Tatlı Su Akvaryumunun İdeal Sıcaklığı Nedir?

Bir akvaryumun sıcaklığını kontrol etmek, ilk defa akvaryum sahibi olanlar için karmaşık olabilir. Bu konuda bilmeniz gereken her şey burada.
Tatlı Su Akvaryumunun İdeal Sıcaklığı Nedir?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde bir akvaryum tutmak çok zahmetlidir, ancak tüm çaba buna değer. Balığın tertemiz suda uyum içinde yüzdüğünü izlemek herkesi büyüler ama bu noktaya gelmek emek ve bilgi ister. Örneğin, bir tatlı su akvaryumunun ideal sıcaklığı konusunda net olmak, balığın içinde uzun süre yaşayabilmesi için çok önemlidir.

Bu değer yıl boyunca nispeten sabit kalabilse de, bazı türlerin diğerlerinden daha fazla ısıya ihtiyaç duyduğu ve yıla bağlı olarak bazı balıkların üremek için sıcaklık artışlarına (veya düşüşlerine) ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam etmenizi öneririz.

Bir tatlı su akvaryumunun ideal sıcaklığı nedir?

Her şeyden önce, burada dikkatimizi tatlı su akvaryumlarına odaklayacağımızı vurgulamak gerekir, çünkü tuzlu su tankları çok farklı koşullar gerektirir ve her zaman daha düşük sıcaklıklarda olmalıdır. Deniz dışı balık tankları dünyasında, genellikle soğuk su balıkları ve ılık su balıkları olduğu söylenir.

Bu terim her tür hakkında fazla bir şey söylemese de, bir takım genellemeler oluşturmaya hizmet ediyor. Örneğin, tüm ılık su (veya tropikal) balıkları, sıcaklığın 20 °C’nin (68 °F) üzerinde olduğu su ortamlarında yaşar. Bu gruptaki örnekler lepistesler, platiler, discus balıkları veya danslardır.

Buna karşılık, en iyi 10 ila 20 °C arasında gelişen balıklar, soğuk su balığı olarak kabul edilir. Bu blokta çok az yerli temsilci vardır, ancak en ünlüsü şüphesiz Japon balığıdır (Carassius auratus ). Japon balıkları, bunların çok üzerindeki sıcaklıklara dayanabilse de, en iyi ılıman ortamlarda gelişirler.

Son olarak, 0 ila 10 °C arasındaki sularda gelişen kutup balıklarıdır. Lojistik nedenlerle, neredeyse hiçbir koruyucu bu grubun örneklerini evlerinde tutmaz. Tatlı su türlerinin büyük çoğunluğu tropikal veya ılık su türleri olarak kabul edilir ( altın balığı hariç).

tatlı su akvaryumu

Peki bir tatlı su akvaryumunun ideal sıcaklığı nedir?

Her türün belirli bir sıcaklık aralığı vardır, ancak ilk kez balık bakacak olanlar için bazı genellemeler yapılabilir. Bu alanda uzman web sitelerinin belirttiği gibi, neredeyse tüm tropikal balıklar tam 25 °C sıcaklıkta rahattır (bu sıcaklık 24 ila 27 °C arasında düzensiz olarak değişebilir).

Bu sabit sıcaklığı korumak için özel bir akvaryum ısıtıcısı almalısınız (kendi tankınız için yeterli güce sahip). İstenen limite (genellikle 25-26°C) ayarlayın ve suya koyun. Merak etmeyin, su istenilen sıcaklığa geldiğinde kapanacaktır.

Isıtıcı yanlışlıkla kapanabileceğinden, bozulabileceğinden veya sıcaklık aralığını kontrol edemeyebileceğinden, size suyun sıcaklığını her zaman söyleyecek bir termometre de alabilirsiniz.

Soğuk su balıklarınız varsa ( altın balığı gibi) işler biraz değişir. Bu tür için ideal sıcaklık 15 ila 18°C (59 ila 64 F) arasındadır, bu nedenle ısıtıcıya gerek yoktur. Öte yandan, yılın belirli aylarında bazen tanktaki suyun sıcaklığını düşürmek için (buharlaşma yoluyla) yüzey fanları takılması önerilir.

Belirli bir türden balık bakmak istiyorsanız bu kurallar geçerli değildir. Örneğin, birçok tropikal balık üreme aşamasına girmek için ara sıra sıcaklıkta bir artışa ihtiyaç duyar, ancak diğerleri sıcaklıkta küçük bir düşüşe ihtiyaç duyar. Tankınızda böyle bir değişiklik yapmadan önce iyi bilgi edinin.

Akvaryumunuzdaki suyu değiştirebilecek koşullar

Artık tropik bir akvaryum için ideal sıcaklığın 25°C (77 F) olduğunu, soğuk su akvaryumunun ise en iyi 18 ila 20°C (64 ila 68 F) arasında tutulacağını biliyorsunuz. Bununla birlikte, bazı değişiklikler akvaryumun mikro iklimini ara sıra değiştirebilir ve bunlar akvaryumun üyelerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Aşağıdaki listede size tankın sıcaklığının tehlikeli bir şekilde dalgalanmasına neden olabilecek durumları göstereceğiz:

  • Tankın yeri: Bir pencerenin önüne yerleştirilmiş bir tank, güneş ışınları doğrudan üzerine düşerse dramatik bir sıcaklık artışı yaşayabilir. Öte yandan, geceleri sıcaklıkta keskin düşüşler olacak (özellikle kışın).
  • Aydınlatma: Yetersiz aydınlatmaya sahip küçük balık tankları birkaç saat içinde çok ısınabilir.
  • Ani su değişimleri: Musluktan veya şişeden gelen su her zaman ısıtılmış bir akvaryumdan gelen sudan daha soğuktur. Çok sert değişiklikler yaparsanız (tank hacminin %50’si veya daha fazlası) ekosistemi bozmanız olasıdır.
  • Arızalı ısıtıcı: Kışın en soğuk ayında bağlantısı kesilen bir ısıtıcı yıkıcı olabilir. Bu nedenle, tank sıcaklığını her zaman bir aksesuar termometresi ile izlemek çok önemlidir.

Bu dış etkenlerin ötesinde, tüm balıkların iyi olması için sabit bir termal aralığa ihtiyaç duyduğu belirtilmelidir. Dalgalanmalar strese ve balığın ölümüne neden olabilir, bu nedenle akvaryumunuzu kurmadan önce dikkatlice seçin.

akvaryumda yüzen Japon balığı.

Bir tatlı su akvaryumunun ideal sıcaklığına ulaşmak göründüğünden daha kolaydır. En önemli şey, tankınız için evin sıcaklık değişimleri daha az olan bir bölümünü seçmektir ve bundan sonra ısıtıcı işin geri kalanını yapacaktır. Tabii ki, her gün izlemeli ve sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Ara sıra meydana gelen bir aksiliğin büyümesini önlemenin tek yolu budur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.