Apartman Yaşamı İçin En Uygun Evcil Hayvanlar ve Köpek Irkları

Apartman yaşamı için en iyi köpek ırklarının ve bunun için pek de ideal olmayan köpek ırklarının bu listesini derlemek istedik.
Apartman Yaşamı İçin En Uygun Evcil Hayvanlar ve Köpek Irkları

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2021

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, tüm hayvanlar size göre değildir. Dağınıklık yapabilir, bina kurallarınızı ihlal edebilir veya dar alan nedeniyle sorun çıkarmaya başlayabilirler. Apartman yaşamı için ideal köpek ırkları vardır ve böyle bir alana asla uyum sağlayamayacak olan başka köpek ırkları da vardır.

Buradaki en büyük sorun, birçok insanın bu gerçeği görmezden gelmesidir. Bir hayvanı sadece sevdikleri için sahiplenme hatasına düşerler, hayvanın ve toplumun iyiliğini hiç düşünmezler.

Bu yüzden apartman yaşamı için en iyi köpek ırklarının ve bunun için pek de ideal olmayan köpek ırklarının bu listesini derlemek istedik.

Apartmanlarda Yaşanmaması Gereken Köpek Irkları

Teoride, insanın en iyi arkadaşı oldukça uyumludur. Bununla birlikte, belirli dinamikleri, boyutları ve davranışları nedeniyle dar, kontrollü alanlarla uyumlu olmayan bazı köpekler vardır.

Büyük köpekler biraz daha kaba olma eğilimindedir ve daha büyük yaşam alanlarına ihtiyaç duyar. Ek olarak, büyük bir köpeğin davranışı çoğunlukla korumaya, bölgeselliğe ve hakimiyet sergilemeye yöneliktir.

Bu nedenle, çok büyük köpekler, diğer köpeklerle (nasıl geçindiklerine bağlı olarak), küçük çocuklarla veya kapalı ve kalabalık ortamlarda komşularla birlikte yaşamak için en iyi seçenek değildir. Bazı ülkelerde belirli köpek ırkları üzerinde belirli kısıtlamalar vardır ve birçok sahip, evcil hayvanlarında köpekler için çok rahatsız edici olan ağızlıklar kullanır.

Apartman Yaşamı için Yorkshire Teriyerleri, Malta Teriyeri ve Diğer Köpek Irkları

Neyse ki apartman yaşamının dinamiklerine mükemmel uyum sağlayan birkaç köpek ırkı var. Bu kategoride öne çıkan bir cins, yönetilebilir alanlarda yaşaması gereken oldukça aktif ancak kontrol edilebilir bir köpek olan Minyatür Pinscher’dır.

ingiliz buldog

Apartman yaşamı için diğer en iyi köpek ırkları Malta, Yorkshire Terrier, Kaniş, Pug ve Shih Tzu’dur. Tüm bu köpek ırklarının çok uysal kişilikleri vardır, özellikle sahiplenici değildirler ve çocuklarla iyi geçinirler. Bu köpeklerin en önemli özelliklerinden biri, hepsinin kısa bacaklara sahip olmalarıdır.

Bir İngiliz Bulldog bile oldukça iyi uyum sağlayabilir çünkü yavaş, küçük ve ağır adımlar atarlar. Benzer bir şey Dachshund’lar için de geçerlidir. Bu ırkların tümü apartmanlarda yaşayan insanlar için idealdir.

Kediler: Apartman Sakinleri için İdeal Evcil Hayvan

Bazı köpek ırkları apartman ortamında gayet mutludur. Ancak, her türden ev kedisi mükemmel bir seçenek olacaktır. Dikkatli, temiz hayvanlardır – ayrıca işlerini bir kum kabına yaparlar.

Köpeklerin aksine, kedilerin yürüyüşe çıkarılması gerekmez ve bir bahçeniz varsa, hazır olduklarında macera aramak için dışarı çıkacaklardır. Birçok insan, herhangi bir sorun yaşamadan aynı anda birkaç kediyi evinde kolayca barındırabilir.

Kaplumbağalar, Hamsterler ve Balıklar Neden İyi Seçeneklerdir?

Bu hayvanların, üçünün de gelişmek için kendilerine ait bir ekosisteme ihtiyacı vardır. Sağlayabileceğiniz yapay alan, tıpkı bu üç evcil hayvan gibi kontrol edilebilir olacaktır.

Bir hamster ya da tavşanın kafesinden çıkmasının bir felakete yol açması için neredeyse hiçbir neden yok. Örneğin kaplumbağalar evinizin her yerinde özgürce dolaşabilir ve yavaş oldukları için bunu bir gün içinde bile tamamlayamazlar.

Ancak, evinizde dolaşırken her zaman dikkatli olun, böylece yanlışlıkla üzerine basmayın. Yapmanız gereken diğer şeyler, evcil hayvanınızı beslemek, onu temizlemek ve onunla birlikte olmanın tadını çıkarmak gibi bariz, basit günlük görevlerdir.

Dikkat! Bu Köpek Irkları Apartmanlarda Yaşamamalı

Bu sadece bir büyüklük meselesi değil, aynı zamanda bir doğa meselesidir. Pitbul ve Doberman gibi ırklar agresif olabilir. Ve eğer saldırırlarsa, hasar, etkilenen tüm taraflar için onarılamaz olabilir. Bir apartman dairesinde yaşamanın hapsi, köpeğinizin kişiliğini daha da kötüye götürebilir.

kapının önünde yatan doberman

Bu grup aynı zamanda Terrier ve Amerikan Staffordshire’ı da içerir. Bu köpekler daha sonra sahiplerini oldukça kıskanmaya başlarlar. Kapalı alanlarda olduklarında beklenmedik bir şekilde çocuklara, yetişkinlere veya diğer köpeklere karşı tavır alabilirler.

Çoğu Batı ülkesinde, evcil hayvanlarının yaptığı şiddet eylemlerinden köpek sahipleri sorumludur. Bunun sonucunda para cezaları, suçlu hayvana ötenazi ve hatta kısa hapis cezaları verilebilir.

Tüm hayvanlar kapalı alanlarda yaşamak üzere tasarlanmamıştır ve her hayvanın kendi kişiliği ve tercihleri vardır. Evcil hayvanınızı eğitmek yardımcı olacaktır, ancak mizaç değişiklikleri sadece birkaç saniye içinde gerçekleşebilir. Bu nedenle apartman yaşamı için en iyi evcil hayvan veya köpek ırklarından birini seçmek oldukça önemlidir.

Ana görüntü kaynağı: Torne İlginizi çekebilir ...

Apartman Köpekleri: Küçük Mekanlarda Yaşayabilen Irklar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Apartman Köpekleri: Küçük Mekanlarda Yaşayabilen Irklar

Her köpek küçük alanlarda yaşayamaz ama bahsedeceğimiz bu köpekler ile bu mümkün! Eviniz büyük olmasa bile hayvanın arkadaşlığının tadını çıkartabi...