Dünyanın En Güzel 13 Hayvanı

Güzelliği bizi büyüleyen çok fazla hayvan olduğu inkar edilemez. Bu nedenle, gezegendeki en güzel hayvanların 13 tanesini seçtik.
Dünyanın En Güzel 13 Hayvanı
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir hayvanı tanımlamak için birçok farklı parametre kullanabilirsiniz. Bu durumda, size dünyanın en güzel hayvanlarından bazılarını getirerek onların güzelliğine odaklanacağız.

Gezegenimizde var olan çeşitlilik, size bunların küçük bir yüzdesini bile getirmeyi imkansız kılıyor. Hiç şüphe yok ki her birinin onları çekici kılan bir özelliği var ve güzellik o kadar öznel ki, onun tamamını kapsamak imkansız. Bu satırlarda size hayvanlar aleminde görebildiğimiz güzelliğin sadece küçük bir örneğini göstereceğiz.

Dünyanın en güzel 13 hayvanı

Kuşlar, memeliler, böcekler, sürüngenler, amfibiler ve omurgasızlar: hayvanların güzelliği birçok cins ve tür arasında dağılmıştır. Bakalım seçimlerimize katılacak mısınız?

1. Kuğu

Çirkin ördek yavrusunun kuğuya dönüşme hikayesini hemen hemen herkes bilir. Bu hikaye, Anatidae ailesinden bu su kuşlarının güzelliğini göstermenin anahtarıdır, çünkü edebi eserlerdeki görkemleri olgunlaşmayı ve mükemmel bir şeye doğru büyümeyi temsil eder.

Bir kuğu doğduğunda bir yetişkin kadar güzel olmasa da, gençken bile hala çok sevimlidir. Tüylerinin gelişmesinden sonra büyüdükçe sergilediği zarafet onu dünyanın en güzel hayvanları listesinde yer almaya değer kılıyor.

Kuğunun beyaz gövdesi ve ince kıvrımları en sert insanları bile büyüler.

Dünyanın en güzel hayvanlarından biri.

2. Friesian atı

Friesian atı (Equus ferus caballus) Hollanda kökenlidir ve en eski evcil at ırklarından biridir. Figürüne ek olarak, bu hayvan çok parlak koyu siyah kürkü nedeniyle de heybetlidir. Duruşu zariftir, bu da onu son derece güzel bir hayvan yapar.

3. Amerika papağanı

Amerika papağanlarının yaydığı egzotizm onları dünyanın en güzel hayvanlarından biri yapar. Bu, kırmızı, sarı, yeşil, turuncu ve bunların çeşitli kombinasyonları olabilen tüylerinin canlı renklerinden kaynaklanmaktadır.

Psittacidae familyasına ait olan bu hayvanlar, hayatınızı onlardan biriyle paylaşmaya karar verirseniz çok fazla özen gerektirir. Dahası, uzmanların her zaman verdiği ipuçlarından biri, sadece bir tane değil, en az iki papağan almanızdır, çünkü çok sosyal hayvanlardır, yalnız kaldıklarında  strese girerler ve  kendilerine zarar verirler.

Kuşlarda gagalama yaygındır.

4. Albino tavus kuşu

Bütün tavus kuşları güzel kuşlardır. Ancak bir albino tavus kuşuna bakarsanız, güzelliği bir adım öteye taşır. Çok yaygın hayvanlar olmadıkları doğrudur, ancak bu sadece onların çekiciliğini daha da arttırır.

Bu tavus kuşunun beyaz tüyleri genetik bir mutasyondan kaynaklanmaktadır.

Dünyanın en güzel hayvanlarından biri.

5. Kutup ayısı

Kutup ayısı (Ursus maritimus) güzel hayvanlarımızdan bir diğeridir ve yetişkinler büyük bir zarafete sahipken yavrular da son derece tatlı görünürler. Ne yazık ki, Kuzey Kutup Dairesinin bu yerli memelileri, özellikle habitat tahribi ve avlanma yoluyla yok oluyor. Kutupların erimesi, yaşam döngülerini gerçekleştirmelerini giderek zorlaştırıyor.

Memelilerin merak ettiği konulardan biri de kutup ayılarının beyaz olmamasıdır.

6. Bukalemun

Değişen güzellik: Ortak bukalemun ve bu grubun temsilcilerinin geri kalanı (Chamaeleonidae) bu şekilde tanımlanabilir. Vücutlarında bulundurdukları kromatoforlar, yani renk değiştirmelerini sağlayan pigment hücreleri bu sürüngenlere görünüşlerini ve dolayısıyla güzelliklerini değiştirme imkanı verir.

Bukalemunlar ruh hallerine göre renk değiştirirler.

Başka bir bukalemun türü.

7. Sibirya Kurdu

Bu şüphesiz en güzel köpeklerden biridir ve dünyanın en güzel hayvanları listesinden eksik olamaz. Yoğun, yumuşak kürkleri ve delici bakışları, onlara bakan herkesi büyüler. Bu köpek, evcil türlerin kurtlarla olan akrabalığının canlı kanıtıdır.

Beyaz bir husky.

8. Kartal

Uçan bir kartalı tanımlayabilecek tek bir kelime varsa, o kelime “görkemli”dir. Bu çok büyük, güçlü yırtıcı kuşun kanat açıklığı 2,5 metreye kadar çıkabilir. İlginç bir bilgi vermemiz gerekirse, kartalın görme yeteneğinin hayvanlar dünyasının en iyilerinden biri olduğuna dikkat çekebiliriz.

Bonelli kartalının yüzü.

9. Beyaz Bengal kaplanı

Bu beyaz kedinin heybetli varlığı, güzelliğini ortadan kaldırmaz. Bengal kaplanları (Panthera tigris tigris) zaten takdire değer bir hayvandır, ancak bazı genetik mutasyonlar nedeniyle beyaz doğarlarsa, o zaman kelimenin tam anlamıyla çarpıcı olurlar.

10. Yunus

Dünyanın en güzel hayvanları listemize yunusları (Delphinidae) dahil etmemize kimse şaşırmayacaktır. Güzellikleri sadece fiziksel görünümleriyle sınırlı değildir. Zekaları ve özgürlüğü simgeleme biçimleri gibi pek çok özellikleri vardır. Bütün bunlar birlikte gerçekten onları en güzel ve hayranlık uyandıran canlılardan biri yapıyor.

Memelilerin merak ettiği konulardan biri de yunusların asla tam olarak uyumamasıdır.

11. Vaşak

Vaşak (Lynx cinsi), var olan en güzel vahşi kedilerden biridir. Özelliklerinde evcil kedilerin tatlılığını çok daha büyük bir boyutta görebilirsiniz. Cinsi içinde 4 farklı tür vardır, İber vaşağı dünyanın en tehdit altındaki kedilerinden biridir.

Dünyanın en güzel hayvanlarından biri.

12. Cam kanatlı kelebek

Cam kanatlı kelebek (Greta oto) gezegendeki en tuhaf ve aynı zamanda güzel böceklerden biridir. Bunun nedeni, kanatlarındaki dokunun kenarlarının kahverengi olması, ancak geri kalanının şeffaf olmasıdır. Bu özellik, poz verdiği yere bağlı olarak rengi arka planla karışacağı için “değiştiği” anlamına gelir. Kamuflaj söz konusu olduğunda bu çok kullanışlı bir özelliktir.

Bu kelebek, varlığından haberdar olmadığınız hayvanlardan biridir.

13. Mandarin balığı

Bu suda yaşayan canlıya Mandarin balığı (Synchiropus splendidus) denir çünkü efsanevi Çin ejderhalarını andırır. Elektrik mavisi ile canlı renkleri, bu hayvanı onlardan biriyle tanışacak kadar şanslı olanlar için harika bir manzara haline getiriyor.

Bu hayvanların güzelliği tartışılmaz ve bu yüzden bu listedeler. Bununla birlikte, hayvanlar aleminin güzelliğinin sonsuz derecede daha kapsamlı olduğuna şüphe yok ve bu nedenle keşfedilecek çok yer var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.