Eşekler: Özellikleri, Davranışları ve Yaşam Alanları

Eşekler: Özellikleri, Davranışları ve Yaşam Alanları

Son Güncelleme: 26 Eylül, 2018

Eşekler atların kuzenidir ve dünyanın hemen hemen her yerinde bulunurlar ve ağır yükleri taşımak ya da çekmek için kullanılırlar. Ancak, kalbinin derinliklerinde, bu hayvan olağanüstü derecede zeki ve uysal bir hayvandır. Eşekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Eşeklerin Fiziksel Özellikleri

Eşekler atgiller ailesine aittir ve bu da eşeklerin atlarla çok güçlü bir şekilde ilişkili olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, bu hayvanlar ailenin en küçük türleridir. Yetişkin bir eşek normal olarak 90 ila 140 cm aralığında bir uzunluğa ulaşır; ancak bazı ırklar daha uzun boylu olabilir.  Örneğin, Katalan Eşeği 160 cm’den uzun ve ortalama 250 kg ağırlığındadır. 15 ila 20 yıla kadar yaşayabilirler; ancak 40 yaşına kadar yaşayan bazı eşekler de kayda geçirilmiştir.

Bir eşeğin rengi gri, beyaz, siyah ve kahverenginin tüm tonları arasında değişebilir. Bazı ırklar tamamen beyaz veya siyahtır, ancak çoğu sıradan eşek bu renklerden birine sahiptir.

eşeklerin özellikleri
Kaynak: Matthew Paulson

Eşeklerin kısa sivri saçları ve vücuduna oranla daha büyük kulakları vardır. Kulaklarını birçok yöne doğru hareket ettirebilir ve kendilerini serinletmek için de kullanabilirler.

Etolojik Özellikler

Günümüzde yaşayan eşekler Afrika’da yaşayan vahşi eşeklerin neslinden gelen eşeklerdir. Bu hayvanlar yaklaşık 6000 yıl önce ağır yükleri çekmeye başladıkları zaman evcilleştirilmişlerdir. Eşekler, çok az suyla, çöl gibi çok sıcak ortamlarda yaşayabilen sağlam, güçlü kuvvetli hayvanlardır.  Ancak daha soğuk iklimlerde yaşamakta zorlanırlar.

Eşekler otoburdurlar ve diğer otçul hayvanlara göre çok daha fazla çeşitte yiyecek tüketebilirler. Bunun yanı sıra, ot, saman ve çalıları yemeyi daha çok tercih ederler. Sebzeleri gerçekten çok severler ve büyüklükleri eşekler kadar olan diğer hayvanlara kıyasla daha az yemek yerler.

Yedikleri tüm bitkilerden vücutlarına aldıkları suyu çok iyi kullanırlar ve bu da çok az su içtikleri ve temiz olmayan su kaynaklarından hiç su içmedikleri anlamına gelir.

Eşek Davranışları

Eşekler son derece uysal ve uyumlu hayvanlardır. Hemen hemen tüm eşekler ağır yükleri çekmek ya da taşımak için kullanılırlar. Ve bu işi normalde çok zorlu koşullarda ya da hiç dinlenmeden yapmalarına rağmen, çok iyi bir iş çıkarırlar. Bu hayvanlar, diğer hayvanlar için imkansız olabilecek çalışma koşulları ve yaşam tarzıyla başa çıkabilen güçlü hayvanlardır.

Önyargılar nedeniyle, “eşek” kelimesi birçok kültürde hakaret haline gelmiştir. Ancak aslına bakacak olursak, eşekler çok güzel ve zeki hayvanlardır. Yavaşça hareket etmelerine ve hiçbir zaman acele etmemelerine rağmen, çok akıllı hayvanlardır ve karmaşık problemleri çözme yeteneğine sahiptirler.  Tüm bunlara ek olarak, uzun süre sonra da mekanları ve oralara nasıl gidileceğini hatırlamalarını sağlayan harika bir hafızaya sahiplerdir.

Eşekler çok nadiren sinirlenirler, ama kendilerini savunmak için arka ayakları ile oldukça güçlü bir tekme atabilirler, hatta çok sert bir şekilde ısırabilirler. Ancak, bu neredeyse hiç gerçekleşmez, çünkü eşekler çok uysal hayvanlardır ve saldırgan ya da sinirli değildirler.

Ayrıca inatçı olmaları ile ün salmışlardır. Gerçek şu ki, bir şey yapmak istemedikleri zaman, bu konudaki fikirlerini değiştirmek çok zordur. Ancak bunun sebebi, bir görevi yerine getirirken ya da komutlara uyarken bir tehlike fark ettikleri zaman çok dikkatli hayvanlar oldukları içindir.

Doğal Yaşam Alanları

Dünyanın her yerinde yaşayan eşekler vardır. İlk eşek Kuzey Afrika’da evcilleştirilmiştir; ancak olağanüstü nitelikleri ve güçleri nedeniyle, özellikle sıcak ülkeler olmak üzere, dünyanın her tarafına götürülmüşlerdir.

Eşekler, Güney ve Batı Avrupa’da, Asya’nın hemen her yerinde bulunabilir ve Afrika ve Güney Amerika’ya da yayılmışlardır. Tüm eşeklerin yarısı, şu anda Asya’da, özellikle de Çin, Afganistan ve Hindistan’da yaşamaktadır.  Amerika’da, en çok eşeğe sahip olan ülkeler Meksika ve Kolombiya’dır. İspanya’ya gelince, özellikle Endülüs zamanında çok miktarda varlardı; ancak şu an hızla yok olmaktadırlar.

eşeklerin yaşam alanları

Artık vahşi eşeklerin olmadığı söyleniyor.  Şu anda vahşi doğada yaşamakta olan eşekler, insanlar tarafından terk edilmiş ya da insanlardan kaçmış ve onlar olmadan nasıl yaşayabileceklerini öğrenmiş olan evcil eşeklerin neslinden gelen eşeklerdir.

Türleri Kurtarma

Avrupa’da, özellikle İspanya’da eşeklerin nüfusu yok olmaya yüz tutmuştur. Dört İspanyol eşek ırkı şu an tehlike altındadır. Haberlerde görüldüğü gibi, eşeklerin birçoğu sürekli göçten sonra kötü muamele ya da insanlar tarafından terk edilme mağdurlarıdır. Bu nedenle, sığınma bölgeleri ve koruma alanları eşek türünü korumaya çalışmaktadır. Bu organizasyonlar, kötü bir hayat süren eşekleri kurtarıyor, iyileştiriyor ve onlara daha iyi bir ev bulmayı amaçlıyorlar.

Eşekler güçlü, zeki ve istisnai hayvanlardır. Bu hayvanlar güçlü  ve uysal doğaları nedeniyle tüm dünyaya yayılmışlardır. Onlar sayesinde, pek çok kültürde eşekler ile ilgili hikayeler, deyişler ve fabllar anlatılmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.