Evcil Hayvan Kıyafeti

Hayvan dostunuza kıyafetler giydirmek zorlu gelebilir, çünkü bir yandan onu üşümekten alıkoyacaksınız, diğer yandan alerji geliştirmesine neden olabilirsiniz.
Evcil Hayvan Kıyafeti
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan kıyafeti çoğu zaman öylesine hoş görünür ki, onu tüylü arkadaşlarımıza almak isteriz. Ancak, onları giydirmeden önce, evcil hayvan kıyafetlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekir.

Evcil hayvan kıyafetlerinin avantajları: Soğuk havalardan korunmaları

Kışın gelişi beklediğinizden daha ciddi sorunlar doğurabilir. Soğuk algınlığının solunum sorunları yaratabildiğini ve bazı eklem hastalıklarını ağırlaştırabileceğini unutmamak gerekir.

Bazı köpek ırkları aşırı soğuğa adapte olmuşlardır çünkü aşırı iklime sahip ülkelerde doğmuşlardır. Bu, vücutlarında çift kat kürk ve kalın bir kat yağ tabakası olan İskandinav ırkları için geçerlidir.

Irkı öğrenin

Köpeğiniz Sibirya Kurdu, Shar-Pei, Samoyed, Alaska Malamutu veya Chow-Chow ise, onu korumak için kıyafet giydirmeniz gerekmez. Vücudu çok düşük sıcaklıklara dayanabilir ve kıyafetler onu rahatsız edebilir.

sibirya kurtları

Az tüylü küçük köpekler genellikle soğuk iklimlere karşı çok savunmasızdır. Vücutları daha kırılgandır ve açık havada hayatta kalmaya hazır değildirler, bu yüzden kolayca hastalanabilirler. Soğuk havalarda daha fazla bakım gerektiren ırklar: Yorkshire Terrier, Pinscher, Fransız buldog, Boston Terrier, Pug, Chihuahua, Minyatür Bull Terrier ve Chinese Crested.

Kediler söz konusu olduğunda, vücutları doğal olarak köpeklere kıyasla soğuğa karşı daha savunmasızdır. Bu nedenle, küçük kedinizi olumsuz hava koşullarına maruz bırakmak, onu ciddi şekilde hasta edebilir.

Yaralanmaları ve darbeleri önleme

Evcil hayvanınızı giydirmenin bir diğer avantajı, ona koruma sağlaması, sürtünmeyi, darbeleri, yaraları veya çizikleri önlemesidir. Eğer evcil hayvanınız daha ‘asi’ bir dönemdeyse, giysiler onu incinmekten alıkoyabilir; ve ayrıca bakterilere, parazitlere ve çevresel alerjenlere karşı ek koruma sağlayan özel giysiler de vardır.

Evcil hayvanınıza kıyafet giydirmenin dezavantajları

Evcil hayvanınızın kıyafetlerinin en büyük dezavantajlarından biri, evcil hayvanlarınızda alerjik reaksiyonlara neden olabilmeleridir. Doğal olarak çok hassas bir cilde sahip birçok köpek ve kedi cinsi vardır. Onlar için, sadece kumaş sürtünmesi veya kıyafet veya oyuncakların üzerindeki dikişler, çok fazla rahatsızlık, alerji ve cilt enflamasyonuna neden olabilir.

evcil hayvan kıyafeti giymiş kedi

Diğer bir dezavantajı, evcil hayvanınızın kıyafetlerinin evde mikroorganizmaların ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için daha kapsamlı bir temizlik gerektirmesidir. Temizleme, lekeleri ve kokuları da giderecektir.

Ayrıca, hazır giyim sektörünün evcil hayvanlar için günümüzde oldukça aktif oluşunun, evcil hayvanların aşırı insanlaştırılmasına dair bir uyarı işareti olduğunu söyleyebiliriz. Bir hayvanı dost olarak sahiplenmenin, doğal özelliklerine saygı duymak anlamına geldiğini de unutmamak gerekir.

Evcil hayvan kıyafeti seçmek için ipuçları

Evcil hayvanınızın herhangi bir kıyafetle temas etmesine izin vermeden önce, kumaşın ve dikişin kalitesinden emin olmak oldukça önemlidir. En iyi dostumuzu giydirmek tamamlayıcı bir uygulamadır; her şeyden önce sağlığı, rahatlığı ve refahı dikkate alınmalıdır.

İşte bilinçli olarak evcil hayvan kıyafeti seçmek için bazı ipuçları

  • Evcil hayvanınızın herhangi bir şeye alerjisi olup olmadığını öğrenin.

Eğer evcil hayvanınıza hiç alerji testi yaptırmadıysanız, özellikle yemek yeme rutininde, davranışlarında veya vücudunda değişiklikler gözlemlediyseniz, veterinerinize danışmanız önemlidir.

Köpeğinizin alerjik olup olmadığını öğrendikten sonra, onu rahatsız etmeyen kıyafetler seçmek mümkün olacaktır.

  • Küçük süsleri olan giysilerden kaçının.

Kediler ve köpekler doğaları gereği meraklıdır. Yeni ve göz alıcı nesneler keşfetmeyi çok severler ve hemen hemen her zaman bunu yalayarak, çiğneyerek ya da onlarla oynayarak yaparlar. Sorun, giysilerin boğazlarına takılabilecek nesnelere sahip olduğunda ortaya çıkar; bu boğulma riskini de beraberinde getirir. Bu nedenle, onlara tüy, çan, düğme veya benzeri şeyleri içeren kıyafetler vermekten kaçınmalıyız.

Evcil Hayvan Kıyafeti Ölçüleri

  • Evcil hayvanınızın ölçülerini öğrenin.

Evcil hayvan kıyafetlerinin etiketinde verilen bedenlere her zaman güvenemeyebiliriz. Doğru bedeni aldığınızdan emin olmak için evcil hayvanınızı ölçmeniz gerekir. Boyu, vücudunun uzunluğu (boynundan kuyruğunun başladığı yere kadar) boynunun çapı ve karnı.

  • Evcil hayvanınızın tepkilerine dikkat edin.

Tercihlerimiz bazen evcil hayvanımızın refahını etkileyebilir. Yani, eğer dostunuz onu giymekten hoşlanmazsa, bir giysinin evcil hayvanınızın üzerinde ne kadar güzel görüneceği önemli değildir. Bu nedenle, evcil hayvanınızı yeni bir alışkanlığa zorlamadan önce, tepkilerini ve duygularını gözlemlemek esastır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.