Akvaryumunuz İçin Harika Balıklar

Parlak renkleri ve harika görüntüleri ile akvaryumunuz için güzel bir parça haline getirebileceğiniz bazı balık türleri nelerdir dersiniz? Bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.
Akvaryumunuz İçin Harika Balıklar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Su altı dünyası, inanılmaz şekillere, renklere ve boyutlara sahip pek çok canlı çeşidini barındırıyor. Bazı mercan tipleri küçük, bazıları da mavi balinalar gibi çok büyükler. Ayrıca, akvaryumunuz için ideal olabilecek harika balık türleri de var.

Bazı balıklar çok parlak renklidir ve kendi ölçülerine göre çok ilgi çekici şekilleri vardır. Çoğu durumda, bu renkler ve desenler de, aslında, onları avlamak isteyen türlere karşı bir kamuflaj görevi görür.

Balıklar çok iyi birer ev hayvanı olabilirler. Bu, özellikle evinde çok fazla yer olmayanlar veya hayvanları ile geçirecek çok fazla zamanı olmayanlar için daha çok görülen bir durumdur. Akvaryum sahibi olmak, çocuklarınıza da nasıl sorumlu bir hayvan sahibi olunacağını öğretmek için de güzel bir yol olabilir.

Aşağıda, akvaryumunuz için çok güzel seçenekler olabilecek harika balık türlerine ilişkin bazı fikirlere yer veriyoruz. Balık seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bu işi bilen birisine danışarak akvaryumunuzdaki tüm balık türlerinin iyi geçineceği bir ortam yaratmak.

Mandalina balığı

Mandarin kayabalığı olarak da bilinen Mandalina balığı (Synchiropus splendidus), muhteşem renklere sahip bir balıktır. Tuzlu su akvaryumlarında oldukça popüler olan üzgün balığı (dragonet) ailesinin bir ferdidir. Bu türler, Pasifik Okyanusu kökenlidir.

Mandalina Balığı

Uzun bir vücudu ve öne doğru çıkıntılı gözleri vardır. Bu balıklar, genellikle 5 cm’den biraz daha büyük bir boya kadar büyürler ve iki tane sırt yüzgeçleri vardır. Çok parlak bir renkleri vardır ve muhteşem desenler taşırlar. Pullarının rengi normalde mavidir ve bunların üstünde turuncu, sarı ve yeşil kıvrımlar görülür.

Lepistes

Yurt dışında Guppy olarak tanınan bu türe adını Lechmere Guppy isimli, bu balığı bulan kişi vermiş. Kolayca bakılabilmesi sebebiyle, evlerdeki akvaryumlar için en popüler balıklardan birisidir. Erkek lepistesler dişilere göre daha renkli oluyorlar ve bu balık türü her 30 günde bir yavruluyor.

Akvaryumdaki lepistesler

Akvaryumunuz için harika balıklar: Palyaço balığı

Anemon balığı olarak da bilinen Palyaço balığı, akvaryumlar için en güzel türlerden birisi ve pet shopların en çok aranan balıkları arasında. Bu muhteşem balıklar, başrolünde bir Palyaço balığı olan Kayıp Balık Nemo filmiyle ünlü oldular.

Kayıp Balık Nemo ile ünlenen Palyaço Balığı

Vücutları genellikle turuncu ile sarıdır ve siyah kenarlara sahip geniş beyaz çizgileri vardır. Yüzgeçlerini de çevreleyen bir siyah çizgileri de vardır. Renkleri ve desenleri ile farklılık gösteren birkaç Palyaço balığı çeşidi daha bulunuyor. Bu tülerin her biri çok güzel ve albenililer. En büyükleri yaklaşık 18 cm uzunluğa kadar ulaşıyor, en küçükleri de 10 cm’ye kadar büyüyebiliyor.

Diskus balığı

Diskuslar, akvaryumların kralı olarak görülüyorlar. Aynı zamanda çok sosyal olan bu tür, oldukça güzel görünüme sahip bir balık cinsi. Orta büyüklükteki bu balık cinsi, bir diske benzer şekilde basık ve yuvarlak bir vücut yapısına sahip. Yüzgeçleri oldukça uzun ve küçük bir ağızları ile pırıl pırıl parlayan gözleri var.

Akvaryumunuz için Diskus balığı

Bu göz kamaştırıcı balık cinsinin rengi, türüne göre de değişiyor. Diskus balıkları, normalde parlak mavi, yeşil, mor ve hatta kırmızı olabilir. Bazıları tek bir renge sahipken, diğerleri muhteşem desenlere sahip olabilirler. Vücutları, ayrıca, 9 koyu dikey çizgiye sahiptir ve bu çizgileri kamuflaj için veya eşleriyle iletişim kurmak için kullanırlar.

Akvaryumunuz için Denizatı

Su altı dünyasının ve akvaryum dünyasının en güzel hayvanlarından birisidir. Syngnathidae familyasından gelirler ve vücutlarında kemiksi halkaların oluşturduğu bir dış iskelet bulunur. Denizatları orta boy bir buruna sahiplerdir ve kafalarının üzerinde de beş uçlu bir taç bulunur.

Akvaryumunuz için Denizatı

Genellikle, denizatlarının renkleri fildişinden koyu kestaneye kadar bir aralıkta değişebilir. Bu canlının boyu türüne göre değişebilir, ancak en büyüklerinin boyu yaklaşık 25 cm’yi bulabiliyor.

Kavgacı Siyam balığı

Beta olarak da tanıdığımız Kavgacı Siyam balığı, bu ismi zamanında Taylandlılar’ın bu balıkları dövüştürmek için kullanmasından alıyor. Çok göz alıcı olan bu balık tipi tatlı su akvaryumlarının de en popüler türlerinden birisi.

Kavgacı Siyam balığı, Anabantiformlardan Gurami (Osphronemidae) familyasına ait bir tür. Güney Doğu Asya’dan gelen bu balıkların doğal renkleri yeşil ve kestane.

Akvaryumlarda yetiştirilen çeşitlerinin pek çok diğer rengi de mevcut, oldukça göz alıcı özelliğe sahipler ve çok çeşitli yüzgeçleri var. Oldukça zarif olan bu balıkların bakımı da son derece kolay, bu sebeple pek çok akvaryumda onlara rastlayabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız bu balık türlerinin herhangi biri akvaryumunuz için çok güzel ve renkli bir dokunuş yaratacaktır. Evinize özel bir ortam yaratmış olacak ve bu evcil hayvanların bakımını yapıyor olmanın tadını çıkaracaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.