Evcil Hayvan Olarak Kirpi Besleyebilir Misiniz?

Bu makaledeki bilgilere dayanarak, evcil hayvan olarak bir kirpi isteyip istemediğinize karar verebileceksiniz. Ancak sonunda bir tane kirpi sahiplenmeye karar verirseniz, kesinlikle bu hayvana bayılacaksınız!
Evcil Hayvan Olarak Kirpi Besleyebilir Misiniz?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Evcil hayvan besleme seçenekleri arasında, farklı hayvanlar giderek daha popüler hale geliyor. Hatta, birçok insan evcil hayvan olarak kirpi besleyip besleyemeyeceğini merak ediyor.

Sadece kedilere ya da köpeklere sahip olma günleri artık geçti, çünkü günümüzde insanlar gelincik, yılan ve diğer egzotik evcil hayvanlara sahip olmak istiyor. Peki siz hiç, evcil hayvan olarak kirpi sahiplenmeyi düşündünüz mü? Okumaya devam edin!

Evcil hayvan olarak kirpi beslemek mümkün mü?

Büyük olasılıkla hayatınızın bir noktasında, korkudan tortop olmuş bir kirpi görmüş ve bunun kesinlikle çok sevimli olduğunu düşünmüşsünüzdür. Çünkü kirpiler gerçekten de çok sevimlidir ve kişilikleri onları çok iyi bir evcil hayvan yapar.

Ancak, tüm evcil hayvanlar gibi, kirpiler de hem artıları hem de eksileri ile birlikte gelir. Bir kirpinin sizin için doğru bir evcil hayvan olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

avuçta duran kirpi

Evcil hayvan olarak kirpi bulundurmanın avantajları

1. Sakin kişiliği

  • Sakin ve sessiz olması, bir evcil hayvan olarak kirpi sahip olmanın en büyük avantajlarından biridir.
  • Bu hayvan gürültülü değildir ve hamsterların aksine koşmak, zıplamak ya da dizginlenmemiş hareketler gerektiren başka herhangi bir eylemde bulunmaktan hoşlanmaz.
  • Sadece, iyi olduklarını ifade etmek için kedi gibi biraz mırlayabilirler.

2. İlgi ihtiyacı

Bir kirpi çok fazla etkileşim gerektirmez. Her ne kadar sizin ve ailenizin yanında olmaktan zevk alsa da, o kadar fazla ilgi ve dikkat gerektirmez. Bu nedenle kirpiler evcil hayvan seçeneği olarak, evden uzakta çok zaman harcayan insanlar için harika bir seçim olur, çünkü bu hayvanın yalnız kalmak ile ilgili hiçbir sıkıntısı yoktur.

3. Yürüyüş ihtiyacı

Bu hayvanın yürüyüş yapmak için dışarı çıkmasına gerek yoktur. İhtiyaçlarını karşılamak için küçük bir kafes yeterli olacaktır. Bir kirpiyi egzersiz yapması için dışarı çıkarmanız gerekmeyecektir, çünkü küçük ebadı çok fazla alan gerektirmez.

4. Bir evcil hayvan olarak kirpi sahip olmanın avantajları: Kokusu

Kirpiler kötü kokmaz. İnsanlar yaban gelinciğini evcil hayvan olarak sahiplendiklerinde, kısa bir süre sonra hoş olmayan bir şey fark ederler: Kokuları. Bu durum, kirpi için geçerli  değildir. Kirpiyi ve kafesini temiz tuttuğunuz sürece kötü bir koku oluşmayacaktır.

Her ne kadar birçok insan kirpinin okları konusunda endişe duysa da, bunlar aslında keratin ile çevrili içi boş tüylerden başka bir şey değildir. Kirpilerin olası bir saldırıdan önce oklarını gösterdiği doğrudur; ancak onlara şefkatle davranırsanız, bunları size karşı kullanmaları pek mümkün değildir.

ufak sevimli kirpi

Evcil hayvan olarak kirpi bulundurmanın dezavantajları

1. Birden fazla kirpi birlikte yaşayamaz

Eğer bir kirpiyi evinizde beslemek istiyorsanız, ona arkadaşlık etmesi için başka bir kirpi daha almanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, bu hayvan için durum böyle değildir.

İki kirpinin birbiriyle geçinmesi ve hayatta kalması imkansızdır. Bu rekabetçi doğalarının nedeni bilinmemektedir; ancak iki kirpi birlikteyken, bir diğeri ölene kadar savaşacaklardır.

2. Evcil hayvan olarak kirpi bulundurmanın dezavantajları: Kafes

Bu hayvan her zaman kafesinde tutulamaz. Her ne kadar başlıca yaşam alanı kafes olsa da, evin içinde dolaşması için sık sık dışarı çıkarılması gerekiyor. Bu, evde herhangi bir yere tuvaletini yaptığı anlamına gelebilir. Ancak kirpi çok büyük bir hayvan olmadığı için, bu durum çok can sıkıcı ya da başa çıkması çok zor olmayacaktır.

3. Çocuklar için uygun değildir

Kirpiyi bir evcil hayvan olarak beslemek çocuklar için iyi değildir. Daha önce söylediğimiz gibi, sakin bir karaktere sahiptir, ancak stresi çok iyi idare edemez. Çocuklar hayvanı dışarı çıkarmak ve onunla oynamak isteyeceklerdir, ancak kirpi buna kötü tepki verebilir ve dikenlerini bir savunma olarak harekete geçirebilir.

4. Sağlık kontrolleri

Bir kirpi sahibi olmak için uzman bir veterinere ihtiyacınız olacaktır. Her veteriner hekim tüm hayvanlar hakkında bilgi sahibi değildir. Kirpi egzotik hayvanlar olarak kabul edilir, bu nedenle bu tür hayvanlar konusunda uzmanlaşmış ve oldukça karmaşık olabilen herhangi bir sağlık koşulunu tedavi edebilen bir veterinere ihtiyaçları vardır.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, evcil hayvan olarak bir kirpi isteyip istemediğinize karar verebileceksiniz. Ancak sonunda bir tane kirpi sahiplenmeye karar verirseniz, kesinlikle bu hayvana bayılacaksınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.