksesuarlar, temizlik ve diğer bazı hususları da dikkate almalısınız.

Japon balığı sürekli yüzmek için yeterli alana ihtiyaç duyar. Bu nedenle, 100 litreden (22 galon) az olmayan bir akvaryum satın almanız önerilir. Bu akvaryum küçük taşlar ve kaba kum ile süslenmelidir.

Akvaryum bitkileri söz konusu olduğunda, balıkların serbest dolaşımına müdahale etmemelidirler. Su sıcaklığı da balığın hastalanmasını önlemek için önemli bir unsurdur, bu nedenle 15 ila 22 derece Santigrat (60 ila 71 Fahrenheit) arasında olmalıdır.

Japon balığı, büyük para yatırımları gerektirmeyen ve bakımı çok kolay bir evcil hayvandır. Habitat ve besin açısından gerekli özen gösterilerek, mükemmel bir sağlık düzeyi ile gelişerek uzun yıllar yaşamaları mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castillo-Rivera, M., Ortiz-Burgos, S., & Zárate-Hernández, R. (2011). Estructura de la comunidad de peces estuarinos en un hábitat con vegetación sumergida: variación estacional y nictémera. Hidrobiológica, 21(3), 311-321.
  • Lorenzoni, M., Ghetti, L., Pedicillo, G., & Carosi, A. (2010). Analysis of the biological features of the goldfish Carassius auratus auratus in Lake Trasimeno (Umbria, Italy) with a view to drawing up plans for population control. Folia Zoologica, 59(2), 142-156.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.