Köpeklerin Sadakati: Sahibini Terk Etmeyen Köpek

Bir köpek, sahibi öldükten sonra yanından ayrılmayı reddeder ve mezarının yanında yatar. 2016 yılında İtalya'nın merkezinde gerçekleşen depremin neden olduğu çok sayıda ve çok can sıkıcı hikayelerden bir tanesini okuyun.
Köpeklerin Sadakati: Sahibini Terk Etmeyen Köpek

Son Güncelleme: 29 Aralık, 2018

Köpeklerin sadakati, bir köpek sahibinin kalbine gerçekten dokunan bir şeydir. Ancak hastalık ya da ölüm gibi bazı uç durumlarda bu sadakat, beklentilerimizin çok daha ötesinde bir noktaya kadar ulaşabilir.

Bu hikaye, sahibi 2016 yılında İtalya’da gerçekleşen depremde ölen bir Cocker Spaniel ile ilgili bir hikayedir. Fotoğraflarda ise köpeğin, sahibinin mezarını terk etmeyi nasıl reddettiğini görebilirsiniz.

Köpeklerin Sadakati: Bir Köpek ve Sahibi

45 yaşındaki Anrea Cossu, İtalya yarımadasının ortasında bulunan Pescara del Tronto adlı bir şehirde yaşıyordu. Kendisi, 24 Ağustos 2016 yılında İtalya’yı büyük bir yıkıma uğratan depremden sonra ölen neredeyse 300 kişiden biriydi.

Aile bireylerine göre Cossu ve köpeği “ayrılmaz ikili” idiler. Bu nedenle bu Cocker Spaniel‘i de cenazeye götürmeye karar verdiler. Hayvanın, sahibini kaybetmeye karşı verdiği tepki çok büyük oldu.

Cassu’nun ailesi tabuta yaklaşmaya başlayınca, köpek tabutu koklamaya ve kuyruğunu sallamaya başladı. Cossu’nun tabutta olduğunu fark etti. Ardından tabutun yanına yattı ve oradan ayrılmak istemedi.

Bir spor salonu büyük bir cenaze evine dönüştü

Monticelli’deki Belediye Spor Salonu’nda deprem mağdurları için toplu bir cenaze töreni düzenlendi. Yetkililer, 6.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden 35 kişiye veda etmek ve onları onurlandırmak için geldiler.

Cenaze aynı zamanda ülke çapında yankı uyandırdı. Hem İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hem de Başbakan Matteo Renzi cenazede hazır bulundular.

Ancak cenazede esas haber olan şey, sahibini terk etmeyi reddeden köpek oldu. Cossu, spor salonunda sıralanmış bir sürü tabutun birinin önünde yatıp sahibini beklemektedir.

Haçiko, Canelo ve Diğer Sadık Köpekler

Köpeklerin sahiplerine karşı gösterdiği inanılmaz sadakat ile ilgili pek çok hikaye arasından Haçiko en çok bilinen hikaye olabilir. Bu köpeğin öyküsü kültürler arası sınırları aştı ve hatta bir Hollywood filmi olarak çekildi.

İspanya’da ise en ünlü hikaye Canelo’nun hikayesidir. Canelo, İspanya’nın Cadiz şehrinde yaşayan evsiz bir adam tarafından sahiplenilmişti.

Canelo adındaki bu köpek, sahibi bu dünyaya veda ettikten sonra, hastanenin dışında tam 12 yıl boyunca sahibini beklemiştir. Köpeklerin sadakati ile ilgili olarak pek çok farklı yerde ve zamanda gerçekleşen birçok hikaye vardır. Örnek olarak:

  • Tıpkı Haçiko gibi, Fido adındaki köpek de, Tuscany’deki tren istasyonuna giderdi. Bu köpek, ikinci dünya savaşında ölen genç bir adam olan sahibinin savaştan dönmesini beklemiştir.
  • Collie, sahibinin mezarının başında 9 yıl boyunca beklemiş bir köpektir. Bu olay Arjantin’in Rosario şehrindeki Merhamet Mezarlığı’nda gerçekleşti. Sahibinin naaşı en nihayetinde yakılsa bile, köpek, mezar başında beklemeye devam etti.
  • Bobby, İskoç bir polis memuru olan sahibinin mezarının başında 14 yıl nöbet tuttuktan sonra orada ölen bir köpektir.
sahibinin mezarında bekleyen köpek

Köpeklerin sadakati bilimle açıklanabilen bir şey midir?

Bu durum için bilim insanları şimdiye dek makul bir açıklama bulmayı başaramadılar. Ortada, köpeklerin neden sahiplerinin dönüşü için yıllarca beklediklerini ya da mezarlarının başında günlerini harcadıklarını açıklayan hiçbir bilimsel gerçek yoktur.

Bir deney yaparak sevmeye ve sevilmeye bu kadar bağlı bir şeyi açıklamanın zor olduğu anlaşılabilir bir durumdur. Benim Hayvanlarım ailesi olarak bizler, Cossu’nun Cocker Spaniel’ine ve ailesinin geri kalanına en büyük baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Görsellerin kaynakları:

www.lastampa.it

www.unilad.co.uk


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.