Mandalina Balığı Hakkında Merak Edilen 5 Şey

Okyanustaki en güzel balıklardan biri olarak kabul edilen mandalina balığı, onu türü içinde benzersiz ve gerçekten meraklı bir hayvan yapan çeşitli özelliklere ve ayırt edici özelliklere sahiptir. Bu balık hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Mandalina Balığı Hakkında Merak Edilen 5 Şey

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2022

Mandalina balığı veya mandalina ejderi adını, eski zamanlarda Çin imparatorlarının giydiği tuniklere benzeyen vücudunun yoğun ve çeşitli renklenmesine borçludur. Bilimsel adı Synchiropus splendidus’tur ve Hint ve Pasifik okyanuslarının tuzlu sularının mercanları arasında bulunur.

Nispeten küçük bir hayvandır ve yetişkinlik döneminde sadece 8 santimetreye (3 inçten biraz fazla) ulaşır. Mercanların kayalık alanları arasında daha fazla görünürlük sağlayan büyük gözleri olan yuvarlak bir kafası ve uzun bir gövdesi vardır. Aynı zamanda, birkaç sıra çok ince dişle donanmış, uzatılabilir bir ağza sahiptir. Ayrıca iki pektoral yüzgeç, iki pelvik yüzgeç, iki sırt yüzgeci, bir anal yüzgeç ve bir kuyruk yüzgeci vardır.

Mandalina balığı diyeti

Mandalina balığı omnivordur, ancak diğerlerinin yanı sıra küçük yavrular, kabuklular, deniz solucanları gibi diğer canlı hayvanlarla beslenmeyi tercih eder. Görsel kapasitesi sayesinde denizin kayalıklarının oluşturduğu karanlık alanlarda avını yakalayabilir.

Mandalina balıklarının habitatı ve üremesi

Bu balık, Hint ve Pasifik okyanuslarının ılık ve tropikal su diplerinde, 1 ila 18 metre (3 ila 60 fit) derinliklerde ve 24 ila 26 santigrat derece (75 ila 79 Fahrenheit) arasındaki sıcaklıklarda yaşar. Batı Pasifik, Malezya, Endonezya, Filipinler ve Avustralya bölgelerindeki mercan resiflerini tercih ediyor. Üreme yıl boyunca birkaç kez gerçekleşir ve her seferinde 200 ila 300 balık doğurur.

Döllenmiş yumurtalar akıntıda 20 saat “yüzer” ve bu süre zarfında yaklaşık 1 milimetrelik larvaları yumurtadan çıkarmaya başlarlar. Yumurtadan çıktıktan sonra planktonla beslenmeye başlarlar. İki hafta sonra av aramak için resife giderler.

Artık mandalina balıklarının temel özelliklerini bildiğinize göre, bu hayvanın türünün en meraklı ve en özellerinden biri olarak kabul edilmesinin nedenleri burada.

Mandalina balığı.

Mandalina balığı hakkında merak edilenler

1. Renkleri

Bu fantastik balıklar, hücresel pigmentlerinde mavi renge sahip olan bilinen iki türden biridir. Kafaları sarı ve turuncu ile karıştırılmış gök mavisi bir arka plandır. Gövde ağırlıklı olarak yoğun mavi çizgili turuncu renktedir.

Sırtının ucunda turuncu, mavi ve yeşil çizgili daha koyu. Sırt yüzgeçleri gövdesine benzer bir renge sahiptir, ancak kenarları gösterdikleri parlak mavi renkle dikkat çeker. Son olarak, gözleri turuncu ve ağzı açık mavidir.

Renklendirmesi esas olarak iki şey için kullanılır. Biri mercanların arasında kendini kamufle edip fark edilmeden gitmek, diğeri ise yırtıcıları tehlike konusunda uyarmak.

2. Çiftleşme

Kur, alacakaranlıkta, birkaç dişi, erkeklerin dairesel bir geçit töreninde olduğu yere yaklaştığında başlar. Dişi eşini seçtiğinde, erkeğin pelvik yüzgeci üzerine yatar. Ardından, her ikisi de karınlarını birbirine yapıştırır ve resifin 1 metre (3,3 fit) üzerinde yüzer.

Son anda erkek spermi bırakır ve dişi de aynısını yaparak 300 yumurtaya kadar bir kütle bırakır. Karşılaşma bittiğinde, hem dağılın hem de kendi taraflarına yüzerek uzaklaşır.

Genellikle dişiler resifte daha büyük erkekleri tercih eder. Bununla birlikte, bu türle ilgili ilginç olan şey, daha küçük erkeklerin üreme ve böylece soylarını korumak için bir strateji geliştirmiş olmalarıdır. Dişi yumurtalarını bıraktığında, daha küçük balıklar bazılarını dölleme umuduyla spermlerini serbest bırakır.

3. Davranış

Mandalina balığı çok sessiz bir hayvandır, insani terimlerle “utangaç” olduğu bile söylenebilir. Genellikle gece hayvanları oldukları için gündüzleri onları gözlemlemek çok zordur; gece ise çiftleşmek veya avlanmak için saklandıkları yerlerden çıktıkları zamandır.

Öte yandan, resifteki diğer balık türleri ile herhangi bir sorunu olmamasına rağmen, bir akvaryuma iki mandalina balığı koyarsanız, kendi türleriyle çok bölgeci oldukları için ölümüne savaşırlar .

4. Savunma

Bu balık türü pulsuz balık grubuna aittir. Ancak bu savunma eksikliğini gidermek için mandalina balığı tüm vücutlarını kaplayan yapışkan bir madde üretir. Bu kaplamanın çok hoş olmayan bir kokusu vardır ve yırtıcılar için zehirlidir. Ayrıca bu yağlı film onu çeşitli cilt hastalıklarından da korur.

Mandalina balığı.

5. Akvaryumlarda yaşam ve beslenme

Akvaryumlar mandalina balıklarının iyi durumda olmasını sağlamak için 150 ila 200 litre (32 ila 44 galon) kapasiteye sahip ve yeterince geniş olmalıdır. Aynı şekilde suyun doğal ortamındaki gibi, yani 24 ila 26 santigrat derece (79 ila 82 Fahrenhayt) arasında olması sağlanmalıdır.

Öte yandan akvaryumun aydınlatması düşük ve saklanabileceği yerler olmalıdır. Aynı şekilde, bu türün iki erkeğinin bölgesel olmaları nedeniyle aynı akvaryuma dahil edilmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Mandalina balığını akvaryumda beslerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri beslenmesidir. Vahşi doğada, bu balık esas olarak canlı hayvanlarla beslenir. Yapay ortamlarda bu tür bir av genellikle bulunmaz, bu nedenle beslenme sorun olabilir.

Bu nedenle akvaryumlar, balıkların beslenebileceği bentik fauna ve solucan bulabileceği olgun bir ekosisteme sahip olmalıdır. Ayrıca balıkların yemesi için akvaryuma canlı olarak sokulması gereken küçük kabuklular olan artemia yetiştirmeniz de önerilir.

Öte yandan Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, mandalina balıkları ölü av ve pul yem yemeyi öğrenmek ve buna uyum sağlamak için eğitilebilir. Ancak bazıları bu tür yiyecekleri ve yemek yemeyi reddedebilir ve sonunda ölebilirler.

Bu balık, doğal ortamında yaşayabildiği 15 yıla kıyasla akvaryumlarda 6 yıla kadar yaşayabilir. İlginizi çekebilir ...

Tropikal Balıklar Hakkında 5 İlginç Gerçek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Tropikal Balıklar Hakkında 5 İlginç Gerçek

Canlı renklere ve desenlere sahip tropikal balıklar, resif ekosisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Farklı renkleri ve desenleri tanıyabili...  • He S, Li L, Lv LY, Cai WJ, Dou YQ, Li J, et al. Mandarin fish (Sinipercidae) genomes provide insights into innate predatory feeding. Communications biology. 2020;3(1):361.
  • Li W, Hicks BJ, Lin M, Guo C, Zhang T, Liu J, et al. Impacts of hatchery-reared mandarin fish Siniperca chuatsi stocking on wild fish community and water quality in a shallow Yangtze lake. Scientific reports. 2018;8(1):11481.
  • Ohno Y, Otaki JM. Eyespot colour pattern determination by serial induction in fish: Mechanistic convergence with butterfly eyespots. Scientific reports. 2012;2:290.
  • Peng J, Dou YQ, Liang H, He S, Liang XF, Shi LJ. Social Learning of Acquiring Novel Feeding Habit in Mandarin Fish (Siniperca chuatsi). International journal of molecular sciences. 2019;20(18).

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.