Köpeğinizden Öğrenebileceğiniz 8 Şey

Köpeğinizden Öğrenebileceğiniz 8 Şey

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2018

Köpeklerimiz her zaman bize sadıktır ve sanki onların kahramanlarıymışız gibi davranırlar. Ayrıca onlardan her gün yeni şeyler öğrenebiliriz. Bu yazıda sizlere köpeklerinizden neler öğrenebileceğinizi anlatacağız. Aslında köpek bizim en iyi öğretmenimizdir!

Nasıl yaşayacağınızı köpeğinizden öğrenin

Köpeklerin hayata bakış açısı hepimizden farklıdır ve bunu size istemsiz bir şekilde öğretebilirler. Tek yapmanız gereken onu gözlemlemeniz böylelikle bu bakış açısının temel kurallarını öğrenebilirsiniz:

1. Her anın keyfini çıkarın

evde yatan köpek

Köpeğiniz, trafik, hava durumu, para veya başka hiçbir konuda endişelenmez. Yaptığı her şeyden tamamıyla keyif alır ve her an gülümser. Günlük rutinlerden sıkılmaz veya bunlardan dolayı sinirlenmez. Bir düşünün, köpeğiniz, parka giderken ya da onu yürüyüşe çıkarttığınızda sinirlenebilir mi? Ona göre yapılan her plan mükemmeldir.

2. Sevdiklerinize zaman ayırın

Köpeğinizden öğrenebileceğiniz bir başka şey ise zamanın hiçbir şey ifade etmemesidir. Ders çalışırken, yemek yerken, televizyon izlerken ve hatta hasta yatağınızda yatarken bile hep sizin yanınızdadır. Her an sizinle ilgilenebilir ve sizi koruyabilir. Peki, siz sevdiklerinize karşı bunları uyguluyor musunuz? Biz insanların, günlük rutinleri genellikle çevremizdekilerle zaman geçirmemizi engelliyor ve bunları yapamıyoruz.

3. Kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın

Parktan her yeri çamur içinde dönen bir köpek halinden çok memnundur ve bunu tekrar yapmak ister. Yanlışlıkla çamura girdiğinde bunun için endişelenmez çünkü sonrasında zaten kuruyacaktır. Köpeğiniz her şeyi kontrolü altında tutmaya çalışmaz, sadece anın keyfini çıkartır ve eğlenmek buna değerdir.

4. Dinlenmeye zaman ayırın

Köpeğinizden öğrenebileceğiniz bir başka harika ders ise yazın güneşin altında ya da kışın sıcacık rahat bir yatakta kafanız rahat uyumak için zaman ayırmaktır. En son ne zaman biraz kestirdiniz ya da bir şeyler okumak için biraz uzandınız? Dinlenmek, köpekler için istisnadan ziyade temel bir kuraldır. Dinlenmek ve enerjinizi toplamak için her an zaman yaratabilirsiniz.

5. Güvenilir olun

Sadakat, köpeklere öğretilen ya da köpeklerin, insanlardan veya hayvanlardan öğrendikleri bir şey değildir, onlar doğuştan sadık yaratılmıştır. Bizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmayacaklarını ve her koşulda onlara güvenebileceğimizi biliriz. Biz insanlar, güvenilirlik konusunda sorunlar yaşadığımız gibi daha önce de bahsettiğimiz üzere her an mutlu olma konusunda da birtakım sorunlar yaşarız. Köpekler, oyuncaklarla veya yürüyüşe çıktıklarında, hatta pencereden giren güneş ışığıyla bile mutlu olabilir. Onlar sorunlar veya kötü olaylar üstüne düşünmezler.

6. Yediğiniz şeyler için şükredin

yemek yiyen golden

Köpeğinize yemek verdiğinizde ya da yemek saati olduğunu anladığında mutluluktan kendinden geçtiğine tanık oldunuz mu? Biz insanlara bu davranış tuhaf gelir ve “Zaten her gün yediği şey!” diyerek bir tepki veririz. Aslında köpeğimiz bize burada çok önemli bir şey gösteriyordur; küçük şeylerle de mutlu olabiliriz. Detaylara kafanızı takmayın, size sunulan şeyler için şükretmek mutluluğun anahtarıdır; bu yüzden yemekte sevmediğiniz bir yemek dahi olsa önünüzde bir yemek olduğu için sevinin ve şükredin.

7. Sevginizi gösterin

Akşam eve geldiğinizde ya da birkaç saat dışarı çıkıp eve döndüğünüzde bile köpeğiniz sizi gördüğü için o kadar mutlu olur ki bunu saklayamaz. Köpeğiniz bu duygularını saklayamadığı için mutluluktan kuyruğunu deli gibi sallayıp yüzünüzü yalamaya çalışır. Bir köpek için sahibine sevgisini göstermekten güzel bir şey yoktur. Köpeklerimizden öğrendiğimiz derslerin arasında en güzeli de budur.

8. Meraklı olun ve hayatı keşfedin

Köpekler aynı çocuklar gibidir. Rüzgârda uçuşan bir kâğıt, kaldırımda yürüyen bir böcek ya da yoldan yükselen korna sesleri bile ilgilerini çeker. Bir poşet gördüklerinde merakla içine dalarlar ya da yıllarca gömülü olan bir kemiği bulduklarında deli gibi heyecanlanırlar. Artık sizin de etrafınızdaki güzelliklerin farkına varma vaktiniz geldi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.