Kalamar ile Mürekkep Balığı Arasındaki Fark

Kalamar ile mürekkep balığı arasındaki farklardan bir tanesi şekilleridir. Kalamar daha uzun ve silindir şeklindeyken, mürekkep balığı daha düz ve yuvarlak şekildedir.
Kalamar ile Mürekkep Balığı Arasındaki Fark
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kalamar ile mürekkep balığı birçok açıdan benzeyen yumuşakçalar sınıfında olsalar da, aralarında birtakım farklar mevcuttur. Bugün, bu farklılıkları görebilmeniz için her iki hayvan hakkında bilgiler vereceğiz.

Kalamarın önemli karakteristik özellikleri

Kalamarlar Teuthida takımını oluşturan kafadanbacaklılardır. Bu takımda günümüzde farklı kalamar türlerini kapsayan iki alt takım bulunmaktadır; Oegopsina ve Myopsina.

Oegopsina alt takımı ünlü dev kalamar da dahil olmak üzere farklı türlerden gelen çeşitli ailelerden oluşmaktadır. Diğer yandan, Myopsina alt takımını oluşturan Loliginadae isimli bir aile vardır.

Kalamarlar; mürekkep balığı, ahtapot ve notilusa benzeyen etçil ve omurgasız hayvanlardır. Anatomik olarak iki ana dokunacı ve sekiz kolu vardır.

Kalamar ile mürekkep balığı: kalamarın diğer özellikleri

Kalamarların dokunaçları, üzerinde güçlü vantuzlar bulunan kaslı bir yapıdadır. Dev kalamar gibi bazı türleri dokunaçlarını tekrar çıkartabilirler. Bu özellik, yaralanma sırasında oldukça kullanışlıdır. Ayrıca bazen avcılardan kaçmak için kasıtlı olarak dokunaçlarını çıkartabilirler.

Kalamarların başka bir tipik özelliği ise kendilerine özgü dolaşım sistemleridir. Bu sistem, iki brankiyal ve bir sistematikten kalpten oluşmaktadır. Brankiyal kalp, kanı iki solungaca pompalarken; sistematik kalp kanı tüm vücuda yollar. Su ekosisteminde nefes alabilmeleri için kalamarların iki solungaçları olduğunu hatırlatırız.

kalamar

Kalamarın kamuflaj özelliği

Kalamarların derilerinde kromatofor olarak bilinen özel hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler pigmentler içerir ve ışığı yansıtabilir.

Derilerine renk sağlayan bu hücreler, ayrıca kolay bir şekilde renk değiştirmelerini sağlarlar. Bu da kalamarın çevresine uyum sağlayabilmesini sağlar. Bu savunma stratejisini yanı sıra avcılarını şaşırtmak için mürekkep fırlatabilirler. Böylece kaçmak için zaman kazanmış olurlar.

Ayrıca, kalamarların böyle çarpıcı renklere sahip olmalarının bir sebebi de bu yoğun renk hücreleridir (kromatofor). Aslında, bu iki tür arasında çok çeşitli renk ve desen farklılıkları bulunmaktadır.

Mürekkep balığının önemli karakteristik özellikleri

Mürekkep balığı da kafadanbacaklı olmasına rağmen Sepiida takımına aittir. Bu takımda, mürekkep balığının yüzden fazla çeşidi bulunur.

Mürekkep balıkları orta boylu yumuşakçalardır ve yetişkinliklerinde 40 cm’e kadar uzayabilirler. Vücutları yuvarlak şekildedir. Ayrıca vücutlarında hafif bir basıklık vardır.

Yine de en ilginç özelliklerinden bir tanesi, ağızlarında toplanmış olan yaklaşık 10 düzensiz dokunaçtır. Dokunaçların beşi daha kısadır ve her birinde iki sıra vantuz bulunur.

bir kafadanbacaklı

En uzun dokunaç çifti geri çekilebilir ve diğer dokunaçlarına kıyasla üç katına kadar uzayabilir. Bu uzun dokunaçların ucunda düzensiz birçok vantuz bulunur. Bu uzun dokunaçlar sayesinde mürekkep balıkları avlarını yakalayabilirler. Ayrıca, üreme aşamasında da oldukça yararlıdırlar.

Kalamar ile mürekkep balığı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar

Bu su hayvanlarına biraz da olsa aşina olduğunuza göre, şimdi kalamar ve mürekkep balığı arasındaki farklılıkları az çok çıkartabilirsiniz. Ancak, bu türler arasındaki benzerlikler tesadüfi değildir. Genetik olarak benzer oldukları için anatomileri ve fizyolojileri de birbirlerine benzer.

Ancak,  kalamar ile mürekkep balığı arasındaki ana farklılıklarından bir tanesi de dış görünüşleridir. Mürekkep balığının vücudu yuvarlak ve hafif basıkken; kalamarlar daha uzun ve silindir şeklindedir.

Kalamar ile mürekkep balığı arasındaki bir diğer fark ise boyutlarıdır. Mürekkep balıklarının boyları 40 cm’i bulurken; kalamarlar 60 cm’i bulabilmektedir. Hatta, dev kalamar gibi bazı türlerin boyları 1520 cm’i bulabilmektedir.

Ayrıca kalamarların iki dokunaçlarının ve sekiz vantuzlu kollarının olduğunu belirtmek gerekir. Diğer yandan, mürekkep balıklarının ağızlarında kalamarlarınkinden daha küçük görünen 10 adet dokunaçları vardır.

Kalamar ile mürekkep balığı arasındaki önemli bir başka farklılık ise iç kabuklarının şeklidir. Kalamarınki ince, düz ve saydamdır ve kıkırdak dokudan oluşmaktadır. Ayrıca tüy şeklinde görünebilmektedirler.

Mürekkep balıklarının iç kabuğu da tam tersine kaşık şeklindedir. Kabuğunun çoğu kalsiyum ve karbonattan oluşur; bu yüzden kabuğu beyazdır. Bu iki tür arasındaki belirgin özelliklerinden bir tanesi de budur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.