Aileye Bir Köpek Eklemek

Aileye Bir Köpek Eklemek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aileye bir köpek getirmek ailenin her üyesi için heyecan verici bir durumdur. Ancak fazla heyecan göstermemeli ve sakin kalmalısınız. Eve yeni bir üye katılması süreci çok çaba, sabır, denetim ve en önemlisi bolca sevgi ve şefkat ister.

Yavru bir köpek sahiplenecekseniz, köpeğin 6 haftadan önce annesinden ayrılmadığından emin olun. İlk 6 hafta köpeğin son derece hassas olduğu ve duygusal gelişimi için annesine ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Bu dönem boyunca yavrunun ara sıra insanlarla iletişime geçmesi daha sonra alışmasını kolaylaştırır.

Daha sonra yavruyu diğer köpekler, hayvanlar ve insanlarla da sosyalleştirmelisiniz. Köpekler, anneleri ve kardeşleri olmadan yaşamaya ancak böyle alışırlar.

yavru köpekler süt emiyor

Aileye bir köpek eklemek bazı kurallar koyarsanız çok daha kolay olacaktır. Nerede uyuyacağını, tuvalete gideceğini, yemek yiyeceğini, oyun oynayacağını ve ne zaman yemek yiyeceğini belirleyin.

Başlarında Olun

Evde başka hayvanlar varsa yan yanayken davranışlarını gözlemlemelisiniz. Aralarında iyi bir ilişkinin kurulduğundan emin olun. İkisi de gençse belli görüşme zamanları ayarlayabilirsiniz. Böylece canları yanmadan iletişime geçip oyun oynayabilirler.

Yeni sahiplendiğiniz ve önceden var olan hayvanların ilk karşılaşma anları gelecekteki ilişkilerini de etkileyecektir. O dakikaya kadar önceki köpeğinizin tüm ilginin merkezinde olduğunu unutmayın.

Baştan Alıştırın

İki hayvanınızı birbiriyle tanıştırmanın en iyi yolu evden dışarıda bir yerde, mesela yürüyüş sırasında tanıştırmaktır. Birden fazla kişi olup köpekler birbirlerini koklarken, her birini bir kişi kontrol ederse yöntem daha iyi işleyecektir.

Bu noktada iki olasılık var. İyice yakınlaşana kadar birbirlerine hiç ilgi göstermeyebilirler. Sonrasında ise kavga çıkabilir. Böyle bir durumda sakin kalıp iki köpeği birbirinden uzaklaştırın.

İkinci olasılıksa görür görmez birbirleriyle iyi anlaşmalarıdır. Bu durumda ikisini beraber eve götürmeyi deneyebilirsiniz. Eve girerken yeni köpeğin diğerinin ardından girmesini sağlayın. Böylece ev sahibi durumundaki köpek, ailenin yeni üyesine yolu göstermiş olur. Yan yanayken sorun çıkacak gibi durmuyorsa, onları beraber bırakabilirsiniz.

İlk günlerinde biraz denetime ihtiyaçları olabilir. Özellikle de yemek saatlerinde ve oyunlar sırasında çıkabilecek kavgaları önlemek için başlarında durmalısınız. İlk köpeğiniz, diğer köpeklerle kavgaya girmeye müsait bir köpekse iyice dikkatli olmalısınız. Sorun çıkmasını önlemek için ilk köpeğinizin sınırlarını fazla zorlamayın.

İçgüdülerine Hakim Olmak

Eğer evdeki hayvanınız köpek değilse, iki hayvanın da birbirini tanırken içgüdülerini kontrol etmeyi öğrenmeleri gerekir. Birbirlerini yavaş yavaş ve uzaktan tanımalılar. Belli bir alışkanlık kazanana kadar birbirlerinden ayrı tutmalısınız.

Bir kediniz varsa işleri biraz ağırdan almanız gerekecek. Kedileri hiçbir şey yapmaya zorlayamazsınız. Ancak kedi görünce köpeğinizin içgüdüsel olarak ne yapmak isteyeceğini tahmin edebilmek için köpeğin cinsi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

birbirlerini koklayan kedi ve köpek

Yavru ya da yaşlı bir köpek sahiplendiyseniz, alıştırma sürecine ne kadar zaman ayırabileceğinizi iyi düşünmelisiniz. Yavru köpekler zaman alır ancak yaşlı köpekleri de bir anda yan yana bırakamazsınız. Anksiyete ve strese kapılabilirler.

Türüne Göre Köpek Seçmek Doğru Mu?

Genelde insanlar bir köpeğin türüne ya da ne kadar güzel gözüktüğüne göre köpek sahipleniyorlar. Ancak aileye bir köpek eklemek zor bir süreçtir ve sadece köpeğin görünüşüne göre karar almak çok yerinde olmaz.

Birçok köpek aileye uyum sağlayamıyor ve bunun neticesinde sokaklara terk ediliyor. Özellikle de evde çocuklar ve başka hayvanlar varsa sahipleneceğiniz hayvanı iyi tanımaya ve eve alışma süreci için de yeteri kadar zamanınız olduğuna emin olun.

İlginizi Çekebilir: Aile Dostu Köpek Irkları

Aklınızda Olsun

Yavru köpeğin, yetişkin köpeğe kendi istediği zaman yakınlaşıp tanımasına izin verin. Tabii ki, yetişkin köpeğin yavruyu korkutmasına izin vermemeye çalışın ve aralarında bir güven bağı oluşana kadar birbirlerinden ayrı tutun.

Olası bir kavgayı önlemek için eşyalarını da aynı şekilde birbirinden ayrı tutun. Bir kavga çıkarsa hızlıca ayırmaya çalışın. Köpeğinize öncelikle sadece kendi mama kabından yemesi gerektiğini öğretmelisiniz. Kendi mamasını hızlıca bitirip diğer hayvanın mamasını yemeyi hamle etmemeli.

Yukarıdaki bahsettiğimiz önerilerin sorunsuz ve hızlı bir alıştırma döneminin sonunda aileye bir köpek dahil etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wright, H., Hall, S., Hames, A., Hardiman, J., Mills, R., & Mills, D. (2015). Pet dogs improve family functioning and reduce anxiety in children with Autism Spectrum Disorder. Anthrozoos. https://doi.org/10.1080/08927936.2015.1070003
  • Christian, H., Trapp, G., Lauritsen, C., Wright, K., & Giles-Corti, B. (2013). Understanding the relationship between dog ownership and children’s physical activity and sedentary behaviour. Pediatric Obesity. https://doi.org/10.1111/j.2047-6310.2012.00113.x
  • Meyer, I., & Forkman, B. (2014). Dog and owner characteristics affecting the dog-owner relationship. Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research. https://doi.org/10.1016/j.jveb.2014.03.002

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.