Evcil Hayvan Sahibi Olmak Bize Neler Öğretir?

Her ne kadar evcil hayvan sahipleri hayvanları eğitseler de, gerçek şu ki; evcil hayvanlarımız bize sevgi ve koşulsuz sadakat gibi hayat dersleri de veriyor.
Evcil Hayvan Sahibi Olmak Bize Neler Öğretir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her ne kadar eğitim genellikle evcil hayvan sahibi tarafından köpeğe verilse de, birlikte yıllar boyunca yaşadıktan sonra, evcil hayvanlardan çok değerli hayat dersleri alabilirsiniz. Evcil hayvan sahibi olmak bizlere neler öğretir? Cevabı için bu makaleyi mutlaka okuyun.

Evcil hayvan sahibi olmak, insanların yaşamda iyi değerler elde etmelerini sağlar. Evcil hayvanı olan insanlar farklı birer insan olurlar. Başka bir varlığın yaşamı ile ilgili endişelenmek zorunda olmamız bizi doğrudan etkiler.

Bir evcil hayvan evlat edindiğiniz zaman var olan tüm seçenekler ile ilgili fikri olmayan insanlar vardır. Gerçekte, hem deneyimleriniz hem de bakış açılarınız değişir; çünkü küçük arkadaşınız sizin üzerinizde iyi bir etki bırakacaktır.

Evcil Hayvan Sahibi Olmak İnsanlara Disiplin Sahibi Olmayı Öğretir

Evcil hayvanınızdan öğrendiğiniz hayat derslerinden biri, bir rutine sahip olmanın ne kadar önemli olduğudur. Hiç organize bir birey değilseniz, evcil hayvan sahibi olmak konsantre olmanıza yardımcı olabilir.

Bir hayvana bakmak, hayvanın hayatta kalmak için size bağlı olduğu anlamına gelir. Evcil hayvanın güvenliği için bir rutine uymaya ihtiyaç duyulması, sahiplerine nasıl disiplin sahibi olunacağını öğretir.

Örneğin, bir kediniz varsa, onu taramanız, beslemeniz ve onunla birlikte sosyalleşmeniz gerekir. Tüm bu görevler, kedinin keyifli ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için gereklidir. Bunun yanı sıra, bu görevleri özellikle eğitim söz konusu olduğunda hemen yapmaya başlamanız gerekir.

Yetişkinler Nasıl Tekrar Oyun Oynanacağını Öğrenir

Bazen yetişkin insanlar, oyun oynamanın sadece çocuklar için olduğunu düşünür. Bir hayvanı hayatınıza soktuğunuz zaman, evcil hayvanınız size bir başka önemli hayat dersi verecektir: Tekrar oyun oynamak.

Herkesin hayvanlarını eğitmek ve onlarla olan bağını güçlendirmek için eğlenmesi ve evcil hayvanlarıyla etkileşime geçmesi gerekir. Evcil hayvan sahibi olmak, içinizdeki çocuğu uyandırmak için iyi bir yoldur.

parkta sahibiyle oynayan köpek

Bu etkileşim aynı zamanda insanları ebeveyn olmaya hazırlar. Başka bir canlıya nasıl bakılacağını öğrenmenin ötesinde, evcil hayvanlar insanlara çocuklar ile nasıl oynayabileceklerini de öğretir. Şanslısınız ki, evcil hayvanınızdan alacağınız bu ders, her zaman sizinle kalacaktır.

Bir Bütçe Yaratmak ve Bu Bütçeye Bağlı Kalmak

Evcil hayvanların pahalı olması gerekmez. Ancak yine de onlar için bir miktar para yatırmanız gerekir. Evcil hayvanların mama, veteriner randevusu, ilaç ve başka şeylere ihtiyacı olacaktır.

Evcil hayvan sahibi olmak, paranızın artık sadece sizin için olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, her iyi evcil hayvan sahibi, harcamalarını yönetmek için bir bütçeye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bilir.

Her türlü tıbbi acil durumlar için ayırdığınız bir miktar paraya ihtiyacınız olacaktır. Bu alışkanlıklar sizin ve aileniz için istikrarlı bir finansal gelecek yaratmanıza yardımcı olabilir.

Değerler

Bir hayvana sahip olmak, evcil hayvanınızdan önemli yaşam dersleri; özellikle de bazı değerleri öğreneceğiniz anlamına gelir. Evcil hayvanlar sahiplerine koşulsuz sevgi, sadakat, sorumluluk ve sabrı öğretir.

Evcil hayvanlar sahiplerine sonsuz sevgilerini sunar ve bu yüzden de hayvan sahipleri, onların bakımını yapmaktan ve onlarla ilgilenmekten sorumlu olmalıdır. 

Evcil hayvanınız için uzun ve mutlu bir yaşam yaratmanın tek yolu sürekli, disiplinli bir bakımdır. Bunun yanı sıra, ayakkabı çiğnemek gibi tipik davranış sorunlarını anlamak için sabra ihtiyacınız vardır.

ayakkabıyı çiğneyen köpek

Ölümle Başa Çıkmayı Öğrenmek

Hayatlarının son anlarında bile evcil hayvanınızdan hayat dersleri almaya devam edersiniz. Bir evcil hayvan bu hayata gözlerini yumduğu zaman, sevilen birini kaybetmek gibi bir durum ve bu durumun getirdiği duygularla mücadele etmek zorunda kalırsınız.

Elbette ki hiç kimse evcil hayvanının öldüğü bir anı yaşamak istemez; ama acı çekerek, duygusal anlamda daha olgun bir birey olmayı başarabilirsiniz. Evcil hayvanınızın kaybıyla hayatı farklı bir bakış açısıyla göreceksiniz.

Gelecekte yaşayacağınız aile bireylerinizden ya da arkadaşlarınızdan birinin kaybına kendinizi daha iyi hazırlayabilirsiniz. Ölüm, üstesinden gelmesi zor bir olgudur; ama bu hayatın bir parçası olduğunu da kabul etmemiz gerekir.

Karşılığında Bir Şey Beklemeden Sevmeyi Öğrenirsiniz

Evcil hayvanınızdan öğrenebileceğiniz tüm hayat derslerinin en önemlisi sevgidir. Sevmek, karşılığında hiçbir şey beklemeden kendinizi başka birine vermek demektir.

Evcil hayvanlara bakarken yaptığımız şey de tam olarak budur. İletişimdeki engeller ve türlerdeki farklılıklardan bağımsız olarak, insan ve hayvan arasında kurulan bağ önemlidir.

Evcil hayvan sahipleri, mutlu olmaları için gereken her şeyi evcil hayvanlarına verir. Öte yandan, köpekler ve kediler gibi evcil hayvanlar, bir insan üzgün olduğu zaman bunu hissedebilir.

Evcil hayvanlar ne zaman sevdikleri birinin kendini kötü hissettiğini görse, daha iyi hissetmesi için o kişinin yanına gelir. Evcil hayvanlar ailelerini korur ve bizler de onları korumalıyız. Bu nedenle, pek çok insan evcil hayvan sahibi olarak, gerçek sevginin ne demek olduğunu nihayet anlayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.