Evcil Hayvan Sahiplenmek Mi Sahiplenmemek Mi?

Bir evcil hayvan sahiplenmek ya da sahiplenmemek, hayatınızın bir noktasında ortaya çıkabilecek bir ikilem olabilir. Belki de bu endişe, bir evcil hayvan satın almak veya bir barınaktan birini seçmek arasında bir karar vermekle ilgilidir. Ancak, aileye insan olmayan bir üye ekleme zamanının doğru olup olmadığından emin olmalısınız.
Evcil Hayvan Sahiplenmek Mi Sahiplenmemek Mi?

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2020

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verirseniz, ona bakmak için sorumluluk sahibi olmak esastır.

Milyon dolarlık soru: İnsanlar neden evcil hayvan ister?

evcil hayvan olarak tavşan

Kendinize sormanız gereken ilk soru neden hayvanınız olmasını istediğinizdir. Bu nedenle, bir hayvana sahip olmanın, yaşamları boyunca onların sorumluluğunu almayı gerektirdiğini her zaman açıkça belirtmelisiniz. Bir evcil hayvana sahip olmak ile birlikte dostluk, neşe ve bir sürü fayda gelir. Ancak, sahiplenmek için gereken sorumluluğu unutmamalısınız.

Örneğin, bir yetiştiriciden alacağınız sevimli ve pahalı bir hayvan arkadaşlarınıza hava atmak ya da şık bölgelerde yürüyüşe çıkarken her zaman iyidir. Yani, ana hedefiniz buysa, bütçenize göre satın almalısınız. Her şeyden önce, bir hayvanlar göstermelik şeyler olmak yerine sevmeniz ve bakımını üstlenmeniz gereken canlı varlıklardır.

Ayrıca, kararınız bir hayvan satın almaksa, yetiştiricinin iyi bir üne sahip olduğundan emin olmalısınız. Evcil hayvan ticaretinde bazen karanlık bir taraf vardır ve hayvanlara iyi bakılmayabilir. Öte yandan, yüzlerce terk edilmiş evcil hayvan, aşırı kalabalık barınaklar, sokak hayvanları bulunmaktadır ve binlerce hayvan yasadışı çiftliklerde kalabalık bir biçimde yaşamaktadır ve daha sonra evcil hayvan mağazalarında sergilenmektedir.

Sahiplenmek mi sahiplenmemek mi? Asıl soru bu. Koşullar sizin için uygunsa ve gerçekten bir hayvanınız olmasını istiyorsanız, o zaman kendinizi veya çocuklarınızı evinizi bir evcil hayvanla paylaşmaktan mahrum bırakmayın.

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Şimdi, daha önce hiç evcil hayvanınız olmadıysa ve bir hayvan sahiplenme olasılığını düşünüyorsanız, ancak şüpheleriniz varsa, son kararı vermeden önce kafanızda bir dizi soruya cevap vermelisiniz:

  • Aileye yeni bir üye eklemek için evinizde yeterli alanınız var mı?
  • Onları düzgün besleyebilir, düzenli olarak veterinere götürebilir, iç parazit tedavilerini ve tüm aşılarını yaptırabilir misiniz?
  • Bütçeniz, sorumlu bir sahip olmanın maliyetlerini karşılıyor mu?
  • Onları yürüyüşe, tuvalet molalarına götürmek, onlarla oyun oynamak vb. için zamanınız var mı?

Bu sorular, finansal durumunuza, zamanınıza ve alanınıza göre size en uygun hayvan türünü bulmak için de iyidir.

Mantıksal olarak gönlünüzden geçen bir evcil hayvan seçin

Tüm bu sorular çözüldükten ve bir hayvanı sahiplenmeye karar verdiğinizde, şüpheye düşmeyin. Kurtarıcılar ve barınaklar, ikinci bir şansı hak eden bu harika hayvanlarla doludur, bunu iyi biliyorsunuz. Ayrıca, hem safkan ırklar hem de karma cinsler, ayrıca hem yavrular hem de yetişkinler terk edilmektedir.

Kalbinizi ve mantığınızı kullanarak, kesinlikle sizin veya aileniz için en iyi arkadaşı bulacaksınız.

Ya da belki onu sokakta da bulabilirsiniz. Ne yazık ki, bu durumda olan birçok hayvan vardır. Bu durumda, onlara dikkatlice yaklaşın ve hayvanın başka bir ailesi olmadığını öğrendikten sonra, veterinere bir kontrol için götürün ve bakım konusunda tavsiyeler alın.

Sahiplenin. Pişman olmayacaksınız.

kedi ve köpek sahiplenen kadın

Bir evcil hayvan sahiplenmek ya da sahiplenmemek yönündeki kararınızı vermek, onlara verebileceğiniz sorumluluk ve sevgiye öncelik vererek çözülmelidir.

Yapabiliyorsanız, ailenize refakatçi bir hayvan eklemekten kendinizi mahrum etmeyin ve tüm faydalarından yararlanın.

Bu yüzden onlara bakabileceğinizden ve onlara saygı gösterebileceğinizden emin olmalısınız. Yeni arkadaşınız, seviliyorsa, ona verdiğiniz tüm sevgiyi nasıl geri ödeyeceğini bilecektir.

İlginizi çekebilir ...
Mutlu Olmak için Evcil Hayvan Sahiplenin
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Mutlu Olmak için Evcil Hayvan Sahiplenin

Hayvanların insanları daha mutlu ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Henüz evcil hayvanınız yoksa mutlu olmak için bir tane sahiplenebilirsiniz.