At Gribi: Nedenleri Ve Belirtileri

At gribi çok hızlı yayıldığı için en çok korkulan hastalıkların başında gelir. Bu hastalık, atınızı bir ay boyunca güçten düşürebilir.
At Gribi: Nedenleri Ve Belirtileri

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2019

At gribi gibi solunum yollarıyla ilgili hastalıklar atlarda yaygın olarak görülür. Ancak atların sağlığını etkileyen en masraflı hastalık at gribidir. Öncelikle yapmanız gereken, atınızın bu hastalığı kapmasını engellemeye çalışmaktır. Atınızın bu hastalığa yakalanmasının önlemek, bu hastalıkla savaşmanın ilk adımıdır.

Bu hastalık ölümcül olmasa da, virüsün çok hızlı bir şekilde yayılması hastalığı durdurmayı neredeyse imkansız hale getirir. At gribinin bulaşma mesafesi ortalama 30 metredir.

At gribi nasıl önlenir?

Atları aşılamak, bu hastalıktan kaçınmak için yapılabilecek en iyi şeydir. Atlardan biri bu virüsü kaptığı zaman, diğer atlarla teması halinde, hastalık oldukça hızlı bir şekilde yayılır.

At gribinin kuluçka dönemi 1 ila 5 gün arasındadır. Bir başka deyişle, hayvan bu süre boyunca hiçbir belirti göstermeden virüsü vücudunda taşıyabilir.

sıra sıra dizilmiş kahverengi atlar

Atınız 6 aylık olduğunda bu bahsettiğimiz aşıların ilk dozunu verebilirsiniz. Bir ay sonra ise tekrar aşılamanız gerekir. Diğer dozlar ise her 6. ve 12. ayda tekrarlanır. Bu aşı, Influenza olarak da bilinir. Hangi aşıların gerekli olduğunu tespit edebilmeniz, atınızın nelere maruz kaldığına ve doğal ortamı dışında bulunan diğer atlarla ne kadar etkileşimde bulunduğuna bağlıdır.

Söz konusu hamile kısraklar veya genç atlarsa daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Virüs, hamile kısrakların kürtaj olmasına ve genç atların iyice güçten düşmesine neden olabilir.

Bunlara ek olarak, ahırın pis olması atınızın enfekte olma riskini arttırır, hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olur. Bir başka deyişle, potansiyel risklerden kaçınmak için hijyen kurallarına uymanız gerekiyor. Eğer hayvanlarınızdan biri hastaysa, tedbir olarak her hayvan için farklı araç gereçleri kullanabilirsiniz.

Atlardan birine at gribi teşhisi konulduğu zaman, salgını önlemek için enfekte olan atı diğer atlardan ayırmanız gerekir. Enfekte olan atla ilgilenen kişiler, kendilerini yeteri kadar temizlemeden başka atlara dokunmamalıdır.

Belirtiler

En belirgin semptomlar çoğu zaman kuru öksürük ve homurdanma sesidir. Atınız bu sesi, daha rahat nefes alabilmek amacıyla çıkarır. Aynı zamanda ateşini de gözlemlemeniz gerekir; 40 °C civarında seyreden bir vücut sıcaklığı bu hastalığın belirtisi olabilir.

at bakımı yapan seyis kadın

Atınız uyuşuk görünebilir, enerjisi düşebilir ve ani iştah kaybı yaşayabilir. Bu saydıklarımız atınızın kilo vermesine ve bazı durumlarda daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Bu rahatsızlığın bir sonucu olarak lenf bezleri şişebilir. Şişen lenfler, nefes almasını zorlaştırır. Yeşil-sarı renkte sümüğün yanında, gözlerde konjunktivitin neden olduğu salgılar ortaya çıkar.

Enfekte olduktan birkaç gün sonra atınız zayıf düşmeye başlar, bir hafta içinde ise bariz belirtiler ortaya çıkar. Kendisini içinde olduğu gruptan ayırmaya başlar; yürümesinde yavaşlama, enerjisinde düşüş gözlemlenir.

At gribi tedavisi

Daha fazla ata bulaşmaması için enfekte olan atı gruptan ayırmanız gerekir. Atınızın sakin bir ortamda dinlenmesine izin verin. Bu, hastalıkla savaşmasına yardımcı olacak. Atınızın bulunduğu yer temiz ve tozdan arınmış olmalıdır; nefes almasını daha fazla zorlaştırmamak için buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Ağrı ve ateş için anti-enflamatuvar kullanabilirsiniz. Eğer atınızda başka enfeksiyonlar da varsa tamamen giderene kadar antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

yemek yiyen sağlıklı atlar

Atınızın diyetine dikkat etmeniz kilo kaybını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Her zaman yediği yiyecekleri yutmakta zorluk çekebilir; bu nedenle atınız için kuru olmayan yiyecekler seçin. Yemek yediğinde enerji kazanacak ve daha hızlı iyileşecektir.

Hastalığın tekrarlanmaması için, atınız iyileştikten sonra 15 gün boyunca dinlenmelidir. Bu şekilde atınız tamamen iyileşmiş olacak. Fiziksel aktivitelerle dolu birkaç günden sonra ise performansı tamamen normale dönecek ve eski gücüne kavuşacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.