Atınız İçin Doğru Alanı Nasıl Yaratabilirsiniz?

Bir at edinmek büyük bir sorumluluktur ve tüm ihtiyaçlarını, özellikle de yaşam alanlarını göz önünde bulundurmak önemlidir.
Atınız İçin Doğru Alanı Nasıl Yaratabilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir at için doğru alanı yaratmak, yalnızca ot, yiyecek ve su sağlamaktan fazlasını içerir. Atların, gelişimleri ve sahiplerinin veya refakatçilerinin beklentilerini karşılayabilmelerine yönelik özel ihtiyaçları vardır.

At sahibi olmanın faydaları

Bir ata sahip olarak, sadece eğlence veya hareketlilik için bir hayvan edinmiyorsunuz. Atlar, çocukların fiziksel ve entelektüel gelişimi için mükemmeldir ve ayrıca motor beceri sorunları olan kişilerin iyileşmesine de yardımcı olabilirler.

Atlarla yapabileceğiniz birçok fiziksel aktivite var. Binicilik sadece bir tanesidir ve başka resmi veya arkadaşça rekabet sporları da vardır.

siyah beyaz yan yana duran atlar

Ancak, bu kadar büyük bir hayvanı satın almayı veya kurtarmayı düşünmeden önce bilgi sahibi olmak önemlidir. Onlara nasıl düzgün bakacağınızı ve atınız için doğru alanı nasıl yaratacağınızı bilmeniz gerekir.

Atınız için doğru alanı nasıl hazırlarsınız?

Sömürü ve insanlık dışı muamele nedeniyle çok sayıda atın kötü muameleye maruz kaldığı veya öldürüldüğü üzücü bir gerçektir. Hayvanların sirklerde, yarışlarda, oyunlarda ve ulaşımda düşüncesizce kullanılmasına kesinlikle müsamaha gösterilmemelidir. Ve bu, birçok farklı ırkın sağlığı ve hayatta kalması için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Sorumlu mülkiyet, sadece küçük evcil hayvan sahipleri için bir geçerli olan bir durum değildir. At sahipleri ve diğer büyük hayvanlara sahip kişiler, gelişmeleri için temel ihtiyaçlarını karşılamalı ve onları yetiştirirken gerekli özeni göstermelidir.

At yetiştirmek için 4 temel bakım ipucu

1. İyi beslenme ve hidrasyon

Tüm büyük memeliler gibi, atların da fiziksel güçlerini ve aktif metabolizmalarını korumak için susuz kalmamaları gerekir. Bu, özellikle yaz aylarında sahada tutuldukları zaman geçerlidir. Her zaman temiz taze suya sahip olduklarından emin olun.

Yiyecekleri boyutlarına, yaşlarına ve aktivite seviyelerine uygun olmalıdır. Tarlada yetiştirilen bir at günde 15 saatten fazla otlayabilir. Bunun nedeni, sindirim sistemlerinin düzgün çalışması için büyük miktarda kaba yem gerektirmesidir.

Atınızın alanı, beslenme ve içme için belirli bir alana sahip olmalı ve kirlenmesini önlemek için suyu günde 2 ila 3 kez değiştirdiğinizden emin olmalısınız.

Kısıtlı veya kontrollü bir alanda bir at yetiştiriyorsanız, sağladığınız kaba yem miktarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Yiyecekleri taze tutmak için çok fazla güneşe maruz kalmayan kuru bir yerde saklamalısınız.

2. Dinlenmek ve birlikte yaşamak için kuru alanlar

Atlar ister gündüz ister gece kuru yerlerde dinlenmeyi veya uyumayı tercih ederler, bu nedenle bunun için sıcak ve kuru bir alana sahip olduklarından emin olun. Aktiviteler arasında toparlanabilmeleri için kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri gerekir.

Bir atın sağlıklı gelişiminin bir diğer önemli yönü, diğer hayvanlarla ne kadar etkileşime girdiğidir. Başkalarıyla birlikte olabilecekleri veya entegre olabilecekleri bir yere götürebilecekleri bir alan olduğundan emin olun.

3. Estetik bakım ve hijyen için alan

Bir atın hijyeni, özellikle paltosu ve toynakları ile çok dikkat gerektirir. Tüylerini güzel ve sağlıklı tutmak için fırçalama, tımarlama ve düzenli banyo gerektirir. Onlara zarar vermemek için toynaklarını dikkatlice temizlemelisiniz.

Atınızın düzenli bakım için uygun ve güvenli bir yeri olmalıdır. Bu, boyutundan bağımsız olarak tüm ahır türleri için iyi bir kuraldır.

4. Sevgi ve şefkat sağlayın

Atların da tıpkı daha küçük hayvanlar gibi ilgiye ve sevgiye ihtiyacı olduğunu anlamak önemlidir. Hassas, narin, zeki ve sosyal hayvanlardır. Sonuç olarak, onlara asalet ve haysiyetle davranılmalıdır.

farklı renklerde atlar koşuyor

Onlara hak ettikleri sevgiyi sağlamak için zaman ayırmak, bir ata bakmanın hayati bir parçasıdır, bu nedenle alanlarının insanlar için de uygun olduğundan emin olmak önemlidir.

Tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi, atların da sağlıklarını kontrol etmek ve endişeleri gidermek için zaman zaman veteriner ziyaretlerine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, atınızın veteriner tarafından muayene edilmesi için yeterince güvende hissedecekleri bir alana sahip olduğundan emin olmalısınız.

Atınız için doğru alanı yaratmak bilgi ve bağlılık gerektirir. Herhangi bir şüpheniz varsa, gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak için bir uzmana danışmak her zaman en iyisidir.

Ana görüntü kaynağı: Paco


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.