Ev Yapımı Sinek Kovucu Tarifleri

Havalar ısındığında, böcekler insanların evlerine girmeye başlar. Çoğu insan böcek ilacı kullanmaya karar verir, ancak bu ilaçlar çevreye zarar veren zehirli kimyasallar içerir. Fakat, aynı derecede etkili olan doğal ürünleri kullanabilirsiniz.
Ev Yapımı Sinek Kovucu Tarifleri

Son Güncelleme: 01 Mart, 2019

Sıcak hava, dışarıda daha fazla zaman geçirmek istemenizi sağlar. Ne yazık ki, böcekler için de aynı şey söz konusu! Ancak bu, bu sinir bozucu böcekler için planlarınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, bugünün makalesinde, ev yapımı sinek kovucu için bazı etkili tarifler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ev yapımı sinek kovucu tarifleri

Sinekler istila ettiğinde, çoğu insanın ilk tepkisi böcek ilacı satın alarak kullanmaktır. Ne yazık ki, bu ürünler insanlar için zehirli olabilir. İşte bu yüzden, bu ev yapımı sinek kovucu tariflerinden bazılarını onları hayatınızdan doğal bir şekilde uzak tutmak için okumanız gerekir.

1. Sirkeli Kovucu

Sirke – yukarıdaki resimde – kuvvetli kokusu olan asidik bir sıvıdır. Sinekler kesinlikle ondan nefret eder. Ayrıca, sirkedeki asetik asit vücutlarına girdiğinde onları yavaşlatır.

İhtiyacınız olan şeyler:

 • 10 damla beyaz sirke
 • 10 damla çamaşır deterjanı
 • 1 tarçın çubuğu
 • Bir bardak su

Tüm malzemeleri birbirine karıştırın ve karışımı bir sprey şişesine dökün. Harika bir kovucu ve doğal böcek ilacıdır.

Meyve sineği gibi bazı sineklerin asitli kokular sevdiğini unutmayın, bu yüzden bazı sinek türleri üzerinde ters etkiye sahip olabilir. Bu ev yapımı kovucuyu kullanmadan önce ne tür bir sinekle uğraştığınızı bildiğinizden emin olun.

2. Esansiyel Yağlı Kovucu

Bu kovucu sivrisinek gibi diğer böcekleri uzak tutmanıza da yardımcı olabilir. Esansiyel yağlardan gelen aromalar onlar için çok güçlüdür. Bu yüzden, evinizin birkaç bölümü için harika bir kovucudur. Örneğin, perdelerinize, kapılarınızın ve pencere eşiklerinin üzerine biraz püskürtün.

esansiyel yağlı sinek kovucular

Aşağıdaki yağlardan 10’ar damlaya ihtiyacınız olacaktır:

 • Lavanta
 • Okaliptüs
 • Nane
 • İdris Otu

Herhangi bir aktarda kolayca bulabilirsiniz. Bunları karıştırın, bir atomizere koyun ve evinizde birçok alanına püskürtün. Dış mekanlar için de harikadır!

3. Sarımsaklı Kovucu

Ev yapımı sinek kovucu için favori tariflerimizden biri son derece basittir: sarımsak. Muhtemelen zaten evinizde biraz vardır çünkü mutfaklardaki temel malzemelerden biridir. Böcekler sarımsak kokusundan nefret eder, bu yüzden bu, evinize girmelerini engellemenin harika bir yoludur.

Sarımsakları soyun ve ikiye bölün. Ayrıca onları ezebilir veya küçük parçalara da bölebilirsiniz. Onları şeffaf bir keseye koyun ve bir pencereye asın.

4. Aromatik Bitki Kovucu

Evinizin içinde veya dışında, aromatik bitkiler bazı böcekleri uzaklaştırmanın harika bir yoludur. Sinekleri uzak tutmak için bu bitkileri mutfak, balkon, veranda veya avluda yer alan saksılara yerleştirin.

İşte kullanabileceğiniz en iyi bitkilerden bazıları:

 • Lavanta
 • İdris Otu
 • Biberiye
 • Adaçayı
 • Fesleğen
 • Mercanköşk

En iyi olan tarafı ise, birçoğunu yemeklerinize katmak ve çayını yapmak için taze otlar olarak kullanabilmenizdir.

5. Okaliptüs ve Sirkeli Kovucu

Bu kovucuya gelince, diğer kovuculardan ikisini birleştirerek yüksek etkili bir sinek karşıtı sprey elde edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan yarım bardak elma sirkesi ve 20 damla okaliptüs yağı. Elinizde yoksa, yukarıda listelenenlerden herhangi birini seçebilirsiniz.

sirkeli ve okaliptuslu sinek kovucu

Bunları bir sprey şişesinde karıştırın ve kıyafetlerinize, yemek masanıza, pencere eşiklerine, süpürgeliklere, çarşaflara, çöp kutularına vb. sıkın.

6. Alkol ve Bitkili Kovucu

Ev yapımı sinek kovucu için en iyi tarifi arıyorsanız, bu sizin cevabınız olabilir. Nane, lavanta ve idris otu gibi kuru otlardan oluşur. Bunlardan sadece birini kullanabilir veya bir kombinasyon yapabilirsiniz. Hangisini kullanmaya karar verirseniz verin, iki yemek kaşığı civarında olmalıdır.

Kaynayana kadar bir tencere suya koyun. Ateşten alın ve soğumaya bırakın. Daha sonra süzün ve yarım bardak %70 derecelik alkol ekleyin (eczaneden alabilirsiniz). Bir sprey şişesine dökün ve evin her yerinde kullanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sarwar, M. (2016). Indoor risks of pesticide uses are significantly linked to hazards of the family members. Cogent Medicine, 3(1), 1155373.
 • Bertoni, A. O. (2017). Insecticida natural para el control de Musca doméstica en base a aceites esenciales y sus componentes. Revista Methodo, 2(3).
 • Hinkle, N. C., & Hogsette, J. A. (2021). A review of alternative controls for house flies. Insects, 12(11), 1042.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.