Köpeğinizin Size Saygı Duymasını Sağlamak

Köpekler sürü içgüdüsü ile yaşadıkları için köpeğinizin size saygı duymasını istiyorsanız üzerinize düşeni yapmalısınız.
Köpeğinizin Size Saygı Duymasını Sağlamak

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2018

Bu yazıda, köpeğinizin size saygı duymasını sağlayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Neden köpeğinizin size saygı duyması gerekiyor?

oturan golden retriever

Köpekler, sürü halinde yaşayan kurtlardan türedikleri için onların da kurtlar gibi bir lidere ihtiyaçları vardır. Eğer bir liderleri olmazsa hayatta kalma içgüdüleri onların bağımsız hareket etmesine ve karşısındakini ezip geçmesine neden olur.

Köpeklerin, yapmaları gereken şeyleri söyleyecek bir lidere ihtiyaçları vardır. Hayvanların içgüdü ile hareket ettiğini ve bu yüzden de her zaman hayatta kalma içgüdülerini takip edeceklerini unutmamak gerekir. Köpeğinizin size saygı duymasını sağlamazsanız bu içgüdü, siz de dahil olmak üzere herkesin üzerinde baskı kurmasına neden olacaktır.

Köpeğiniz size saygı duymazsa ne olur?

Bir lideri olmadan köpeğiniz daha itaatsiz ve saldırgan olacaktır. Hatta size karşı bile saldırgan davranışlar sergileyebilir.

Eşyalara zarar vererek, aile üyelerine saldırarak veya durmadan havlayıp komşuları ve çevredeki diğer insanları rahatsız ederek dikkat çekmeye çalışacaktır.

Köpeğinizin size saygı duymasını sağlamanın yöntemleri

Her zaman söylediğimiz gibi azarlama, vurma, bağırma gibi yöntemleri kullanarak amacınıza ulaşamazsınız.

Pozitif teşvik yöntemleri kullanarak köpeğinize her şeyi öğretebilirsiniz. Şimdi sizlere bu yöntemlerin birkaçından bahsedelim.

1. Köpeğinizin, yatak ya da koltukta uyumasına izin vermeyin. Kapı önü ya da koridor gibi sık kullanılan yerlerde uyumasına izin vermeyin. Buna izin verirseniz, siz onun uyuduğu yerden geçerken sanki ondan izin almanız gerekiyormuş gibi hissedip kendini lider gibi görecektir.

2. Oyun saatine onun karar vermesine izin vermeyin. Buna sizin karar vermeniz gerekiyor. Oyun oynarken bile sizi ısırmasına ya da itmesine izin vermeyin.

3. Yere yatıp sizi eğlendirse bile onu sevmeyin. Sizin sözünüzün geçtiğini unutmayın. Sevilmek istiyorsa yanınıza gelebilir ya da siz istediğinizde onu sevmelisiniz.

Faydalı olabilecek birkaç taktik

beagle cinsi köpek

1. Köpeğinizin her zaman diğer aile üyelerinden sonra yemek yemesi gerekir. Bu durum, köpeğinizin sizin karar verdiğiniz kurallara uyması gereken başka bir aile üyesi olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

2. Ayrıca, bir yere girip çıkarken sizin önünüzden yürümemesini sağlayın. Bu, onun sizi takip etmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

3. Aynı zamanda evdeki kurallara uymasını sağlayın. Evde yatağının, mamasının, nerede olduğunu bilmesi, nereye yatıp yatamayacağını bilmesi, tuvaletini yapacağı yeri bilmesi, oyun oynadığı yeri bilmesi gerekiyor.

4. Arkadaşlarınızla ve komşularınızla iletişim içinde olmasını sağlayın. Ondan üstün kişilerin lideri olduğunu düşünmesine izin vermeyin. Buna izin verirseniz evde de aynı rolü üstlenmeye çalışacaktır.

5. Temel komutları öğretin. Köpeğinizin size saygı duymasını istiyorsanız ondan ne istediğinizi bilmesi gerekiyor.

6. Egzersiz yaptırın. Egzersiz yapmayan bir köpek gergin ve stresli olacaktır ve bu da, saygısını kazanmanızı zorlaştıracaktır.

7. Eve geldiğinizde çok heyecanlanıyorsa ve direkt üstünüze atlıyorsa onunla ilgilenmeyin. Sevilmeden önce sakinleşmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor.

Bu taktikleri uygularken köpeğinize hak ettiği sevgiyi şefkati göstermekten vazgeçmeyin, böylelikle aranızda sevgi ve saygıya dayalı sağlam bir ilişki kurmuş olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.