Yılbaşında Evcil Hayvanınızı Neyle Besleyebilirsiniz?

Yılbaşında Evcil Hayvanınızı Neyle Besleyebilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugünlerde yılbaşı deyince, pek çok insanın aklına mükemmel bir sofra ve bol bol yemek yemek geliyor. Ancak aşırı yemek yemekten ve şeker, yağlı et, alkollü içecekler, şekerli içecekler vb. gibi kalorisi yüksek gıdalardan çok fazla yemekten  kaçınmak sağlığımız için çok önemlidir. Peki ya yılbaşında evcil hayvanlarınızı ne ile besleyebileceğinizi merak ediyor musunuz? Gelin birlikte öğrenelim.

Yılbaşında evde pişirdiğimiz yiyeceklerin çoğunun tadına evcil hayvanlarımız  da bakar. Özellikle de mutfağın etrafında dolaşmaktan ve yemek istemekten asla vazgeçmeyen köpekler o gün çok fazla yemek yerler. Öyle ki çoğu köpek sahibi köpeklerinin bu ısrarcı hareketine dayanamaz ve ya kalan yemekleri köpeklerine verirler ya da onlar için özel olarak bir şeyler hazırlarlar.

Yılbaşında Evcil Hayvanlar İçin Faydalı Olabilecek Şeyler

evcil hayvanları beslemek

Yılbaşı için yaptığınız güzel yemeklerden arta kalanları evcil hayvanınıza vermek onlar için ne sağlıklı ne de faydalı olacaktır.

Çünkü evcil hayvanlar her şeyi yerler. Bizim en sevdiğimiz şeyleri onlar da severler. Ancak evcil hayvanınıza bir yılbaşı tatlısı, bir parça kurabiye ya da badem ezmesi vermek çok da iyi bir değildir.

Aslında sizin de bazı özel mağazalarda bulabileceğiniz, sadece evcil hayvanlara özel tatlılar vardır. Elbette ki siz yılbaşında akşam yemeğinin tadını çıkarırken evcil hayvanınızın da size katılmasına izin vermelisiniz.  Ancak onlar için yapabileceğiniz en iyi şey, onlara onlar için özel olarak aldığınız tatlılar ve şekerlerden vermek olacaktır.

Ancak konu et yemeklerine gelince, bazı yılbaşı tarifleri kediler ve köpeklerin sağlığı için tehlikeli olabilir. Bazı et yemekleri hazımsızlığa yol açabilir ya da hayvanınız küçük bir kemiği yutarak boğulma tehlikesi geçirebilir.

Evcil Hayvanlar için Yılbaşı Menüsü. Yılbaşında Üzüm Yemek?

Bazı kültürlerde üzüm geçmiş yıla en güzel veda etme şekli olarak bilinir; ancak bu köpekler için geçerli değildir. Yapılan bazı araştırmalara göre üzüm, köpeklerin böbreklerinin düzgün bir şekilde çalışmasını etkileyebiliyor.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz ürünlerinde bulunan kabuk ve pullar kitin denilen köpeklerin çok iyi bir şekilde hazmedemediği bir madde içerir. Bu maddenin kusmaya, ishale ve kabızlığa sebep olduğu daha önceki vakalarda görülmüştür.

Çikolata Evcil Hayvanınız İçin Zehirlidir

Çikolataların insanlar üzerinde sağlık açısından çok fazla yararı olduğu bilinmektedir. Ki zaten pek çok yılbaşı pasta ve tatlı tarifinde çikolata bulunur. Ancak çikolata köpekler için tavsiye edilen bir gıda değildir. Çikolatanın içinde teobromin denen ve köpekler için zehirli olduğu bilinen bir madde vardır.

Soğan ve Sarımsak

Soğan, köpeklerin kırmızı kan hücrelerini öldüren bir madde (kükürtlü sülfat) içerir. Eğer köpeğiniz hastaysa ya da çok yaşlıysa bu maddenin hayvanınızın sağlığı için getireceği olası sonuçlar arasında kansızlık, güçsüzlük ve solunum yolları problemleri de vardır.

Evcil hayvanınız için aldığınız mamanın içinde soğan elbette ki yoktur; ancak sizin köpeğinize vermeyi düşündüğünüz yemek artıklarının içinde kesinlikle soğan olacaktır.

Yılbaşı yemeklerinin içinde bulunan bir diğer sebze olan sarımsak da aynı şekilde köpekler için zararlı bir besindir. Köpekler sarımsağı düzgün bir şekilde sindirebilmek için yeterli derecede güçlü bir sindirim sistemi işlevine sahip değildir. Köpekler sarımsak yediği takdirde zehirleneceklerdir.

Yılbaşında Köpeğiniz İçin Riskli Olan Şeyler, Alkol

Şampanya ve şarap, yılbaşını kutlamak için verilen  yemeklerde oldukça yaygın içkilerdir. Eğer evde hayvan besliyorsanız bu konuda dikkatli olmanız önemlidir.

Bütün alkollü içecekler, az miktarda da olsalar köpekler için zararlı ve zehirlidir. Alkolün, köpeklerin beslenme biçimlerine hiçbir şekilde bir faydası yoktur.

Fındık

Fındık, köpeklerin sindirmesi açısından çok karmaşık bir gıdadır. Eğer fındıkları önceden kırarak küçük parçalara ayırdıysanız köpekler fındık parçalarını rahat bir şekilde sindirebilirler.

Kemikler

Yılbaşı sofranızı süsleyen et yemeklerinden kalan kemikler kesinlikle bir köpeğe verilmemelidir. Ancak bu konuda istisna olan tek kemik, çok iyi bir şekilde pişirilmiş bir ineğin bacak kemiğidir. Bunun dışındaki tüm kemikler bağırsakların delinmesine, ishale ya da kabızlığa yol açabilir.

Kahve ve Çay

Kahve ve çayın içinde bulunan kafein ve uyarıcılar evimizde beslediğimiz hayvanlar için önerilmez.

Yılbaşı Kutlamasından Artan Yemekler

hayvanlara yedirebileceğimiz şeyler

Evde beslediğimiz köpekler bazen bir çeşit çöp öğütücüsü görevi görürler. İnsanlar bazen ertesi gün yiyecekleri yemeklerden tasarruf etmek için yılbaşında hazırladıkları yemekleri kullanırlar.

Ancak köpeklerin belirli besinlere ihtiyaç duyduklarını unutmamanız gerekir. Evcil hayvanların hayatı onlara yemeklerden artanları vermemenize bağlıdır. Çünkü bu yemekler hayvanlar üzerinde sindirim sistemi ile ilgili ciddi problemlere sebep olabilir.

Bir miktar hayal gücü ve onlar için seçtiğiniz doğru gıda ile, evcil hayvanınıza da zengin bir yılbaşı menüsü hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde yılın bu mükemmel zamanını, evcil hayvanlarınızla birlikte kutlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.